Żelisławice - Kronika

Bal karnawałowy

     W niedzielę 19.02.2017 na sali w Remizie OSP Żelisławice odbył się I Bal Karnawałowy dla dzieci zorganizowany przez Stowarzyszenie Wspólnie dla Mieszkańców Żelisławic. Każde dziecko z terenu gminy mogło się z nami bawić. Byli z nami m.in: wilk, strażak, Czerwony Kapturek, policjanci, księżniczki, damy dworu, Drakula, kotki, Elza, Pippi Langstrumpf, biedronka, pszczółka, Spiderman oraz wile innych postaci - nie tylko bajkowych. Podczas balu byli wybrani Król i Królowa, dla których były przygotowane nagrody książkowe. Kilkoro dzieci zostało wyróżnionych za najciekawsze stroje, a wszyscy którzy brali udział dostali słodkie upominki. Bawiło się z nami blisko 80 dzieciaków ( ale także ich rodzice, dziadkowie). Dla dzieci oprócz słodyczy był przygotowany także ciepły posiłek, rodzice natomiast mogli poczęstować się kawą oraz pysznym domowym ciastem.
     Wszyscy byli uśmiechnięci , zadowoleni co utwierdza nas - organizatorów - w przekonaniu, że takie imprezy są potrzebne w Żelisławicach. Dziękujemy za pomoc w organizacji p. Sołtys oraz Radzie Sołeckiej, p. Marcie Warzecha, która poprowadziła dla dzieci animacje oraz wszystkim członkom stowarzyszenia, którzy pomagali m.in. strojąca sale czy piekąc pyszne ciasta.

Prezes Stowarzyszenia Wspólnie dla Mieszkańców Żelisławic
Sylwia Gruszka

Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2017 r. ulicami Żelisławic przeszedł Orszak Trzech Króli. Mimo siarczystego mrozu w Orszaku wzięli udział licznie przybyli mieszkańcy.

Za pomoc i uczestnictwo składamy serdeczne podziękowania: Orkiestrze Dętej z Żelisławic, Dawidowi Kalarus, Stowarzyszeniu Przyjaciół Miasta i Gminy Siewierz, ks. Proboszczowi Markowi Majchrzakowi oraz wszystkim uczestnikom.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Wspólnie dla Mieszkańców Żelisławic
Sołtys wraz z Radą Sołecką

Zajęcia plastyczne

     Z nowym rokiem zaczęły się zajęcia plastyczne które odbywają się co środę o godzinie 16 w Centrum Kształcenia w Żelisławicach. Zajęcia dalej cieszą się duża popularnością wśród dzieci. Na zajęciach plastycznych były robione gwiazdy z papieru i zimowe pejzaże.

     Zapraszamy na kolejne zajęcia które będą odbywać się również podczas ferii.

Mikołaj 2016

   W sobotnie popołudnie 10 grudnia do Żelisławic zawitał Mikołaj. Impreza była zorganizowana przez Radę Sołecką . Pomagali nam w jej zorganizowaniu członkowie Stowarzyszenia Wspólnie dla Mieszkańców Żelisławic. Początkowa oczekiwania na przyjście szczególnego gościa umilili dzieciakom uczniowie klasy VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego wystawiając wspaniałą bajkę pt. „Francuskie dyrdymały i sztuka pieczenia chleba”. Następnie, przez prawie dwie godziny, zabawy z dziećmi prowadziła animatorka p. Marta Warzecha . Śmiechom i zabawom nie było końca. Po godzinie 18 zjawił się wreszcie oczekiwany długo św. Mikołaj. Wszystkie grzeczne dzieci, a było ich w tym roku 112 , dostały ogromne paczki dzięki pozyskanym przez organizatorów sponsorom. Dziękujemy za wspólną doskonałą zabawę, do zobaczenia za rok, gdy znów zaprosimy do nas Mikołaja.


Sołtys Alicja Bieniek i Rada Żelisławic

Zajęcia plastyczne

W każdą środę o godzinie 16 w Centrum Kształcenia w Żelisławicach organizowane są zajęcia plastyczne dla dzieci i dla dorosłych. Chętnych jest wielu. Podczas tych spotkań w kreatywny sposób wykorzystywane są uzdolnienia uczestników. Robiliśmy już pojemniki na kredki , , domki do wioski adwentowej , stroiki świąteczne, a obecnie malujemy szopki. Prace plastyczne są eksponowane w Filii Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. L. Korusiewicza w Siewierzu.

Zajęcia plastyczne

Ferie zimowe 2015

Od 2 lutego do 13 lutego w Centrum Kształcenia na odległość w Żelisławicach odbyły się zajęcia, mające na celu zorganizowanie czasu wolnego dzieciom podczas ferii zimowych. Każdy dzień ferii spędzony był w milej i przyjaznej atmosferze, a dzięki wspólnym grom i zabawom integracyjnym uczestnicy mogli lepiej poznać się ze sobą. Centrum w Żelisławicach w czsie ferii 2015 odwiedziło 24 dzieci.

Dożynki Gminne Siewierz 2014

W niedziele 24.08 br. rolnicy obchodzili swoje święto plonów. W tym roku gminne dożynki zostały zorganizowane w Siewierzu. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta dziękczynna w kościele pw. św. Macieja Apostoła. Następnie parlamentarzyści, władze samorządowe, poczty sztandarowe, orkiestra dęta z Siewierza, rolnicy, przedstawiciele gminnych organizacji społecznych oraz mieszkańcy przemaszerowali w dożynkowym korowodzie na błonia siewierskiego zamku. W uroczystościach tych nie zabrakło również przedstawicieli sołectwa Żelisławice. Ochotnicza Straż Pożarna wystawiła poczet sztandarowy, który uświetniał część oficjalną uroczystości. Pięknie i licznie prezentowało się Koło Gospodyń Wiejskich, które włożyło dużo pracy w wykonanie wieńca dożynkowego oraz przygotowało występ artystyczny, specjalnie na tę okoliczność. Nie zabrakło również jedynego w gminie Chóru Męskiego, który w części artystycznej zaprezentował swoje wokalne umiejętności. Doroczną atrakcją dożynek jest turniej sołectw, który cieszy się dużą popularnością i wyzwala wiele emocji. W tym roku Żelisławice godnie reprezentowali: Elżbieta Stawicka, Patryk Kułach oraz Rafał Machura zajmując premiowane III miejsce. Gratulacje!

Społeczna inicjatywa strażaków OSP Żelisławice

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelisławicach wystąpił z inicjatywą zagospodarowania terenu przy swojej remizie, który z uwagi na ukształtowanie terenu był bezużyteczny i sprawiał duże problemy z właściwym utrzymaniem porządku. Do realizacji tego zadania wykorzystano płytki chodnikowe oraz obrzeża z remontowanego chodnika przy ulicy Przyszłości, a do podbudowy posłużyło kruszywo pozyskane nieodpłatnie z zaprzyjaźnionego przedsiębiorstwa „PROMAG” w Żelisławicach. W ramach tych prac wykonano 6 stopni oraz ułożono płytki betonowe na powierzchni około 50 m2. Podjęty czyn sprawił ,iż teren ten zmienił całkowicie swój wygląd-jest estetyczny, łatwy w utrzymaniu oraz funkcjonalny, ponieważ może służyć jako parking . W pracach tych uczestniczyli: Michał Jędrzejewski, Ryszard Machura, Andrzej Machura, Jacek Machura, Rafał Machura, Lucjan Machura, Damian Machura, Henryk Machura, Mariusz Machura, Ernest Myrta i Grzegorz Syrek. Nie jest to jedyna tego typu inicjatywa strażaków z Żelisławic. Wiosną br. strażacy poświęcili kilkadziesiąt godzin na wycięcie krzewów oraz uporządkowanie terenu w dolinie rzeki oddzielającej parkingi przy szkole w Żelisławicach. Działania te potwierdzają opinię, że strażacy nie tylko służą ludziom w ratowaniu ich życia i mienia ale również dbają o porządek i estetykę miejsc publicznych w czasach gdy czyny społeczne nie są już tak popularne.

Ferie Zimowe 2014 w Żelisławicach

Centrum Kształcenia na odległość w Żelisławicach przygotowało dla dzieci bardzo interesującą ofertę feryjną. Wśród atrakcji górowały gry edukacyjne, nie zabrakło również bardziej tradycyjnych form rozrywki jak szachy. Wielu młodych gości surfowało po Internecie w celu poszerzania swoich zainteresowań. Podczas wspólnie spędzonych godzin królował uśmiech i dobra zabawa. Centrum w Żelisławicach odwiedziło 28 dzieci.

przewiń w górę przewiń w doł

Strona powstała w ramach programu "Z komputerem za pan brat - warsztaty edukacyjno-informatyczne"
zrealizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013,
Działanie 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju"
przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Siewierzu
strona główna Oficjalna strona Miasta i Gminy Siewierz Turystyka w Siewierzu Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Siewierzu Galeria sołectwa Leśniaki