Leśniaki - Kronika

Festiwal Pieśni Patriotycznej w Myszkowie

   W Miejskim Domu Kultury w Myszkowie po raz 23 odbył się Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej. Przesłuchania uczestników festiwalu odbyły się w dniach 5-6 listopada 2018 r. W repertuarze znalazły się tradycyjne pieśni i piosenki patriotyczne, ale też utwory współczesnych polskich piosenkarzy i zespołów, m.in. Edyty Geppert, Andrzeja Rosiewicza, Maryli Rodowicz, itd.
   Przez dwa dni jurorzy wysłuchali 100 wykonawców w kilku kategoriach wokalnych i wiekowych. Gminę Siewierz reprezentowali: Zespół Śpiewaczy KGW w Leśniakach, Chór Męski z Żelisławic, Zespół Wokalny „Niezapominajki” oraz Zespół Wokalny „Siewierzanie”.
   11 listopada podczas Koncertu Galowego Festiwalu wyłoniono laureatów Festiwalu.

Zespół Śpiewaczy KGW w Leśniakach w kategorii zespoły śpiewacze zajął II miejsce.


Gratulujemy!!!

Otwarcie Remizy OSP Leśniaki

W sobotę 13 października br. odbyła się uroczystość otwarcia zmodernizowanej remizy OSP Leśniaki. Wzięła w niej udział społeczność sołectw Leśniaki oraz Żelisławice, członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej, miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz a zarazem Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Zdzisław Banaś, Zastępca Burmistrza Dariusz Waluszczyk, Sekretarz Miasta i Gminy Siewierz Urszula Radziwołek, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Mucha, Komendant Powiatowy PSP w Będzinie st. kpt. Arkadiusz Spera, Komendant Miejski PSP w Dąbrowie Górniczej st. kpt. Zbigniew Gnacik oraz Anna Krzemińska - Dyrektor biura poselskiego Wicemarszałek Sejmu RP Barbary Dolniak.

Symboliczną wstęgę przecięli Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, Sołtys sołectwa Leśniaki Zofia Machura oraz Prezes OSP Leśniaki Łukasz Rudy. Następnie proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach ks. Marek Majchrzak pobłogosławił zmodernizowany budynek. Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości zebrani goście zobaczyli występ Kół Gospodyń Wiejskich z Leśniaków i Żelisławic, Chóru Męskiego z Żelisławic oraz Kariny Sornik.

Szczegółowy zakres inwestycji obejmował: roboty rozbiórkowe i demontażowe, uzupełnienie konstrukcji murowych i żelbetowych, wymiana konstrukcji dachu i pokrycia z blachy aluminiowej wraz z obróbkami blacharskimi, wykonanie podkonstrukcji syreny alarmowej, stolarka okien i drzwi wewnętrznych oraz ślusarka drzwi zewnętrznych, ocieplenie budynku wraz z izolacją ścian fundamentowych i cokołu, wykonanie zadaszenia wejścia, wykonanie ścian działowych i sufitu podwieszanego, montaż wewnętrznych balustrad schodów, wykonanie tynków wraz z malowaniem, wykonanie posadzki, prace zewnętrzne, w szczególności: roboty rozbiórkowe nawierzchni asfaltowej, wykonanie nawierzchni placu wraz z połączeniem z nawierzchnią istniejącą, prace w zakresie instalacji elektrycznej, w tym montaż opraw oświetleniowych, instalacji odgromowej i wodociągowej, kanalizacji, c.o. oraz instalacji wewnętrznej gazu.

Wartość przedsięwzięcia wyniosła 804.912,00 zł. Na realizację zadania Gmina pozyskała dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w kwocie 316.217,00 zł. Inwestycję realizowała firma RAK INVEST Marta Rak z Myszkowa.

żródło: www.siewierz.pl

VIII Sportowy Dzień Dziecka w Leśniakach

Wakacje w Leśniakach 2018

Podczas tegorocznych wakacji Kafejka Internetowa w Leśniakach przygotowała różnorodne zajęcia dla dzieci w ramach ogólnokrajowej kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Organizowane zajęcia plastyczno-techniczne oraz warsztaty ceramiczne miały na celu rozwijanie wyobraźni, twórczej aktywności, rozwijanie umiejętności posługiwania się wzbogaconymi technikami plastycznymi, zdobycie umiejętności posługiwania się materiałami oraz narzędziami oraz budzenie poczucia satysfakcji z wykonanej pracy. Gry i zabawy ruchowe miały na celu wyrabianie ogólnej sprawności ruchowej dzieci, wdrażanie do rywalizacji, nabywanie odporności emocjonalnej oraz znalezienia w uprawianiu sportu alternatywy dla zachowań antyspołecznych takich jak: wandalizm, sprzedaż i zażywanie narkotyków i alkoholu, zastraszanie, przemoc siłowa oraz słowna.

Na zajęciach plastyczno-technicznych dzieci wykonywały następujące prace: zawieszka z kolorowego papieru – latający balon, zwierzątka ze zrolowanej falistej tekturki, wyklejanka origami - życie w morzu, wycinanka połączona z kolorowaniem: króliczek i tygrys, malowanie farbami - w zespołach, na dużym formacie - wakacyjnych pocztówek.

Warsztaty ceramiczne odbywały się w dwóch etapach. Pierwszego dnia dzieci lepiły prace z gliny, które później zostały zabrane przez instruktora i poddane procesowi wypalania. W drugim dniu warsztatów odbywało się malowanie szkliwem już utwardzonych prac. Dzieci wykazywały się bardzo dużą kreatywnością. Przy pomocy różnorodnych foremek powstawały medaliony z postaciami bajkowymi oraz zwierzątkami, zawieszki i miseczki. Wykorzystując własne pomysły dzieci lepiły również figurki zwierząt, dzbanuszki a nawet kapelusze.

Podczas gier i zabaw ruchowych dzieci grały w koszykówkę, piłkarzyki oraz gry planszowe.

W spiżarni, kredensie i piwniczce…

     Noc Muzeów to wyjątkowy czas, kiedy muzea i galerie w całej Polsce udostępniają oglądającym swoje wnętrza całkowicie za darmo lub za drobną opłatą. W wydarzenie angażują się także instytucje kultury oraz działające przy nich zespoły. Na zaproszenie Muzeum Saturn w Czeladzi, 20 maja 2018 r. Zespół Śpiewaczy KGW w Leśniakach aktywnie włączył się do udziału w 8. Czeladzkiej Nocy Muzeów.
     Tegorocznym tematem przewodnim Czeladzkiej Nocy Muzeów była tradycyjna kuchnia dworska i wszystko, co z nią związane. Goście muzeum mogli zapoznać się z wystawą „Alchemia kuchni”, która skupia się na procesach przygotowywania i przechowywania produktów. Prezentowane były również dawne naczynia i urządzenia pozwalające na przeprowadzenie tych jakże prostych, acz niezbędnych w kuchni czynności.
      Jedną z wielu atrakcji, które czekały na uczestników tej imprezy był występ Zespołu Śpiewaczego KGW w Leśniakach. Przed licznie zgromadzoną publicznością członkowie zespołu wykonali pieśni i przyśpiewki ziemi siewierskiej, które tematem nawiązywały do kuchni staropolskiej.
     Oprócz spotkania z folklorem odwiedzający muzeum mieli możliwość skosztować pysznych potraw przygotowanych przez członków zespołu. Na suto zastawionych stołach pojawiły się potrawy wykonane zgodnie z recepturami naszych babć. Można było posmakować: tradycyjnych ciast drożdżowych i kruchych z rabarbarem, serem, makiem, baby oraz rogaliki, twaróg biały z konfiturami i miodem z siewierskiej pasieki, bardzo słodki kompot z rabarbarem, a dla kontrastu śliwki w occie i zaczyn na żur. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się przygotowywane na tzw. ruszanym cieście racuchy z jabłkami, a ich zapach roznosił się po całym muzeum. Dla urozmaicenia menu na smakoszy czekały borowiki i rydze marynowane w occie.
     Podczas Nocy Muzeów goście mieli także okazję spróbować swojskiego chleba z tradycyjnym dla kuchni słowiańskiej domowym smalcem ze skwarkami, cebulą, czosnkiem i ziołami i do tego ogórki.
     Wydarzenie to stanowiło bardzo dobrą okazję do zapoznania zgromadzoną publiczność z tradycjami, pieśniami i potrawami ziemi siewierskiej.

Brawo mieszkańcy Leśniaków!

     W 2018 roku w całym kraju świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji władze samorządowe Gminy Siewierz zakupiły dla mieszkańców flagi Polski. W kwietniu flagi wraz z drzewcem przekazywane były nieodpłatnie w Urzędzie Miasta i Gminy Siewierz i za pośrednictwem sołtysów. Intencją władz samorządowych było, aby w roku jubileuszowym przy każdej posesji na terenie Miasta i Gminy Siewierz podczas najważniejszych świat państwowych powiewała flaga narodowa.
     Mieszkańcy sołectwa Leśniaki w poczuciu dumy narodowej i świadomości najlepszych tradycji państwowości polskiej bardzo poważnie podeszli do tematu i w dniach 2 maja w Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i 3 maja w Święto Konstytucji prawie na każdej posesji, na każdym domu wywiesili biało-czerwoną flagę. Takim zachowaniem okazali ogromną miłość do Ojczyzny oraz przywiązanie do barw narodowych.
     Trochę nam jeszcze brakuje do kultu flagi w USA. Ale w tym roku widać, że polska flaga ma swój wyjątkowy czas. Pamiętajmy, aby wywiesić flagę w Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada. Jest to kolejna wspaniała okazja, aby otoczyć polskie symbole narodowe czcią i szacunkiem.

Wielkanocnie…

     24 marca, w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową, siewierski rynek zapełnił się kramami i zmienił w jarmark świąteczny z prawdziwego zdarzenia. Od rana rozbrzmiewała tam muzyka i z godziny na godzinę plac odwiedzało coraz więcej osób. Pięknie dekorowane jajka, wielkanocne zajączki, zapachy tradycyjnych ciast i regionalnych przysmaków po raz kolejny ściągnęły mieszkańców, którzy nie tylko mieli możliwość zakupić wielkanocne produkty, ale mogli także spotkać się z bliskimi i miło spędzić czas. Dla zgromadzonych na siewierskim rynku smakowite potrawy przygotował popularny kucharz Jan Kuroń.
     Na scenie wystąpili lokalni artyści, którzy zaprezentowali folklor naszego regionu, a wśród nich Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach. Ponadto członkinie Koła „ubierały” palmy, które stanowiły ozdobę Jarmarku.      Wydarzeniu towarzyszyła kamera TVP 3 Katowice. Relację z imprezy można obejrzeć:https://katowice.tvp.pl/36631646/2042018-wielkanoc-w-siewierzu
     Warto również zaznaczy, że 12 marca Zespół Śpiewaczy KGW w Leśniakach uczestniczył w nagraniu do programu telewizyjnego „Zgadnij, napisz, wygraj”, który w Wielką Sobotę (31 marca) wyemitowany został na antenie TVP 3 Katowice. Program można obejrzeć: http://katowice.tvp.pl/36631658/2042018

Modernizacja budynku remizy OSP w Leśniakach

     Pod koniec 2017 roku rozpoczęto modernizację budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Leśniakach. Obiekt zostanie gruntownie przebudowany w zakresie konstrukcji dachu wraz z wymianą pokrycia dachowego. Ponadto wykonana zostanie termomodernizacja, przebudowa instalacji wewnętrznych oraz wymiana zniszczonej nawierzchni asfaltowej wraz z wykonaniem podbudowy pod nową nawierzchnię z kostki betonowej przed budynkiem. Zostaną także odnowione pomieszczenia wewnątrz obiektu. Szczegółowy zakres zadania obejmuje:
-roboty rozbiórkowe i demontażowe,
-uzupełnienie konstrukcji murowych i żelbetowych, wymiana pokrycia dachu i obróbki blacharskie, wykonanie podkonstrukcji syreny alarmowej, stolarka okien i drzwi wewnętrznych oraz ślusarka drzwi zewnętrznych, ocieplenie budynku wraz z izolacją ścian fundamentowych i cokołu, wykonanie zadaszenia wejścia, wykonanie ścian działowych i sufitu podwieszanego,  montaż wewnętrznych balustrad schodów, wykonanie tynków wraz z malowaniem, wykonanie posadzki,
-prace zewnętrzne, w szczególności: roboty rozbiórkowe nawierzchni asfaltowej, wykonanie nawierzchni placu wraz z połączeniem z nawierzchnią istniejącą,
-prace w zakresie instalacji elektrycznej, w tym montaż opraw oświetleniowych, instalacji odgromowej i wodociągowej, kanalizacji, c.o. oraz instalacji wewnętrznej gazu.

     Zakończenie robót zaplanowano do dnia 15 czerwca 2018 r. Wartość przedsięwzięcia wyniesie 804.912,00 zł. Na realizację zadania Gmina pozyskała dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w kwocie 380.296,00 zł. Inwestycję realizuje firma RAK INVEST Marta Rak z Myszkowa.

źródło: www.siewierz.pl

Ferie 2018 w Kafejce Internetowej

     Podczas tegorocznych ferii Kafejka Internetowa w Leśniakach była do dyspozycji odwiedzających codziennie od poniedziałku do piątku. Na każdy dzień tygodnia były zaplanowane wyjątkowe zajęcia. Dzieci żywo brały udział w grze w kalambury. Wykazywały się przy tym dużą wiedzą i kreatywnością. Gra wzbudziła dużo śmiechu. Bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem wykonywały prace plastyczne np. zwierzątka, takie jak miś i żabka zrobione z rolki po papierze toaletowym oraz maski karnawałowe. Wykorzystując skrawki materiału projektowały piękne zimowe stroje dla papierowej kukiełki. Ogromnie pracochłonnym zajęciem było układanie puzzli składających się z 1000 elementów. Jednak po kilkugodzinnej wspólnej pracy mogły zobaczyć efekt końcowy - mapa świata, która po sklejeniu ozdobi ścianę w Kafejce. Ponadto dzieci chętnie grały w gry korzystając z Internetu, a także w gry planszowe.

III Jurajski Festiwal Kolęd i Pastorałek

     12 stycznia 2018 r. w Łazach odbył się III Jurajski Festiwal Kolęd i Pastorałek.  Dwa dni przesłuchań, ponad 100 podmiotów wykonawczych, ponad 600 osób na festiwalowej scenie i wreszcie koncert laureatów.
     W Festiwalu wziął udział Zespół Śpiewaczy KGW w Leśniakach, który wystąpił przy towarzyszeniu Kapeli znad Czarnej Przemszy.
zdjęcia: MOK Łazy

Siewierski Jarmark Adwentowy

     16 grudnia 2017 r. na siewierskim Rynku odbył się Jarmark Adwentowy. Można tam było zakupić nie tylko ozdoby świąteczne czy też tradycyjne produkty regionalne, ale także zasmakować tradycyjnych wyrobów węgierskich. Wśród wystawców tegorocznego jarmarku znaleźli się bowiem przedsiębiorcy z Edeleny na Węgrzech - miasta partnerskiego Siewierza.
     Radosny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia tworzyli lokalni artyści, a wśród nich Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach. Miła atmosfera sprawiła, że członkowie naszego Zespołu wykonali kilka utworów wspólnie z Kroczycką Grupą Biesiadną.

Siewierski Jarmark w „Studio 3 na Jesień”

     W sobotę 9 grudnia br. w programie TVP 3 Katowice "Studio 3 na Jesień" (emisja na żywo) zagościł Siewierz oraz Siewierski Jarmark Adwentowy. O zwyczajach i tradycjach związanych ze świętami Bożego Narodzenia opowiadały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach: Renata Maligłówka i Zofia Machura oraz etnograf Robert Garstka.

Zarejestrowany program można znaleźć na stronie: http://katowice.tvp.pl/35148617/9122017
źródło: www.siewierz.pl

X Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze

      24 września 2017 r. na stadionie KS „Orzeł” Bobrowniki odbyły się X Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze. Ochotniczą Straż Pożarną w Leśniakach reprezentowały dwie drużyny: MDP – dziewczęta, MDP - chłopcy.

DOŻYNKI JASNOGÓRSKIE 2017

      Tysiące rolników przyjechało do Częstochowy na Jasną Górę podziękować Bogu za tegoroczne plony. 3 września odbywały się tam centralne uroczystości Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników oraz Dożynki Jasnogórskie. W związku z Jubileuszem 300 – lecia koronacji Obrazu Jasnogórskiego tegoroczna Pielgrzymka Rolników i Dożynki odbywały się pod hasłem „Do naszej Matki i Królowej”. Mimo deszczu i chłodu, Jasna Góra zgromadziła rolników z całej Polski. Przybyli oni w regionalnych strojach, z wieńcami, ze świeżym chlebem i koszami zbiorów.
      Pielgrzymi zgromadzili się pod jasnogórskim szczytem na Mszę Świętą, którą celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. Eucharystię koncelebrowali także abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i bp Edward Białogłowski, duszpasterz rolników i pszczelarzy. Obecni byli przedstawiciele prezydenta RP, minister rolnictwa, reprezentanci samorządów oraz różnych organizacji i stowarzyszeń rolniczych, a także zespoły ludowe.
     W związku z zajęciem przez gminę Siewierz I miejsca w konkursie „Na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”, podczas Dożynek Diecezjalno-Gminnych organizowanych w Siewierzu 20 sierpnia, delegacja z naszej gminy z wieńcem została zaproszona do udziału w Dożynkach Jasnogórskich na szczycie - tam gdzie zgromadzone były delegacje diecezjalne. Gminę Siewierz reprezentowali: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojkowicach Kościelnych.
     Jasnogórskiemu dziękczynieniu za polny towarzysza 26. Krajowa Wystawa Rolnicza oraz 18. Europejskie Dni Kultury Ludowej. W Alei NMP swój dorobek prezentowało kilkuset wystawców. Warto podkreślić, że Dożynki Jasnogórskie to największe święto dziękczynienia za plony i chleb obecny na polskim stole. Po raz pierwszy jasnogórskie dziękczynienie za plony zorganizowano w 1982 roku.

Dożynki Diecezjalno-Gminne w Siewierzu

     20 sierpnia w Siewierzu obchodziliśmy Diecezjalne Święto Plonów. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną za zebrane plony w kościele pw. Świętego Macieja Apostoła. Eucharystii przewodniczył biskup sosnowiecki dr Grzegorz Kaszak. Następnie odbył się przemarsz barwnego korowodu dożynkowego na błonia zamku biskupiego, gdzie przebiegała oficjalna część uroczystości. Wspaniałym dopełnieniem dożynek był obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu śpiewaczego KGW Leśniaki przy towarzyszeniu Kapeli znad Czarnej Przemszy.

Wakacje 2017

      Podczas tegorocznych wakacji w lipcu Świetlica Wiejska i Kafejka Internetowa w Leśniakach przygotowała różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje” oraz kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Organizowane zajęcia oraz konkurencje sportowe miały na celu wyrabianie ogólnej sprawności ruchowej dzieci z wykorzystaniem zabaw i zadań, wdrażanie do rywalizacji zespołowej – nabywanie odporności emocjonalnej, pokonywanie bariery przedszkole – szkoła, integracji i zdobywania umiejętności pracy zespołowej. Ważnym elementem wspólnej zabawy było znalezienie w uprawianiu sportu alternatywy dla zachowań antyspołecznych takich jak: wandalizm, sprzedaż i zażywanie narkotyków i alkoholu, zastraszanie, przemoc siłowa oraz słowna.
      Wakacje w Kafejce rozpoczęły się od tygodnia sportowego. Na świeżym powietrzu dzieci brały udział w takich konkurencjach jak: rzuty do kosza i koszyka, strzały do bramki, rzuty do paszczy lwa, bieg z gazetą, rzut do celu gazetą, ścieżka zdrowia, zabawa w klasy, w państwa miasta oraz zabawa kto ma więcej piegów. W kolejnym tygodniu odbywały się zajęcia plastyczno–techniczne, na których wykonywane były następujące prace: lisek na bazie rolki z papieru toaletowego, integracyjna praca plastyczna wykonana w grupach - kolorowanie farbami, lepienie z plasteliny, ruchoma rakieta z papieru, malowanie rysunków kolorową solą, trójwymiarowy kubek wakacyjny, krokodyl z papieru, kolorowanie obrazków pisakami.
      W ostatnim tygodniu dzieci grały w gry komputerowe oraz planszowe: małpki, domino, puzzle, przygodowe wymagające rzutu kostką do gry. Na podsumowanie każdego tygodnia zajęć odbywało się wręczenie uczestnikom zajęć upominków z logo kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł’.

Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze

      18 czerwca 2017 r. na stadionie LKS „Przemsza” Siewierz odbyły się Miejsko-Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Zgodnie z obowiązującymi zasadami zawody te rozegrane były w 2 konkurencjach: sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami oraz ćwiczenia bojowe. Do zawodów przystąpiło 20 drużyn z terenu gminy Siewierz. Jednostkę OSP Leśniaki reprezentowały trzy drużyny w kategoriach: grupa A mężczyźni, grupa MDP chłopcy i grupa MDP dziewczęta. W klasyfikacji końcowej w grupie MDP chłopcy drużyna OSP Leśniki zajęła I miejsce.

                             foto: www.siewierz.pl

VII Sportowy Dzień Dziecka w Leśniakach

      W piątkowe popołudnie 1 czerwca 2017 r. w Leśniakach odbyła się integracyjna i międzypokoleniowa impreza dedykowana najmłodszym mieszkańcom sołectwa - VII Sportowy Dzień Dziecka w Leśniakach. Zaproszenie na imprezę przyjęli i byli obecni wśród nas Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, Zastępca Burmistrza Dariusz Waluszczyk, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Mucha, Komendant Komisariatu Policji w Siewierzu podkom. Piotr Kurowski, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach Ewa Stelmach, Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Siewierzu Urszula Radziwołek oraz bardzo liczna grupa dzieci i młodzieży wraz z rodzicami i opiekunami.
     Na obiektach rekreacyjno-sportowych zlokalizowanych przy remizie OSP było gwarno, kolorowo i wesoło. Dzieci bawiły się na specjalnie przygotowanych na ten dzień obiektach – była trampolina „Eurobange”, dmuchana zjeżdżalnia i piłki wodne oraz stałe elementy placu zabaw, czyli karuzela dla maluchów, huśtawki, ścieżka zdrowia. Wszystkie obiekty zostały udostępnione bezpłatnie, a dodatkowo dzieci mogły również malować swoje buźki i upodabniać się do ulubionych postaci z bajek i zwierzaków. W trakcie zabawy realizowano założenia Ogólnopolskiej Kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”, która w Leśniakach przebiegała pod hasłem „Zachowaj trzeźwy umysł w życiu i na drodze” oraz „Bezpieczne wakacje”. Akcję profilaktyczną wsparł aktywnie Komisariat Policji w Siewierzu - podczas spotkania z dziećmi i młodzieżą policjanci wygłosili pogadankę na temat profilaktyki alkoholowej, skutków nadużywania alkoholu oraz innych używek oraz zasad bezpieczeństwa szczególnie w czasie wakacji i letniego odpoczynku. Dodatkową atrakcją była możliwość dokładnego obejrzenia wozu policyjnego, do którego można było wejść, zapoznania się z urządzeniem do badań daktyloskopijnych i sposobność do rozmowy z funkcjonariuszami Policji. Nie mniejsze zainteresowanie budził również samochód strażacki, który został wyeksponowany przed remizą OSP. Także i do niego mogli wejść sympatycy straży pożarnej i zapoznać się z zasadami działania, a obecni strażacy odpowiadali na pytania młodych pasjonatów. W programie Sportowego Dnia Dziecka nie mogło zabraknąć konkursów i sportowej rywalizacji, promującej aktywność ruchową i zdrowy, wolny od używek styl życia, dlatego też organizatorzy zaplanowali kilka konkursów i konkurencji sportowych z podziałem na grupy wiekowe. Dla młodszych dzieci odbyły się m.in. konkurs plastyczno-literacki, rzuty do paszczy lwa, rzuty do kosza, skoki w worku i ścieżka zdrowia, natomiast grupa starszej młodzieży - dziewczęta i chłopcy rozegrali bardzo emocjonujący mecz piłki nożnej oraz rywalizowali w rzutach piłką do kosza. Ogółem w rozgrywkach uczestniczyło 120 dzieci i młodzieży. Wszyscy uczestnicy konkursowych zmagań i konkurencji otrzymali nagrody oraz kamizelki odblaskowe i długopisy z logo imprezy. Najlepsze prace dzieci biorących udział w konkursie plastyczno-literackim zostaną przekazane do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Siewierzu i będą uczestniczyć w konkursie ogólnopolskim. Na podsumowanie dnia wszystkich uczestników sportowych i konkursowych zmagań, kibiców oraz wszystkich obecnych gości zaproszono na integracyjne, tradycyjne pieczonki.
     Kolejne edycje Sportowego Dnia Dziecka gromadzą w Leśniakach coraz większe grono uczestników i sympatyków. Podczas tegorocznej, siódmej już edycji bawili się młodzi mieszkańcy Leśniaków i sąsiednich miejscowości, a piękna pogoda zachęcała do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Organizatorem Sportowego Dnia Dziecka było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Leśniaki, sołtys Zofia Machura oraz instruktor Kafejki Internetowej Agnieszka Ożóg. Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali druhowie strażacy OSP Leśniaki, a opiekę pielęgniarską zapewniała Jolanta Matyja.
     Organizatorzy imprezy, która odbyła się dzięki środkom finansowym z budżetu Gminy Siewierz dziękują również pozostałym sponsorom: Wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu Będzińskiego Janowi Mucha, Prezesowi P.W. „PROMAG” Piotrowi Wosinkowi, Roksanie i Mariuszowi Rogackim, Mirosławie Minge oraz Natalii Minge, która profesjonalnie malowała dziecięce buzie i Łukaszowi Ziętkowi za udostępnienie i obsługę sprzętu nagłaśniającego.

                             źródło: www.siewierz.pl

INagroda Starosty Będzińskiego

     22 maja br. w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie wręczone zostały Nagrody Starosty Będzińskiego za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury. Nagroda ta od 2001 roku przyznawana jest za całokształt działalności lub za osiągnięcia i dokonania regionalne mające na celu prezentację i utrwalenie wartości lokalnych w dziedzinie kultury. W tym roku spośród 11 zgłoszonych kandydatów wybrano czterech laureatów, wśród których znalazła się Stanisława Myrta - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach.
      Nagrody wręczali Starosta Będziński Arkadiusz Watoła oraz Wicestarosta Będziński Sebastian Szaleniec. Po części oficjalnej i pamiątkowych zdjęciach nastąpiła część artystyczna. Pani Stanisława podczas występu postarała się przybliżyć swoją działalność. Były pieśni, przyśpiewki i krótkie anegdoty. Na scenie towarzyszyli jej: Aneta Sornik, Karina Sornik i Grzegorz Piłka.
      Stanisława Myrta od 1969 r. związana jest z Kołem Gospodyń Wiejskich w Leśniakach. W 1984 r. została wybrana na przewodniczącą Koła Gospodyń i do dzisiaj prowadzi tę organizację najlepiej jak potrafi. Poprzez swą działalność kultywuje zwyczaje, tradycje, pieśni z terenów Ziemi Siewierskiej o tematyce rodzinnej, weselnej, miłosnej, itp. Jest jednocześnie autorką większości tekstów do występów i piosenek. Nawiązuje w nich niezwykle celnie do aktualnych problemów i zjawisk charakterystycznych dla wsi, w pełen humoru sposób relacjonuje aktualne wydarzenia. Pani Stanisława wyróżnia się niesamowitą charyzmą i skutecznością przekazu wartości tradycji ludowych. Wysoki poziom artystyczny który reprezentuje, potwierdza fakt zdobycia wielu nagród w przeglądach i festiwalach regionalnych i ogólnopolskich. Jest osobą otwartą, wszędzie tam gdzie się pojawia zaraża swoim optymizmem, radością życia i serdecznym uśmiechem.  

I Miejsce w Festiwalu Piosenki Ludowej

     W czwartek 18 maja 2017 r. w Jaworznie (w siedzibie „Archetti” Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna) miało miejsce wspaniałe wydarzenie folklorystyczne - VI Festiwal Piosenki Ludowej „Czerwone Korale". Zespoły i soliści uczestniczący w Festiwalu reprezentowali miasta z terenu Śląska i Małopolski. Z gminy Siewierz brały udział dwa zespoły śpiewacze - z Leśniaków i Żelisławic. W imprezie wzięło udział ogółem 16 zespołów i 6 solistów. Każdy z uczestników mógł zaprezentować po dwa utwory, jeden oryginalny ludowy, drugi natomiast dopuszczał swobodę tekstu i interpretacji, lecz z zabarwieniem folklorystycznym. Nasz Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki zachwycił jury swoim wykonaniem pieśni i przyśpiewek ludowych i został uhonorowany I miejscem w swojej kategorii.

Euro-Folklor 2017

     W majowy długi weekend w Zebrzydowicach w powiecie cieszyńskim po raz 24 odbył się Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych "Złoty Kłos" – Euro-Folklor 2017. Wzięły w nim udział zespoły z Polski, Czech oraz Słowacji. Występowały grupy dorosłe, a także dziecięce. Pieśni i tańce cieszyły oczy i uszy zebranych widzów. Podczas przeglądu zaprezentował się Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki, który wystąpił z programem odwzorowującym styl ziemi siewierskiej i wykonał utwory: „Zasiałam se rozmarynie” i „Ale kochać to nie, nie”.

W karnawale same bale, czyli rodzinne biesiadowanie…

     23 lutego 2017 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach zorganizowano uroczystość środowiskową z  cyklu Rodzinne Biesiadowanie. W tym roku tematem przewodnim był karnawał i towarzyszące mu zabawy. W sali gimnastycznej ZSP w Żelisławicach zebrała się społeczność lokalna, zaproszeni goście, rodzice, uczniowie, przedszkolaki, nauczyciele oraz pracownicy szkoły, aby wspólnie uczestniczyć w imprezie. Stało się już tradycją, że Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach aktywnie włącza się w organizację biesiady. Tym razem „pod przebraniem”, w maskach i pięknych strojach wieczorowych zespół zaprezentował bardzo rozrywkowy program. Wspólna biesiada, śpiew i taniec mogły by trwać i trwać…
     Podczas uroczystości zorganizowano kiermasz, z którego całkowity dochód został przekazany na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia Bank Życzliwych Serc w Siewierzu. W organizację kiermaszu włączyło się m.in. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Leśniaki.

Ferie zimowe 2017 r.

     W czasie ferii zimowych Kafejka Internetowa w Leśniakach była do dyspozycji odwiedzających, codziennie od poniedziałku do piątku. Dzieci, które nie miały okazji wyjechać na ferie poza miejsce zamieszkania mogły tam spędzić ciekawie swój wolny czas. Chętnie zasiadały do układania puzzli, malowania kolorowanek oraz rozgrywek w gry planszowe. Dla odmiany wykonywane były także prace plastyczne m.in. laurki na dzień babci i dziadka, torebki w kształcie serduszka, biżuteria ze słomek do napoi oraz maski karnawałowe.
      W drugim tygodniu odbyło się bardzo pouczające i interesujące szkolenie dla dzieci z zakresu bezpieczeństwa na wsi i w gospodarstwie. Szkolenie przeprowadzili przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie. Dzieci z zaciekawieniem oglądały wyświetlony film pt. ”Bezpieczeństwo dzieci na wsi”, dzięki któremu dowiedziały się, na co należy zwracać uwagę i jak postępować by uniknąć niebezpieczeństw w gospodarstwie rolnym. Żywo brały udział w dyskusji na ten temat.

Wojewódzki Przegląd Kolędowy - Suszec 2017

31 stycznia 2017 r. Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki reprezentował gminę Siewierz w VI Wojewódzkim Przeglądzie Kolędowym – Suszec 2017. Organizatorami tego wydarzenia byli: Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu, Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Gmina Suszec. Przegląd nie miał charakteru konkursowego, a jego ideą było propagowanie tradycji noworocznego śpiewania kolęd i pastorałek, upowszechnianie tradycji amatorskiego ruchu artystycznego jako ważnego czynnika kulturotwórczego, a także integracja zespołów oraz mieszkańców województwa śląskiego.

Kolędowanie w Łazach

     W dniach 7-8 stycznia 2017 r. w Łazach odbył się II Jurajski Festiwal Kolęd i Pastorałek. Tegoroczna edycja festiwalu zgromadziła 60 podmiotów wykonawczych z 9 powiatów. Nasz rodzimy Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki zajął III miejsce w kategorii „zespoły dorosłe”.

Hej kolęda, kolęda…

     Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny, pełen magii i radości. To także czas refleksji, nadziei oraz serdecznych spotkań w gronie najbliższych. Dla członków Zespołu Śpiewaczego KGW Leśniaki to również czas wyjątkowy, gdyż wtedy mogą zaprezentować swój repertuar kolędowy. 16 grudnia na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta i Gminy Siewierz wystąpili w Liceum Ogólnokształcącym w Siewierzu na podsumowaniu I edycji projektu „Siewierz od Gara". 17 grudnia kolędowali wspólnie z mieszkańcami naszej gminy podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbył się na Rynku w Siewierzu.

Nagroda Ministra Kultury dla Zespołu Śpiewaczego KGW Leśniaki

     Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach został uhonorowany nagrodą okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagroda została przyznana w dowód uznania dla ponad 60-letniej działalności w dziedzinie upowszechniania folkloru i kultury ludowej.

     Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki jest ambasadorem kultury Ziemi Siewierskiej na mapie kulturalnej Zagłębia, Śląska i Polski. Propaguje tradycje, zwyczaje i pieśń ludową. Uczestniczy aktywnie w licznych imprezach i uroczystościach oraz w różnego rodzaju konkursach, przeglądach i festiwalach artystycznych organizowanych na terenie Gminy Siewierz i całego regionu śląska, osiągając znaczące sukcesy. W 2005 roku zespół został uhonorowany Złotą Odznaką „Zasłużony dla Rozwoju Województwa Śląskiego”. W 2006 roku otrzymał Nagrodę Starosty Powiatu Będzińskiego w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury „Kasztelanka”. Jest laureatem nagrody „MAGNUM MERITUM PRO REGIONIS ET URBIS SEVIORIS” przyznawanej przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury oraz twórczości artystycznej.
     Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki kultywuje pieśń ludową zarówno w wersji in crudo, jak też stylizacji, czy opracowania artystycznego. Szczególne miejsce w repertuarze zespołu zajmują widowiska obrzędowe. Jednocześnie chcąc pozostać maksymalnie użytecznym dla społeczności lokalnej w swoim „śpiewniku” posiada także pieśni religijne i patriotyczne, służąc oprawą muzyczną niemal przy każdej okazji. To wszystko sprawia, iż rola zespołu dla zachowania i popularyzacji tradycji regionalnych Ziemi Siewierskiej, w najbliższym sąsiedztwie aglomeracji śląskiej, jest wyjątkowa i trudna do przecenienia.
     Wysoki poziom artystyczny Zespołu Śpiewaczego KGW Leśniaki potwierdza fakt zdobycia wielu nagród w przeglądach i festiwalach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Tak wysoki poziom utrzymuje przez cały okres swojej działalności. Jednym z ważniejszych osiągnięć zespołu w ostatnim czasie jest III miejsce w XXII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „ZŁOTY KŁOS” Euro-Folklor w Zebrzydowicach w 2015 r.
     Od 1984 r. organizacji przewodniczy Pani Stanisława Myrta, która kultywuje stare tradycje, pieśni z terenów Ziemi Siewierskiej o tematyce rodzinnej, weselnej, miłosnej, itp. Pani Stanisława jest jednocześnie autorką większości tekstów do występów i piosenek. Nawiązuje w nich niezwykle trafnie do aktualnych problemów i zjawisk charakterystycznych dla wsi, w sposób pełen humoru relacjonuje aktualne wydarzenia. Jako solistka reprezentuje swój zespół na konkursach i przeglądach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim odnosząc liczne sukcesy.
     KGW Leśniaki ściśle współpracuje z instytucjami i organizacjami działającymi na terenie Gminy Siewierz m.in. Urzędem Miasta i Gminy Siewierz, Miejsko-Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu, Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach, Ochotniczą Strażą Pożarną w Leśniakach i Żelisławicach, Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Sołectwa Leśniaki.
     Współpraca z młodzieżą i ze szkołą w Żelisławicach w 2006 roku przyczyniła się do nadania członkom Zespołu Śpiewaczego KGW Leśniaki honorowego tytułu „Przyjaciela Szkoły”.
     We współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Siewierz oraz Miejsko-Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki, zespół swoimi występami uświetnia takie imprezy jak: Inauguracja Roku Kulturalnego w Gminie Siewierz, Dzień Kobiet, Dni Ziemi Siewierskiej, Majówka w Siewierzu, Świętojanie Siewierskie, Święto Pieczonego Ziemniaka, Dożynki Gminne, Dożynki Parafialne, Dożynki Powiatowe, Dożynki Diecezjalne, Dożynki Wojewódzkie, Międzynarodowy Zlot Turystyczny w Siewierzu oraz jubileusze: 75-lecie KGW Żelisławice, 20-lecie OSP Siewierz Osiedle-Zachód, 560-lecie wsi Brudzowice i 571-lecie wsi Dziewki, 600-lecie wsi Żelisławice, 600-lecie wsi Pińczyce i inne.
     Dzięki wspaniałej współpracy z jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej Leśniaki, wspólnie kilkakrotnie dla sołectwa Leśniaki zdobyli I miejsce w Turnieju Sołectw organizowanym przez Gminę Siewierz podczas Dożynek Gminnych.
     Członkowie zespołu kultywują tradycje i zwyczaje, które dzięki nim przetrwały do dziś m.in. combrowiny (ostatkowy zwyczaj), wyglądanie na wesela, wicie wieńca dożynkowego i wiele innych. Biorą aktywny udział w obchodach świąt państwowych: Święto Konstytucji 3 Maja, Święto Niepodległości 11 Listopada, itp. Tworzą wizerunek wsi z tradycjami i bogatą przeszłością. Jedną z ciekawszych inicjatyw, którą Zespół podjął w ostatnim czasie to organizacja 12 czerwca 2015 r. spotkania w ramach projektu Tropem Kolberga realizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach. Tropem Kolberga to projekt mający na celu ochronę i popularyzację dziedzictwa kulturowego Zagłębia Dąbrowskiego. Obecnie Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki liczy 15 osób.
     Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki od samego początku istnienia był doceniany za swoją działalność i otrzymywał wiele wyróżnień. Nie miały one formy papierowej – wyróżnieniem były między innymi występy podczas uroczystości okolicznościowych. Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia:

 - Wyróżnienie w V Rejonowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Spotkanie z folklorem” w Bobrownikach (2005 r.)
 - Złota Odznaka „Zasłużony dla Rozwoju Województwa Śląskiego” (2005 r.)
 - Honorowy tytuł „Przyjaciela Szkoły” nadany przez Dyrekcję, Radę Pedagogiczną oraz uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach (2006 r.)
 - Nagroda Starosty Będzińskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury „Kasztelanka” (2006 r.)
 - Nagroda Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz w dziedzinie upowszechniania i ochrony dóbr kultury i twórczości artystycznej „MAGNUM MERITUM PRO REGIONIS ET URBIS SEVIORIS” (2007 r.)
 - Wyróżnienie w XIV Regionalnym Przeglądzie Zespołów Ludowych, Kapel, Śpiewaków oraz Twórców Ludowych i Rękodzielnictwa w Szczekocinach (2012 r.)
 - Wyróżnienie dla Stanisławy Myrta w IX Świętojańskim Festiwalu Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych w Preczowie (2012 r.)
 - I miejsce dla Stanisławy Myrta w I Będzińskim Turnieju Przyśpiewki i Instrumentalistów w Będzinie (2012 r.)
 - Rekomendacja Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach pani Stanisławy Myrta do udziału w Festiwalu Folkloru Polskiego – 46. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej (2012 r.)
 - Wyróżnienie dla Stanisławy Myrta w Konkursie Śpiewu Solowego podczas Festiwalu Folkloru Polskiego, 46. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej (2012 r.)
 - III miejsce w Festiwal Twórczości Seniorów "Seniorada 2013" w Siewierzu (2013 r.)
 - Wyróżnienie dla Stanisławy Myrta w XVI Regionalnym Przeglądzie Zespołów Ludowych, Kapel i Śpiewaków w Szczekocinach (2014 r.)
 - Nagroda Specjalna dla Stanisławy Myrta w 47. Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej (2014 r.)
 - III miejsce w XXII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „ZŁOTY KŁOS” Euro-Folklor w Zebrzydowicach (2015 r.)
 - Nagroda Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz w dziedzinie upowszechniania i ochrony dóbr kultury i twórczości artystycznej „MAGNUM MERITUM PRO REGIONIS ET URBIS SEVIORIS” dla Stanisławy Myrta (2016 r.)

„Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego”

     7 grudnia 2016 r. w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” odbyło się spotkanie podsumowujące etnograficzny projekt badawczy „Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego” oraz wernisaż fotografii autorstwa Roberta Garstki i Bartosza Gawlika.
     „Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego” to projekt dokumentacyjno-badawczy mający na celu ochronę oraz popularyzację dziedzictwa kulturowego Zagłębia Dąbrowskiego. Efektem ponad 2-letnich badań w terenie jest pięknie wydana publikacja, której autorami są: Dobrawa Skonieczna-Gawlik, Robert Garstka oraz Bartosz Gawlik. Jest to pierwsza książka, która ukazuje wyniki badań etnograficznych na temat pogranicza małopolsko-śląskiego oraz zawiera bogatą kolekcję archiwalnych zdjęć zestawionych z dzisiejszymi fotografiami. W publikacji opisano minioną rzeczywistość, jej wybrane aspekty kultury tradycyjnej ze szczególnym uwzględnieniem obrzędów i zwyczajów dorocznych oraz rodzinnych. Pokazuje,  jakie zmiany zaszły w kulturze Zagłębia Dąbrowskiego przez ostatnie kilkadziesiąt lat.
     Należy zauważyć, że znaczna część badań etnograficznych obejmowała teren gminy Siewierz, a źródłem informacji byli mieszkańcy – w tym sołectwa Leśniaki. To między innymi dzięki nim, ich wiedzy, ich zamiłowaniu do tradycji, etnografowie mogli pozyskać materiał do książki.
     W publikacji jest wiele wartych przypomnienia tradycji i zwyczajów o których zapomnieliśmy, a które jeszcze nieliczni kultywują. Opisane są również współczesne ”tradycje”, które napłynęły do nas z za oceanu czy z wysp. Może więc warto zajrzeć do publikacji, a potem zastanowić się nad swoimi korzeniami, nad tradycjami naszych przodków i powrócić do nich, a być może tylko do niektórych. Kto wie, może lepiej kultywować, te „nowe tradycje”?
     Publikacja „Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego” dostępna jest we wszystkich placówkach siewierskiej biblioteki. Zachęcamy do lektury.

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada br. w Żelisławicach odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości, w których – jak co roku – uczestniczyli druhowie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Leśniakach. Uroczystości rozpoczęła Msza święta w intencji Ojczyzny oraz poległych mieszkańców, którzy walczyli o Niepodległą Polskę. Wśród poległych zostali wymienieni: Stanisław Fiszer, Antoni Machura, Jan Dyszy, Jan Merta, ppor. Eugeniusz Woźniak, plut. Piotr Nowak, Stefan Nowak, Stanisława Machura, Józef Gawron. Po nabożeństwie druhowie OSP Leśniaki i Żelisławice wraz z Orkiestrą Dętą OSP Żelisławice i mieszkańcami parafii przemaszerowali do kaplicy św. Floriana, gdzie na tablicach pamięci poległym złożyli kwiaty.

Poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II

     
16 października br. w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach odbyło się uroczyste poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II. Pomnik to dar Kółka Rolniczego w Żelisławicach. W uroczystości, która odbyła się w 38. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową wzięli udział: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś wraz z małżonką, Radny Rady Powiatu Będzińskiego Jan Mucha, sołtys Żelisławic Alicja Bieniek, sołtys sołectwa Leśniaki Zofia Machura, Rycerze Kolumba z Siewierza, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Leśniakach, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelisławicach oraz licznie zgromadzeni goście i parafianie.      
Uroczystość rozpoczęła Msza święta celebrowana przez księdza proboszcza Marka Majchrzaka, który w swoim kazaniu nawiązał do życia Papieża Polaka. Na zakończenie Mszy odbyła się wzruszająca prezentacja słowno-muzyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach. Następnie, uczestnicy tego wyjątkowego wydarzenia zgromadzili się przed Kościołem, przy pomniku, gdzie ks. Marek Majchrzak dokonał aktu poświęcenia pomnika św. Jana Pawła II. W imieniu władz samorządowych i społeczności naszej gminy, kwiaty pod pomnikiem złożył Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś.      
Na zakończenie rozdano słodkie żelisławickie babeczki, które miały nawiązać do słynnych wadowickich kremówek.

Dożynki Parafialne w Żelisławicach 2016

W niedzielę 18 września w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach odbyły się dożynki parafialne. W uroczystej Mszy świętej dziękczynnej, którą celebrowali ks. proboszcz Marek Majchrzak oraz ks. Franciszek Błasik, wzięło udział wielu mieszkańców sołectwa Leśniaki oraz Żelisławic, a także zaproszeni goście. Wszyscy zgromadzeni, wspólnie ze starostami dożynek panią Katarzyną Gocyłą i panem Piotrem Czaplą, dziękowali za zebrane plony i okazane Boże Błogosławieństwo dla ciężkiej i trudnej pracy rolników. Uroczystość dożynkowa połączona była z jubileuszem 10-lecia posługi kapłańskiej w parafii Żelisławice ks. Marka Majchrzaka oraz 80-tymi urodzinami ks. Franciszka Błasika.

Dożynki Gminne 2016

     Tegoroczne święto chleba, plonów i rolników odbyło się 4 września w Wojkowicach Kościelnych.  O godzinie 15.00 rozpoczęła się uroczysta polowa Msza Św. w intencji rolników gminy Siewierz jako dziękczynienie za tegoroczne plony i dar urodzaju. Staropolskim zwyczajem starostowie Dożynek przekazali bochen chleba, wypieczony z tegorocznej mąki na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Zdzisława Banasia, który dokonał oficjalnego otwarcia święta plonów.
      Następnie zgromadzeni goście mogli uczestniczyć w obrzędzie dożynkowym w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach. Obrzęd przeplatany, był pieśniami i przyśpiewkami, które tematyką nawiązywały do prac polowych i gospodarskich. Przedstawione były żniwa i młócka, dalej pieczenie chleba i w końcu część wieńcowa podczas której została odśpiewana pieśń „Plon niesiemy plon, w gospodarza dom, aby dobrze plonowało, po sto korcy z mendla dało…”.
     Tradycją jest, że podczas dożynek organizowany jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Spośród 11 biorących udział w konkursie, jury przyznało I miejsce dla wieńca uwitego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Leśniakach.
     Wielką popularnością na dożynkowych uroczystościach w gminie Siewierz cieszą się zmagania sołectw uczestniczących w Dożynkowym Turnieju Sołectw. Tegoroczne konkurencje: „czerwone korale”, „kobiety na traktory” oraz „slalom kelnera” wywołały wiele emocji. Nasza reprezentacja w składzie: Zofia Machura, Ilona Piekarczyk oraz Mateusz Makieła uzyskała najlepszy czas. Tym samym sołectwo Leśniaki po raz kolejny zwyciężyło w Dożynkowym Turnieju Sołectw.
     W części artystycznej publiczność zabawiała Kapela Jurajska z Rzędkowic oraz Mariusz Kalaga z zespołem. Do tańca porwał Gesek - gwiazda muzyki disco-polo oraz zespół Biały Miś.
     Podsumowując możemy powiedzieć, że Dożynki Gminne 2016 były bardzo udane, a nasze sołectwo zostało zaprezentowane z jak najlepszej strony.

Wakacje w Kafejce 2016

     Podczas tegorocznych wakacji Kafejka Internetowa w Leśniakach przygotowała różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach akcji „Bezpieczne wakacje” oraz kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Organizowane konkursy oraz konkurencje sportowe miały na celu wyrabianie ogólnej sprawności ruchowej dzieci z wykorzystaniem zabaw i zadań, wdrażanie do rywalizacji zespołowej – nabywanie odporności emocjonalnej, pokonywanie bariery przedszkole – szkoła. Ważnym elementem wspólnej zabawy było znalezienie w uprawianiu sportu alternatywy dla zachowań antyspołecznych takich jak: wandalizm, sprzedaż i zażywanie narkotyków i alkoholu, zastraszanie, przemoc siłowa oraz słowna. Akcję rozpoczął mecz piłki nożnej, drużyny mieszanej: chłopców i dziewczyn. W kolejnych dniach odbyły się zabawy z woreczkiem: były to rzuty do celu, noszenie woreczka między kolanami oraz na głowie. Dużo emocji wzbudzały konkursy: skoki w worku oraz bieg przez przeszkody na czas. Mniej aktywni mogli się wykazać w konkursie plastyczno-literackim pt. „Dbam o zdrowie – używki to nie moja bajka”. Tematem prac było szukanie alternatyw dla stosowania używek, dbanie o zdrowie, higienę oraz relacje z innymi. Oprócz rozgrywek drużynowych dzieci i młodzież spędzały aktywnie czas na grze w badmintona, piłkę nożną, grając w gry planszowe oraz wykonując prace plastyczne. Podsumowaniem konkurencji sportowych oraz akcji „Bezpieczne wakacje” było wręczenie wszystkim uczestnikom zajęć upominków z logo „Zachowaj Trzeźwy Umysł’.

Światowe Dni Młodzieży

     W czwartek 21 lipca na błoniach przy siewierskim zamku zorganizowany został Dzień dekanalny dla młodzieży z Hiszpanii, Włoch, Indii i Wenezueli, która w dniach od 20 do 25 lipca przebywała we wszystkich parafiach dekanatu siewierskiego.
     Dzień rozpoczęła msza święta w kościele pw. Świętego Macieja Apostoła. Następnie uczestnicy tego wydarzenia przemaszerowali z kościoła przez Rynek na błonia zamku. Na błoniach pielgrzymów powitali gospodarze uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś oraz Ks. Dziekan Janusz Rakoczy. Część artystyczną rozpoczął występ dzieci i młodzieży szkolnej z Gminy Siewierz. Goście mogli zobaczyć również pokaz ratowniczo-gaśniczy OSP oraz sami wziąć udział w rywalizacji sportowo-pożarniczej. Na kompleksie sportowo-rekreacyjnym przy zamku odbywały się zajęcia sportowe – turniej tenisa zmiennego, turniej piłki nożnej oraz turniej koszykówki. W międzyczasie część osób wzięła udział w zajęciach plastycznych. Na zamkowym dziedzińcu odbyły się pokazy walk rycerskich oraz zwiedzanie ruin z przewodnikiem. Dzień dekanalny zakończyły występy artystów ziemi siewierskiej przeplatane występami pielgrzymów oraz zabawa taneczna. W tej właśnie części spotkania wystąpił Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki, który zaprezentował pieśni ludowe ziemi siewierskiej.
     Dwa ostatnie tygodnie lipca 2016 r. to czas, kiedy oczy całego katolickiego świata były zwrócone na Polskę. To właśnie w naszej ojczyźnie zgromadziło się kilka milionów młodych ludzi z całego świata, by wspólnie z papieżem Franciszkiem obchodzić Światowe Dni Młodzieży. Nim rozpoczęły się centralne uroczystości w Krakowie, pielgrzymi spędzali czas we wszystkich polskich diecezjach. Ponad trzy tysiące młodych z całego świata wraz z 10 biskupami i 60 księżmi przyjechało do diecezji sosnowieckiej już 20 lipca. Kraje, z których pochodziła młodzież to Anglia, Argentyna, Australia, Boliwia, Botswana, Brunei, Czechy, Ekwador, Francja, Grecja, Haiti, Hiszpania, Hongkong, Indie, Litwa, Malezja, Malta, Meksyk, Mołdawia, Portoryko, Salvador, Słowacja, Ukraina, Uganda, USA, Wenezuela i Włochy. W Gminie Siewierz gościło ponad 60 osób i byli to pielgrzymi z Hiszpanii i Włoch, którzy w tym czasie mieszkali w domach z polskimi rodzinami. W parafii Żelisławice gościli pielgrzymi z Włoch. źródło: www.siewierz.pl Relacja z wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=y1CNImvYewA

„W domu i zagrodzie…”

      17 czerwca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach odbyła się kolejna uroczystość z cyklu „Rodzinne biesiadowanie”, w której uczestniczył nasz wspaniały Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki. Zgodnie z celem spotkania, którym jest pielęgnacja regionalnego dziedzictwa, bogatych tradycji lokalnych i regionalnej kuchni, zespół przygotował obrzęd związany z sianokosami. Widowisko, którego scenariusz został przygotowany przez panią Stasię Myrta (kierownika zespołu), było żywym odwzorowaniem ciężkiej pracy naszych dziadków i pradziadków - kiedy to praca w polu była źródłem utrzymania wielu rodzin i gdy pracę tę wykonywali siłą własnych rąk. Mężczyźni wtedy wcześnie z rana, z rosą, kosili trawę, by potem w kolejnych dniach przewrócić pokosy, wysuszyć je, w międzyczasie postawić kopki i w efekcie końcowym zebrać wysuszone na pieprz siano. Przy sianokosach pracowały całe rodziny, nikomu wtedy nie brakowało zajęcia, bo przecież nie tylko ta praca była ważna. Trzeba było również przygotować posiłki, m.in. podśniodki, a obora była pełna zwierząt, które też trzeba było zaopatrzyć. Mimo wszelkich trudów życia codziennego, był też czas na spotkania w gronie rodziny, sąsiadów, znajomych. I właśnie to wszystko było pokazane w obrzędzie wykonanym przez Zespół Śpiewaczy KGW Leśniki.
      Nawiązując do działalności KGW Leśniaki pamiętajmy, że nasze życie bardzo różni się od tego sprzed kilkudziesięciu lat. Aby kolejne pokolenia mogły mieć wiedzę na temat życia swoich przodków, kultywujmy tradycje, nie wstydźmy się ich. Życie to nie tylko to, co tu i teraz, i nie tylko to, co będzie, ale także to, co było – bardzo ważne są nasze korzenie. Warto zatem zaznaczyć, że dzięki KGW Leśniaki kolejne pokolenia młodych ludzi, chociaż na chwilę, mogą przenieść się w czasie i poczuć atmosferę minionych lat.

Dzień Matki w Żelisławicach

  Na zaproszenie Rady Sołeckiej i Sołtysa Żelisławic, Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki 20 maja 2016 r. uczestniczył w spotkaniu z okazji Dnia Matki. Zespół zaprezentował program artystyczny, który skierowany był do Mam w podzięce, za ich ciężką, codzienną pracę oraz trud jaki wkładają w wychowanie dzieci. W wydarzeniu tym, które odbyło się w remizie OSP Żelisławice, udział wzięli również.: przedszkolaki i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach, Monika Nuckowska z partnerem, Jessica Schendzielorz, Karina Sornik z Leśniaków oraz Mariusz Naglik z Podwarpia. Ponadto wszyscy uczestnicy tego wyjątkowego spotkania mieli okazję wspólnie potańczyć i pośpiewać podczas biesiady, którą poprowadził Maciej Machura.

Jubileusz 85-lecia KGW w Żelisławicach

  15 maja 2016 r. członkinie KGW Leśniaki oraz druhowie OSP Leśniaki uczestniczyli w obchodach Jubileuszu 85–lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Żelisławicach. Uroczystość zaszczycili obecnością licznie przybyli goście – przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Siewierz, Orkiestra Dęta z Żelisławic oraz mieszkańcy Żelisławic i okolic. Po mszy świętej polowej celebrowanej przez ks. Marka Majchrzaka, część oficjalną uroczystości od krótkiego rysu historycznego działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Żelisławicach rozpoczęła jego przewodnicząca Elżbieta Stawicka. Następnie na jej ręce zaproszeni goście składali podziękowania za pielęgnowanie tożsamości kulturowej oraz regionalnych tradycji. W części artystycznej można było zobaczyć występ naszego Zespołu Śpiewaczego KGW Leśniaki, który wykonał specjalnie przygotowany na tę okazję program jubileuszowy. Ponadto wystąpili: młodzież szkolna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach, Chór Męski z Żelisławic, Kapela Regionalna „Mierzęcice”, zespól wokalny „Sonitus”, zespół „Folk Express” oraz zespół „Biały Miś”.

Majówka 2016 oraz Jubileusz 90-lecia OSP w Żelisławicach 

     Tegoroczne obchody Majówki w Gminie Siewierz upłynęły na świętowaniu państwowych uroczystości. W tym roku wyjątkowo odbywały się w Żelisławicach i zostały połączone z jubileuszem 90-lecia działalności tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz z Gminnym Dniem Strażaka.
     W uroczystościach tych brali udział przedstawiciele naszego sołectwa: członkinie KGW Leśniaki oraz druhowie OSP Leśniaki. W kościele pod wezwanie św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach odbyła się msza święta za Ojczyznę i Strażaków, którą koncelebrowali ksiądz proboszcz Marek Majchrzak oraz ksiądz kanonik Franciszek Błasik.  Po mszy wszyscy zgromadzeni udali się na miejsce oficjalnych uroczystości – stadion LKS Ostoja Żelisławice. W pochodzie przemaszerowały orkiestry dęte, pododdziały straży pożarnych, poczty sztandarowe, kompania honorowa Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Siewierz, Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, zaproszeni goście i członkowie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i Kół Gospodyń Wiejskich oraz młodzież szkolna.
     Oficjalne obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od podniesienia flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt przez poczet flagowy. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, który przywitał przybyłych na uroczystości oraz wygłosił okolicznościowe przemówienie.
     Po zakończeniu uroczystości państwowych nastąpiło rozpoczęcie uroczystości strażackich. Rys historyczny obchodzącej jubileusz 90-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelisławicach przedstawili członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Następnie odbyło się wręczenie odznaczeń strażackich dla zasłużonych działaczy Ochotniczych Straży Pożarnych. Dalej głos zabrali zaproszeni goście, którzy pogratulowali strażakom wspaniałego jubileuszu. W części artystycznej wystąpili: młodzież szkolna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Żelisławic, Orkiestra Dęta OSP Żelisławice, Chór Męski z Żelisławic, KGW Żelisławice, zespół góralski Baciary, zespół Biały Miś.

Jarmark Wielkanocny w Siewierzu

     W Sobotę 19 marca 2016 r. odbył się pierwszy Siewierski Jarmark Wielkanocny. W przygotowanie Jarmarku chętnie włączyły się wszystkie sołectwa gminy Siewierz, zatem nie mogło zabraknąć naszego sołectwa, które reprezentowane było m.in. przez Koło Gospodyń Wiejskich. Niezastąpione Panie na tą okazję przygotowały tradycyjne przysmaki kulinarne: apetyczne baby wielkanocne, wyborne ciasta, przepyszne rogaliki, pachnący chleb, smakowity smalec, kiszone ogórki i inne. Obecni goście z zachwytem degustowali serwowane smakołyki, nie szczędząc przy tym komplementów. Oczywiście nie mogło również zabraknąć tradycyjnego koszyczka ze święconką, w którym znajdowały się piękne farbowane jaja. Ponadto na stoisku znajdowały się wzbudzające zachwyt wyroby rękodzielnicze: urocze koszyczki zapachowe, bogato zdobione kartki wielkanocne, pieczołowicie robione na szydełku ozdoby, jajka wykonane techniką decoupage, itp. Nad stoiskiem natomiast górowała piękna rozłożysta, tradycyjna Palma Wielkanocna która skupiała wzrok wszystkich uczestników Jarmarku.
     Na siewierskiej scenie Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki zaprezentował specjalnie przygotowany na tę okazję świąteczny program artystyczny, a pełna wdzięku solistka Karina Sornik dała niezapomniany popis swoich umiejętności wokalnych.
     Bardzo miłym akcentem Jarmarku był fakt, że jedną z osób prowadzących imprezę była Stanisława Myrta – przewodnicząca KGW Leśniaki. Pani Stasia wdzięcznie i obrazowo dzieliła się z publicznością swoją ogromną wiedzą nt. obrzędów i zwyczajów ziemi siewierskiej. Oczywiście, nie mogło przy tym zabraknąć zabawnych anegdot i przyśpiewek.
     Warto również wspomnieć, że 15 marca na specjalne zaproszenie TVP 3 Katowice, przedstawiciele Gminy Siewierz gościli w programie „Telewizyjna 1”, którego tematem był m.in. Siewierski Jarmark Wielkanocny. Pani Stanisława Myrta – przewodnicząca KGW Leśniaki oraz Marcin Machura – podinspektor ds. promocji w Urzędzie Miasta i Gminy Siewierz, w interesującej rozmowie z redaktor Violettą Rotter-Kozerą serdecznie zapraszali telewidzów do udziału w przedsięwzięciu, jakie miało miejsce 19 marca na siewierskim Rynku.
Link do strony TVP 3 Katowice (34 minuta)

Ferie zimowe 2016 w Świetlicy Wiejskiej

Podczas ferii zimowych w Kafejce Internetowej oraz Świetlicy Wiejskiej w Leśniakach dla dzieci i młodzieży, została przygotowana specjalna oferta programowa uwzględniająca ich wiek i zainteresowania. Dzieci w Leśniakach uwielbiają zajęcia plastyczno techniczne, w których zawsze licznie uczestniczą. Z ogólnodostępnych materiałów wykonywane były piękne prace plastyczne: sowa - z wykorzystaniem talerzyków papierowych, wytłaczanek po jajkach, farb i papieru kolorowego, bransoletki ręcznie wykonane z koralików, styropianowe jajka zdobione metodą decoupage, organizer z papieru wykonany techniką orgiami oraz kwiaty z krepiny na palmę wielkanocną. Dla odmiany organizowaliśmy również turnieje gry skojarzeniowej "Dobble", w Domino, w przygodowe gry planszowe. Owe rozgrywki wzbudzały w graczach ducha rywalizacji oraz mnóstwo pozytywnych emocji. Dzieci bardzo chętnie grały także w gry komputerowe. Podczas tegorocznych ferii Świetlicę odwiedziło 89 osób.

Nagroda Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz dla mieszkanki sołectwa Leśniaki

    11 stycznia 2016 r. Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś dokonał wręczenia nagrody MAGNUM MERITUM PRO REGIONIS ET URBIS SEVIORIS. Nagroda ta jest przyznawana w uznaniu zasług dla miasta, gminy i regionu w zakresie tworzenia, upowszechniania oraz ochrony dziedzictwa kulturowego, a także za szczególną troskę o tożsamość lokalną. Jest uhonorowaniem postaw godnych naśladowania oraz wyróżnieniem osób, wnoszących szlachetne wartości dla społeczności Gminy Siewierz.

    To zaszczytne wyróżnienie otrzymała mieszkanka naszego sołectwa Leśniaki - Stanisława Myrta.

    Pani Stanisława Myrta od 47 lat jest związana z Kołem Gospodyń Wiejskich w Leśniakach, któremu przewodniczy od 32 lat. Kultywuje stare tradycje, pieśni i przyśpiewki ludowe z naszego regionu, jest też autorką większości tekstów do występów i piosenek wykonywanych osobiście lub przez Koło Gospodyń Wiejskich. Z charakterystycznym dla siebie humorem nawiązuje przy tym do aktualnych problemów i zjawisk społecznych. Jest wspaniałym ambasadorem kultury ludowej na mapie kulturalnej regionu i Polski. Jako solistka występuje i reprezentuje Gminę Siewierz w konkursach, przeglądach i festiwalach artystycznych o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, odnosząc liczne sukcesy. Zapał, z jakim pielęgnuje stare obyczaje i obrzędy jest godny naśladowania. Jej prężna i różnorodna działalność w wyjątkowy sposób urozmaica ofertę kulturalną gminy oraz wzbudza zainteresowanie tradycją i folklorem, które właśnie dzięki takim ludziom, jak pani Stanisława Myrta, są przekazywane jako nasze dziedzictwo młodym pokoleniom.
                                                                                                                 Serdecznie gratulujemy!

Działania Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Leśniaki w roku 2015

   Ponieważ zbliża się koniec roku, czas na podsumowania. My także chcielibyśmy pokazać, co udało nam się zdziałać dla społeczności Leśniaków w bieżącym roku, dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta i Gminy w Siewierzu w ramach projektu Wspieranie działań mających na celu upowszechnianie kultury, sztuki oraz ochronę dóbr kultury i tradycji oraz darczyńcom. W związku z tym pragniemy serdecznie podziękować za wsparcie Burmistrzowi Miasta i Gminy w Siewierzu- Zdzisławowi Banasiowi, Prezesowi PW Promag Piotrowi Wosinkowi oraz właścicielom firmy Bemar- Beacie i Mariuszowi Schendzielorzom.  

   Działalność kulturalna rozpoczęliśmy zorganizowaniem dla mieszkanek naszej wsi Dnia Kobiet. Dla licznie zgromadzonych w kafejce internetowej pań przygotowano poczęstunek, występ artystyczny miejscowej młodzieży i przepiękne laurki wykonane pod kierunkiem opiekunki kafejki- Agnieszki Ożóg.

   Następnym naszym przedsięwzięciem była pomoc przy organizowanym przez Panią Sołtys Zofię Machurę Sportowym Dniu Dziecka, który odbywał się pod hasłem Zachowaj trzeźwy umysł. Odbyło się mnóstwo konkursów, zarówno literackich, plastycznych jak i zręcznościowych. Wszystkie dzieci dostały upominki i okolicznościowe czapeczki, które wręczyli przybyli na imprezę Burmistrz Miasta i Gminy w Siewierzu oraz Radny Powiatu Będzińskiego- Jan Mucha. Przybyli do Leśniaków także policjanci Komisariatu Policji w Siewierzu: komendant Marcin Welon oraz sierżant sztabowy Mariusz Cupiał, którzy przygotowali dla dzieci i młodzieży pogadankę na temat bezpiecznych wakacji. Imprezę zakończyło wspólne pieczenie ziemniaków oraz pokaz iluzjonisty.  Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Krzewienia Muzyki Silesia w Katowicach udało nam się pozyskać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki dawnej w Akademii Muzycznej w Katowicach. 25 członków naszego stowarzyszenia miało okazje wysłuchać koncertu Bacha na klawesyn, skrzypce i flet w wykonaniu krakowskich filharmoników.

  Wrzesień to początek roku szkolnego- pora nie przez wszystkich lubiana. Aby osłodzić ten fakt naszym dzieciom, zorganizowaliśmy dla nich bezpłatny wyjazd do multikina Punkt 44 w Katowicach na seans pt. Mały Książę. Film wzbudził niekłamany zachwyt wśród młodych widzów i opiekujących się nimi dorosłych.

  Również we wrześniu członkowie stowarzyszenia mieli okazję podziwiać jesienne krajobrazy Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Udaliśmy się bowiem na całodniową wycieczkę autokarową do Regionalnego Muzeum im. Krasińskiego w Złoty Potoku oraz na zamki w Mirowie i Bobolicach. Dwukilometrowa odległość między średniowiecznymi twierdzami pokonaliśmy pieszo, podziwiając niesamowicie malownicze widoki Jury z tzw. Grzędy Mirowsko- Bobolickiej. Wycieczka zakończyła się przepysznym obiadem w greckiej restauracji.

  W październiku, kiedy aura nie sprzyja wędrówkom, pojechaliśmy na przekomiczną sztukę pt. Najdroższy do Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Przedsięwzięcie cieszyło się taką popularnością, że trzeba było zwiększyć zamówienie na bilety (w sumie pojechały 42 osoby).

  Zachęciło nas to do kolejnego wyjazdu- tym razem do Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu na najnowszą projekcję Listy do M2-wzruszający, świetnie zrobiony film, który wprowadził wszystkich w atmosferę zbliżających się świąt.

  Następna impreza zorganizowana przez S n Rz R S Leśniaki to spotkanie andrzejkowe. Były wróżby, świetne jedzenie przygotowane przez uczestników i doskonała muzyka- nic dziwnego że bawiono się do późnych godzin nocnych.

  Myślę, że to ostatnie nasze przedsięwzięcie - ale kto wie? Do końca roku zostało jeszcze trochę czasu, a członkom naszego stowarzyszenia nie brakuje ani pomysłów, ani energii do działania.
                                                                               Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Leśniaki- Joanna Nowak

Dożynki Parafialne w Żelisławicach 2015 r.

Jak co roku już bywało, także w tą niedzielę Święciliśmy plony nasze, których było wiele Były piękne wieńce, nie zabrakło chleba I Msza była uroczysta z modłami do nieba Marcin Machura i Katarzyna Ziętek starostami byli Na ręce proboszcza bochen chleba złożyli Po Mszy Świętej ksiądz zaprosił gości pod altanę By skosztować i spróbować co było podane.
Oprac. Aneta Sornik

Piknik Zdrowotny w Preczowie

30 sierpnia 2015 r. w Preczowie odbył się Zdrowotny Piknik Rodzinny. Gminę Siewierz reprezentowali nasi rodzimi artyści: Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki i solistka Karina Sornik oraz Zespół Śpiewaczy KGW Żelisławice i Chór Męski z Żelisławic. Poza występami artystycznymi, które bardzo spodobały się zgromadzonej publiczności, członkinie KGW Leśniaki i Żelisławice przygotowały stoisko ze swojskimi potrawami. Każdy, kto odwiedził stoisko nie odszedł głodny. Panie częstowały wspaniałymi wypiekami, żurkiem siewierskim, chlebem ze smalcem, ogórkami kiszonymi, miodem, serem białym oraz lokalnymi trunkami. Relacja z pikniku na stronie:
 https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1113605722002278.1073741903.795018470527673&type=3

Dożynki Gminne 2015

23 sierpnia 2015 r. w Wojkowicach Kościelnych odbyły się Dożynki Gminne. Świętowanie rozpoczęło się od uroczystego przemarszu korowodu dożynkowego, w którym udział wzięły poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, Koła Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele sołectw i organizacji społecznych z terenu gminy Siewierz oraz zaproszeni goście. W intencji rolników odprawiona została Msza Święta celebrowana przez ks. Stanisława Palę. Po mszy Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, powitał wszystkich przybyłych gości oraz podziękował rolnikom za całoroczną ciężką pracę, a także za kultywowanie tradycji i wartości ludowych. Następnie Zespół Śpiewaczy „Podwarpianki” zaprezentował obrzęd dożynkowy. W dalszej części odbyła się Gala Zespołów Ludowych Ziemi Siewierskiej. Jako pierwszy zaprezentował się nasz Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach. Przygotowany przez przewodniczącą Stanisławę Myrta program artystyczny poruszał tematykę wsi i rolnictwa, a w szczególności ludzi ciężko pracujących na roli. Następie wystąpiły Zespoły Śpiewacze KGW: Nowa Wioska, Brudzowice, Żelisławice, Gołuchowice, Chór Męski z Żelisławic oraz Zespół Śpiewaczy „Niezapominajki”. W trakcie Dożynek przeprowadzono konkurs Wieńca Dożynkowego, w którym zwyciężył wieniec uwity przez Gospodynie z Żelisławic. Jak co roku największym zainteresowaniem cieszył się Dożynkowy Turniej Sołectw. Nasze sołectwo reprezentowali: Mateusz Makieła (OSP), Ilona Piekarczyk (KGW) i Zofia Machura (sołtys). W tym roku zajęliśmy trzecie miejsce. Najszybciej tor przeszkód pokonali reprezentanci sołectwa Warężyn i to im przypadł pamiątkowy puchar. Wieczorem publiczność bawiła się wspólnie z kabaretem "Wesołe Trio Księcia Lipin" oraz przy muzyce zespołów "Folk Expres", "Soleo" i "Biały Miś".

Jubileusz 60-lecia KGW Leśniaki

9 sierpnia 2015 roku odbył się Jubileusz 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach. Uroczystość miała miejsce na placu przy remizie OSP Leśniaki. Jubileusz rozpoczęła Msza Święta, celebrowana przez księdza Marka Majchrzaka proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach. W trakcie kazania proboszcz przybliżył historię oraz największe osiągnięcia i sukcesy Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach, zwrócił również uwagę na wysiłek jaki członkinie Koła wkładają w promowanie kultury Ziemi Siewierskiej oraz kreowanie wizerunku polskiej wsi. Oprawę muzyczną mszy zapewnił Chór Męski z Żelisławic przy akompaniamencie Grzegorza Piłki oraz Orkiestra Dęta OSP Żelisławice. Po Mszy Świętej zebranych gości przywitali: Olga Myrta, Damian Dawczyński Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu i Zofia Machura sołtys sołectwa Leśniaki. Następnie w imieniu jubilatek, przewodnicząca Stanisława Myrta z wielką radością powitała przybyłych gości, opowiedziała krótko o działalności Koła wspominając członkinie, które już odeszły – minutą ciszy została uczczona ich pamięć. Podczas występu Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki zaprezentował swoje autorskie piosenki, które przypadły do gustu licznie zgromadzonej publiczności. Następnie na scenę został zaproszony Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, który złożył najserdeczniejsze życzenia jubilatkom, pogratulował osiągnięć oraz wręczył listy gratulacyjne i kwiaty - na ręce przewodniczącej Stanisławy Myrta przekazał pamiątkowy grawerton. Ponadto Stanisława Myrta za 31 lat przewodniczenia w Kole Gospodyń otrzymała odrębne podziękowania. Do życzeń dołączyli się: Wiceminister Gospodarki Anna Nemś, posłowie na Sejm RP: Ewa Malik, Waldemar Andzel, Jarosław Pięta i Witold Klepacz, sekretarz Powiatu Będzińskiego Tomasz Dzierżanowski, Radny Rady Powiatu Będzińskiego Jan Mucha, Radna Rady Miejskiej w Siewierzu Alicja Bieniek, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach Ewa Stelmach, Małgorzata Miłoch, sołtys sołectwa Podwarpie Teresa Wieczorek, Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu Damian Dawczyński, przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Sołectwa Leśniaki, reprezentantki wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich gminy Siewierz, Grupa Kobiet Aktywnych „Połomki” oraz wielu innych. Zofia Machura, jako sołtys przekazała jubilatkom najlepsze życzenia oraz wręczyła tort. Chcąc wyrazić wdzięczność za wieloletnią współpracę, życzliwość oraz zaangażowanie w działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach przewodnicząca Stanisława Myrta wręczyła pamiątkowe statuetki osobom, które od lat wspierają działalność Koła. Wśród tych osób znaleźli się: Zdzisław Banaś Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz, Jan Mucha Radny Rady Powiatu Będzińskiego, Damian Dawczyński Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu, Waldemar Baran i Zarząd Gminnego Kółka Rolniczego w Żelisławicach. Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się Gala Zespołów Artystycznych Ziemi Siewierskiej. Jako pierwsza wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Żelisławice, a następie Zespoły Śpiewacze KGW: „Wojkowianki”, Nowa Wioska, Kuźnica Sulikowska, Gołuchowice, Brudzowice, Dziewki, Żelisławice, Podwarpie oraz Chór Męski z Żelisławic. Zespołom akompaniowali Grzegorz Piłka oraz Mariusz Naglik. W tej części programu wystąpiła również 14-letnia Karina Sornik, której występ podbił serca publiczności. Dziewczynka piosenką „Lipka” poderwała wszystkich do wspólnej zabawy. Po zakończeniu Gali Zespołów Artystycznych Ziemi Siewierskiej, wieczór rozpoczął występ Kapeli Regionalnej „Mierzęcice”. Członkowie kapeli swoje muzykowanie traktują jako potrzebę serca i troskę o to, aby kultura ludowa naszych przodków nie zaginęła. Następnie na scenie zaprezentowała się Kapela Podwórkowa „To i Owo” z Myszkowa, która jest znanym w regionie zespołem folkloru miejskiego. Stare i lubiane piosenki oraz żartobliwe kompozycje własnego autorstwa przypadły wszystkim do gustu. Po zakończeniu występów kapel przyszedł czas na zabawę taneczną z zespołem „Biały Miś”. Zespół w składzie Dariusz Kurzak i Karol Hadrych, zagrali wiele znanych i lubianych przebojów muzyki rozrywkowej, tanecznej i biesiadnej. Wspólna zabawa trwała i trwała… do późnych godzin nocnych. W trakcie uroczystości wszyscy goście oraz mieszkańcy mogli dokonać pamiątkowego wpisu do kroniki. Każdy mógł skosztować wiejskich specjałów. Członkinie KGW Leśniaki przygotowały stoisko z własnymi wyrobami, na którym były m.in.: chleb ze smalcem, ogórki kiszone, ciasta. Atmosfera minionego Jubileuszu 60-lecia działalności KGW Leśniaki była bardzo gorąca, nie tylko za sprawą wysokiej temperatury, ale głównie dzięki zaproszonym zespołom, które tego niedzielnego dnia dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń, a ich występy na długo pozostaną w sercach Jubilatek i wszystkich zgromadzonych gości. Redaktor Wojciech Pacula, przygotował relację z tej pięknej uroczystości, którą można było usłyszeć na antenie Polskiego Radia Katowice.

Wakacje w Kafejce

W ramach akcji „Bezpieczne wakacje” oraz kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” Świetlica Wiejska oraz Kafejka Internetowa w Leśniakach przygotowała w miesiącu lipcu br. różnorodne zajęcia i konkursy dla dzieci i młodzieży. Akcja rozpoczęła się 1 lipca od pogadanki na temat profilaktyki uzależnień. Propagowany był zdrowy tryb życia przez aktywne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu oraz uprawianie sportu. Zachęcano dzieci do dokonywania właściwych wyborów życiowych bez używek i nałogów. Przestrzegano przed uzależnieniami od narkotyków, dopalaczy, Internetu, telewizji itp. oraz ich wpływem na rozwój fizyczny i psychiczny osób uzależnionych. 2 lipca odbył się mecz piłki nożnej, rozegrany przez chłopców i dziewczyny. Rozgrywki odbywały się z zachowaniem zasady „Fair Play”. Chodziło tutaj o czystość gry, honor i godne przyjęcie zarówno zwycięstwa, jak i porażki a także uświadomienie młodym graczom, że należy przeciwstawiać się przemocy, narkotykom, rasizmowi, hazardowi i innym niebezpieczeństwom grożącym dyscyplinie, jaką jest piłka nożna. 6 lipca odbyły się zajęcia plastyczne pt. ”Bezpieczne wakacje - Plaża, boisko czy tenisowy kort – wszędzie uprawiamy sport!”. Zajęcia miały na celu popularyzację wśród dzieci i młodzieży zachowania bezpieczeństwa podczas uprawiania różnych dyscyplin sportowych a także zabaw na świeżym powietrzu szczególnie w okresie wakacyjnym oraz uprawiania sportu, jako alternatywy spędzania czasu wolnego. Zadaniem uczestników było stworzenie pracy plastycznej poruszającej tematykę: bezpieczna droga, bezpieczne zachowanie podczas pobytu w górach, nad morzem, sport - jako jedna z możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu podczas wakacji. 8 lipca odbył się turniej w piłkarzyki. Poprzez losowanie zostały utworzone drużyny dwuosobowe. Następnie został rozegrany turniej według ustalonych i przyjętych przez wszystkich uczestników zasad. Celem turnieju była integracja dzieci i młodzieży, zdobycia umiejętność przyjęcia wygranej i porażki. Rozgrywki wzbudziły wśród dzieci ducha rywalizacji oraz wiele pozytywnych emocji. 10 lipca był zorganizowany wyścig dla najmłodszych, slalom z jajkiem na łyżce na czas. Każdy uczestnik musiał przebiec między przeszkodami z jajkiem na łyżce do wyznaczonej linii mety. Celem konkursu było stworzenie możliwości rywalizacji między dziećmi oraz pokazanie różnego sposobu spędzenia czasu wakacyjnego na grach i zabawach na świeżym powietrzu z użyciem ogólnodostępnych materiałów i środków. Ponadto dzieci spędzały aktywnie czas na grze w badmintona, piłkę siatkową, grając w gry planszowe oraz kalambury. Podsumowaniem konkurencji sportowych oraz akcji „Bezpieczne wakacje” było wręczenie wszystkim uczestnikom zajęć upominków z logo „Zachowaj Trzeźwy Umysł’.

„V Sportowy Dzień Dziecka w Leśniakach”

13 czerwca, w sobotnie popołudnie, na obiekcie rekreacyjno – sportowym w Leśniakach odbył się „Sportowy Dzień Dziecka”. To już po raz piąty młodzież i dzieci mogły zmagać się w konkursach sportowych, poczuć ducha rywalizacji i zdobyć ciekawe nagrody. Konkurencje były dostosowane do wieku zawodników oraz predyspozycji. Dla tych, którzy nie mieli zacięcia sportowego przygotowany był konkurs plastyczno–literacki pt. „Żyj zdrowo – na sportowo”. Grupa młodzieżowa mieszana – chłopaki i dziewczyny – rozegrała mecz piłki nożnej o złoty medal. Natomiast starsza młodzież – turniej w piłkę siatkową o „Puchar Sołtysa”. Obydwa mecze poprowadziła pani Elżbieta Rucińska a Puchar Sołtysa wywalczyła drużyna „FABET”. Najmłodsi uczestnicy pikniku korzystali z atrakcji, jaką było malowanie twarzy przez uzdolnione plastycznie mieszkanki Leśniaków; panią Monikę Nowak i panią Natalię Minge. Podsumowaniem konkurencji sportowych były, jak co roku, integracyjne pieczonki dla wszystkich uczestników. Podczas ich pieczenia dzielnicowy Komisariatu Policji w Siewierzu, mł. asp. Marcin Welon oraz sierżant sztabowy Mariusz Cupiał wygłosili pogadankę na temat bezpiecznych wakacji. Panowie policjanci w towarzystwie sympatycznej maskotki „Kary” umożliwili dzieciom zapoznanie się z nowym radiowozem policyjnym, co sprawiło im wielką frajdę. Na koniec imprezy niebywałą atrakcją dla wszystkich był pokaz iluzjonistyczny pana Sebastiana Alkadiass’a Grabowskiego. Jego magiczne sztuczki takie jak znikające obrazki w kolorowance czy mnożące się na oczach widzów dolary, dostarczyły wyjątkowych emocji nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Swoją obecnością zaszczycili nas Pan Burmistrz Zdzisław Banaś oraz radny Rady Powiatu Pan Jan Mucha. Organizatorami „V Sportowego Dnia Dziecka” byli: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Leśniaki, Sołtys p. Zofia Machura, instruktor Kafejki Internetowej p. Agnieszka Ożóg. Składamy serdeczne podziękowani sponsorom: Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii, radnemu Radu Powiatu –Janowi Musze, BGŻ BNP PARIBAS o/Tarnowskie Góry, Pani Mirosławie Minge, Firmie BEMAR – Beata i Mariusz Schendzielorz. Opracował: SNRRS Leśniaki

Spotkanie z tradycjami…

12 czerwca w remizie OSP Leśniaki odbyło się spotkanie w ramach projektu dokumentacyjno-badawczego „Tropem Kolberga - etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego” realizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach. W spotkaniu, którego organizatorem był Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki uczestniczyli mieszkańcy sołectw Leśniaki i Żelisławice, Zespół Śpiewaczy KGW Żelisławice oraz Chór Męski z Żelisławic.


Wśród zaproszonych gości byli: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu Damian Dawczyński oraz proboszcz parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach ks. Marek Majchrzak.
Na wstępie przewodnicząca KGW Leśniaki Stanisława Myrta przywitała wszystkich przybyłych gości i uczestników spotkania oraz przybliżyła cel spotkania. W ramach spotkania, odbyła się prelekcja nt. zwyczajów i obrzędów dorocznych i rodzinnych mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego oraz tradycyjnego budownictwa. Prelekcję poprowadzili: Dobrawa Skonieczna-Gawlik - koordynator w/w projektu, etnograf, pracownik Górnośląskiego Parku Etnograficznego, przez wiele lat związana pracą zawodową z Zagłębiem Dąbrowskim; Robert Garstka - fotograf, kulturoznawca, regionalista, pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach; Bartosz Gawlik - fotograf, plastyk w Muzeum Zagłębia w Będzinie.
Uczestnicy spotkania dzielili się z badaczami swoją wiedzą i rodzinnymi historiami. Był czas na rozmowy, muzykę i śpiew. Nie obyło się bez występów artystycznych w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego KGW Żelisławice, Chóru Męskiego z Żelisławic oraz Zespołu Śpiewaczego KGW Leśniaki, którzy wykonali kilka tradycyjnych pieśni. W solowych występach zaprezentowali się również: Kazimiera Szczypa, Marianna Machura, Helena Nowak i Lucjan Merta.
Członkinie Zespołu Śpiewaczego KGW Leśniaki specjalnie na spotkanie przygotowały tradycyjny stół weselny, na którym królowały swojskie wyroby: śliwki w occie, smalec, biały twaróg z cebulką lub z konfiturą wiśniową, kiszone ogórki, pyszny chleb i pachnące wypieki weselne.
Tym wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania spotkania serdecznie dziękujemy.
Warto nadmienić, że nad projektem „Tropem Kolberga - etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego” pracowało 10 zawodowych etnografów – każdy z jednym studentem etnografii. W czerwcu i lipcu 2014 r. przeprowadzono 100 wywiadów w 24 wsiach i miejscowościach leżących na terenie zagłębiowskich gmin i parafii. Łącznie etnografowie zebrali 100 wywiadów z 103 informatorami.
Na terenie parafii Żelisławice zostało przeprowadzonych 10 wywiadów z 8 kobietami i 2 mężczyznami w tym z 4 mieszkańcami wsi Leśniaki, z 5 osobami zamieszkałymi w Żelisławicach i 1 osobą z Dziewek. Najstarszy informator miał 89 lat, a najmłodszy 59 lat. Spotkania (wywiady) trwały po kilka godzin. W Leśniakach i Żelisławicach dokumentowane były m.in. pękanie skał, zielone świątki, nabożeństwo majowe, odpust parafialny, ostatki, i inne.

Wiosenne tradycje…

W maju 2015 r. na łamach gazety samorządowej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego ukazał się artykuł Roberta Garstki „Zielone Świątki”. Autor opisał w nim m.in. jak w Leśniakach majone są domostwa oraz zwyczaj Poświęcenia Pól.

600 lat Pińczyc

31 maja 2015 r. miejscowość Pińczyce obchodziła jubileusz 600-lecia istnienia. Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele p.w. Św. Józefa. Następnie w pięknym orszaku wszyscy przeszli na plac szkolny przy Zespole Szkół w Pińczycach, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie obchodów. Po prezentacji dziejów wsi Pińczyce i przemówieniach zaproszonych gości rozpoczęła się część artystyczna. W tej części wystąpili: uczniowie Zespołu Szkół w Pińczycach, Chór Męski z Żelisławic, Koło Gospodyń Wiejskich z Żelisławic, zespół „Złoty Kłos” ze Starej Huty, Gminna Orkiestra Dęta, GZPiT „Koziegłowy”, Jurajska Kapela Biesiadna z Poraja oraz nasz rodzimy Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki. Na tę uroczystość zespół przygotował wyjątkowy program, ze specjalnie ułożoną piosenką o Pińczycach i ich mieszkańcach. Nie obyło się również od wspomnień, kiedy to Leśniaki należały do Gminy Pińczyce. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna.

Poświęcenie Pól

Poświęcenie Pól W niedzielę 24 maja przy figurze św. Floriana w Leśniakach odbyło się Poświęcenie Pól. Zgromadzeni mieszkańcy, a także przybyli goście wspólnie z proboszczem ks. Markiem Majchrzakiem, który sprawował obrzęd błogosławieństwa, modlili się o dobre zbiory, zdrowie i pomyślność dla swoich rodzin.
Poświęcenie Pól to zwyczaj, praktykowany od zawsze w naszej miejscowości. To wyraz wiary w Bożą Opatrzność, przypomina o Bożym prymacie w świecie, pierwszeństwie wartości ducha wobec materii, o zależności od Stwórcy. Podczas poświęcenia prosi się Boga, by miał w opiece ziemię ojczystą i pracujących na roli, aby użyczył obfitych zbiorów i nauczył szacunku dla chleba oraz jego podziału w duchu sprawiedliwości i miłości.
Tegoroczne Poświęcenie Pól było wyjątkowe, gdyż obchodzone było w jedno z najważniejszych świąt w liturgii kościelnej, czyli w dniu Zesłania Ducha Świętego tzw. Zielone Świątki. Obrzędy związane z tym świętem wiązały się z oczekiwaniem na nadejście lata i miały zapewnić obfite plony, a także ochronę przed urokami i złymi duchami. W tym celu majono domy, stodoły, płoty zielonymi gałązkami brzozy i wierzby oraz tatarakiem. Obecnie, tylko nieliczni mieszkańcy praktykują ten zwyczaj.
Foto. Robert Garstka

Koncert z okazji Dnia Matki

22 maja 2015 roku Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki uczestniczył w organizowanym przez Radę Sołecką w Żelisławicach koncercie z okazji Dnia Matki. W tym wyjątkowym wydarzeniu, które miało miejsce w remizie OSP Żelisławice wystąpili: uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach, Jessica Schendzielorz, Koło Gospodyń Wiejskich Żelisławice, Chór Męski z Żelisławic oraz Orkiestra Dęta OSP Żelisławice. Odbył się również pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu młodych i utalentowanych mieszkańców Żelisławic: Moniki Nuckowskiej z partnerem oraz Julii Danisz i Dawida Będkowskiego. Wszystkie przygotowane wystąpienia, recytacje, utwory muzyczne ofiarowane były w podzięce za miłość i trud, jakie Mamy wkładają w wychowanie swoich dzieci. Koncert był podziękowaniem dla tych wspaniałych i wyjątkowych kobiet, dlatego wykonawcy - Ci młodzi i Ci starsi - włożyli w występy całe swoje serce. Spotkaniu towarzyszyły niesamowite emocje, były chwile uśmiechu, jak również ogromnego wzruszenia.

EURO-FOLKLOR 2015

Dużym sukcesem zwieńczony został występ KGW Leśniaki na XXII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych – Złoty Kłos 2015 organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach oraz DDM Cesky Tesin. W dniach od 1 do 3 maja 2015 r. w Zebrzydowicach odbyły się przesłuchania konkursowe, w których brały udział polskie, czeskie i słowackie zespoły śpiewacze, zespoły taneczne i wokalno-taneczne oraz kapele ludowe. Jury w składzie: przewodniczący prof. zw. dr hab. Daniel Kadłubiec – folklorysta i językoznawca oraz członkowie prof. zw. dr hab. Alojzy Kopoczek – etnomuzykolog i dr Magdalena Szyndler – etnomuzykolog, nie miało łatwego wyboru, gdyż w przesłuchaniach wzięły udział 73 zespoły. Komisja konkursowa oceniała prezentację ludowego śpiewu, muzyki i tańca. Ważne było zachowanie lokalnej gwary, tradycyjnego stroju, a także charakter własnego regionu. Gminę Siewierz reprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z Leśniaków i Brudzowic. W kategorii zespołów śpiewaczych z towarzyszeniem instrumentów muzycznych nasz Zespół Śpiewaczy Leśniaki zdobyły III miejsce. Panie zaprezentowały rodzimy folklor w bardzo efektowny sposób, przypadając tym samym do gustu jury i publiczności.

„Jak to drzewiej na Wielkanoc u nas bywało…”

10 kwietnia 2015 roku KGW Leśniaki uczestniczyło w rodzinnym biesiadowaniu, zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach. Spotkanie miało na celu poznanie dawnych tradycji wielkanocnych. W imprezie wzięli udział: KGW Żelisławice, Chór Męski z Żelisławic, szkolny chór i zespół taneczny „Żelieśniaki” oraz zaproszeni goście. Nasze panie przedstawiły zwyczaje religijne i świeckie począwszy od Niedzieli Palmowej aż do Lanego Poniedziałku. Wszyscy wspólnie śpiewali, a nawet tańczyli. Charakter spotkania oddawał radosny wystrój sali, a także bogato zastawione stoły. Gospodynie upiekły piękne baby wielkanocne oraz przygotowały tradycyjną polską święconkę. Relację z Biesiady Wielkanocnej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach można znaleźć na stronie: http://www.itvsiewierz.pl/kalendarium/2/780 foto: UMiG Siewierz.

„Wielkanocne…”

Wielkanocne… Z okazji Świąt Wielkanocnych w głowach opiekuna Kafejki w Leśniakach jak i podopiecznych urodziło się pełno pomysłów na dekoracje i ozdoby. Dzieci z zapałem uczestniczyły w zajęciach plastyczno – technicznych, na których powstawały piękne „cuda”. Zwykle do ich wykonania wykorzystywane były materiały ogólno dostępne w domu. Czasami, rzeczy przeznaczone do recyklingu, którym dano „drugie życie”. Tak też powstał np. koszyczek na zakrętce od butelki po napoju, z wykorzystaniem niewielkiej ilości włóczki, zapałek, drucika i suszonych kwiatków. Z kartki kolorowego papieru, pociętego na różnej długości paski oraz kleju powstał śliczny zajączek wielkanocny. Ważnym elementem wszystkich świąt są kartki z życzeniami, które wysyłamy do bliskich i znajomych. Te zrobione własnoręcznie są najbardziej cenione, gdyż zawarty jest w nich kawałek duszy osoby, która ją wykonała - płyną prosto z serca. Robienie takich kartek cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem. Święta Wielkanocne kojarzą się również z żółciutkimi kurczakami. Wykonany przez dzieci kurczaczek powstał ze styropianowego jajka oklejonego bibułą w kolorze żółtym i zielonym, wyglądając przez to jakby (po wykluciu) usiadł na zielonej trawie. Marta Sierka - uczestniczka zajęć - za swojego kurczaka zdobyła drugą nagrodę w konkursie pt. "Pisanka Wielkanocna" organizowanym przez ZSP w Żelisławicach. Dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci, ale i wśród dorosłych cieszyły się koszyczki wykonane na mydle.

„Wielkanocne tradycje…”

W marcu 2015 r. na łamach gazety samorządowej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego został zamieszczony artykuł Roberta Garstki „Wielkanoc mniej znana”. Autor opisał w nim zwyczaje i obrzędy praktykowane w okresie Wielkiego Tygodnia na terenie powiatu będzińskiego, a wśród nich pękanie skał w Leśniakach.

„Dzień Baby i Chłopa”

22 marca 2015 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Tworogu odbył się „Dzień Baby i Chłopa” organizowany przez Grupę Kobiet Aktywnych „Połomki”. W biesiadzie uczestniczył Zespół Śpiewaczy Leśniaki, który przygotował wyjątkowo wesoły repertuar na tą okazję. Wszyscy razem śpiewali, biesiadowali i świetnie się bawili. Wśród zaproszonych gości byli: Joanna Bartel, Anna Popek oraz zespół „Karlik” z Koszęcina.  
Fotorelacja z wydarzenia: https://www.flickr.com/photos/127574832@N07/sets/72157651125934809/

Dzień Pań

Stało się już niemal tradycją, że mieszkanki sołectwa Leśniaki spotykają się w marcu, aby wspólnie biesiadować podczas „Dnia Pań” - tak też było tego roku. 7 marca do Kafejki Internetowej przybyły kobiety by uczcić Międzynarodowy Dzień Kobiet. Członkinie Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Leśniaki przygotowały pyszny poczęstunek a najmłodsi uatrakcyjnili czas wesołym występem. Nie zabrakło w nim wierszyków, skeczy i piosenek. Panie otrzymały piękne laurki oraz serduszka wykonane przez podopiecznych Kafejki. Sobotnie popołudnie upłynęło w miłej, świątecznej atmosferze. Organizatorami spotkania byli: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Leśniaki, Sołtys oraz Kafejka Internetowa w Leśniakach.

FERIE 2015”

Podczas ferii zimowych w Kafejce Internetowej oraz Świetlicy Wiejskiej w Leśniakach prowadzone były zajęcia, które przede wszystkim uwzględniały zainteresowania oraz wiek podopiecznych. Młodzież świetnie spisała się w zmaganiach podczas gry w warcaby, piłkarzyki oraz w grę „państwa – miasta”. Okazało się, że ta stosunkowo „stara” gra ma wymiar ponadczasowy, wzbudziła wiele emocji oraz poruszyła u graczy ogromne pokłady wiedzy. Nie zabrakło tutaj również dobrego humoru. Mali uczestnicy świetnie odnajdywali się podczas wspólnej zabawy w kalambury, w chowanego, układając puzzle edukacyjne oraz uczestnicząc w zajęciach plastycznych. Wykonywali piękne maski karnawałowe, laurki i serduszka walentynkowe, wycinanki z papieru oraz kolorowanki. Z okazji „tłustego czwartku” zorganizowane były warsztaty kulinarne, na których smażone były oponki. Dzieci brały czynny udział w przygotowaniu „specjałów”, które jeszcze bardziej smakowały gdyż były zrobione własnoręcznie. Na zakończenie ferii dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodki upominek. W czasie tegorocznych ferii Kafejkę Internetową odwiedziło 86 osób.

Mamy „siłownię pod chmurką”

W grudniu 2014 r. przy bazie sportowej powstała siłownia terenowa. Teraz za darmo i o każdej porze mieszkańcy naszego sołectwa mogą dbać o swoją kondycję fizyczną, a tym samym o zdrowie. Większość ludzi nie uprawia sportu z powodu takich wymówek, jak: brak czasu, brak dostępu do odpowiednich miejsc, niezdecydowanie jaki rodzaj sportu uprawiać czy po prostu braku funduszy na ten cel. Teraz, gdy mamy możliwość skorzystania z siłowni pod chmurką, te wymówki znikają. Wystarczy wyjść z domu na spacer i przy okazji skorzystać z urządzeń. Siłownia wyposażona została w pięć podwójnych zestawów urządzeń do ćwiczeń.
Do dyspozycji użytkowników są:
• biegacz (delikatny dla stawów trening mięśni całych nóg i bioder; poprawia zmysł równowagi),
• orbitrek (delikatny dla stawów trening mięśni nóg i bioder; dodatkowo trening mięśni pasa barkowego i ramion; wpływa pozytywnie na spalanie tkanki tłuszczowej),
• wyciąg (do budowy mięśni),
• krzesło (wzmacnia mięśnie kończyn górnych, ramion i mięśnie czworogłowe ud oraz zwiększa giętkość i sprawność stawów ramion i kolan; wskazane dla osób z bolącymi i opuchniętymi stawami),
• rower (aktywuje ruch bioder i kolan, wzmacnia mięśnie ud i łydek; rozciąga stawy nóg; poprawia krążenie krwi),
• jeździec (wzmacnia mięśnie ramion, górnej partii pleców oraz nóg),
• surfer (wzmacnia muskulaturę pasa biodrowego, kończyn dolnych i górnych; korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, oddechowy i trawienny; poprawia krążenie),
• twister (aktywuje działanie stawów biodrowych, wzmacnia mięśnie brzucha, poprawia koordynację ruchową),
• wioślarz (do budowy mięśni; wzmacniania pasa ramion, górnej części pleców oraz mięśni ramion i nóg),
• narciarz (aktywuje stawy biodrowe, wzmacnia mięśnie brzucha, poprawia koordynacje ruchową).

Tropem Kolberga w Zagłębiu Dąbrowskim

Pod koniec października 2014 r. w Muzeum Zagłębia w Będzinie odbyło się podsumowanie projektu dokumentacyjno-badawczego „Tropem Kolberga - etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego, mającego na celu ochronę oraz popularyzację dziedzictwa kulturowego Zagłębia Dąbrowskiego. Teren ten bogaty kulturowo, w którym ścierają się elementy z obszarów Małopolski i Górnego Śląska, jest badawczo w niewielkim stopniu spenetrowany. Stąd też potrzeba pochylenia się nad obecną kondycją tradycyjnych zwyczajów i obrzędów dorocznych oraz rodzinnych, a także udokumentowania tradycyjnego budownictwa. Etnograficzne badania terenowe przeprowadzane były w tandemach badawczych złożonych z doświadczonych i praktykujących etnografów oraz studentów etnologii, a ponadto we współpracy z różnymi instytucjami, podjęte zostały także mini badania etnograficzne przeprowadzone przez dzieci i młodzież z wybranych miejscowości Zagłębia Dąbrowskiego. W czasie trwania projektu przeprowadzana była na bieżąco dokumentacja fotograficzna tradycyjnego budownictwa, która wiązała się z założeniem kart do istniejących zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. Dokonano również rejestracji fotograficznej i video wybranych obrzędów praktykowanych na terenie objętym przez projekt. Efektem tych prac jest wędrująca wystawa fotografii oraz publikacja filmów prezentujących wybrane obrzędy uchwycone na obszarze Zagłębia Dąbrowskiego. Wiele unikalnych i zanikających zwyczajów, występujących m.in. na terenie powiatu będzińskiego zaprezentowano po raz pierwszy w tak ciekawej formie. Turki, poświęcenie pól, misie czy wspomnienie św. Błażeja, to zwyczaje, które nadal spotkać można w terenie. Na terenie Gminy Siewierz nadal praktykowany jest zwyczaj święcenia wina i pękania skał. Projekt „Tropem Kolberga – terenowe badania Zagłębia Dąbrowskiego” był projektem wielowątkowym. Pierwszym działaniem był tzw. etap szkolny, czyli krótkie badania etnograficzne pięciu wybranych zwyczajów dorocznych oraz rodzinnych prowadzone przez współpracujące szkoły, ośrodki kultury oraz stowarzyszenia w dziesięciu miejscowościach Zagłębia Dąbrowskiego. Do współpracy zaproszono m.in.: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach. Drugim zadaniem projektu było przeprowadzenie kwestionariuszowych badań terenowych. Badania te, prowadzone według rozbudowanego kwestionariusza badawczego dotyczącego zwyczajów i obrzędów dorocznych oraz rodzinnych, dobyły się w czerwcu i lipcu w 24 wsiach i miejscowościach leżących na terenie zagłębiowskich gmin i parafii, w tym parafii Żelisławice. Łącznie etnografowie zebrali 100 wywiadów z 103 informatorami, niejednokrotnie uzyskując ciekawe informacje pozwalające zaplanować i wykonać dokumentację fotograficzną lub filmową uroczystości kościelnej bądź rodzinnej. W ramach prowadzonych badań pozyskano także fotografie z albumów rodzinnych, dokumentujące życie mieszkańców poszczególnych miejscowości. Na terenie parafii Żelisławice przeprowadzono 10 wywiadów z 8 kobietami i 2 mężczyznami w tym z 4 mieszkańcami wsi Leśniaki, z 5 osobami zamieszkałymi w Żelisławicach i 1 osobą z Dziewek. Najstarszy informator miał 89 lat, a najmłodszy 59 lat. Spotkania (wywiady) trwały po kilka godzin. Trzecim etapem projektu przyczyniającym się do dokumentacji obrzędów i zwyczajów było wykonanie cyklu fotografii uroczystości kościelnych, zachowań ludycznych oraz obrzędów rodzinnych. Zdjęcia wykonano w 28 miejscowościach leżących na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. W Leśniakach i Żelisławicach dokumentowane były m.in. pękanie skał, zielone świątki, nabożeństwo majowe, odpust parafialny, ostatki, i inne. Projekt został zrealizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach we współpracy z Muzeum Zagłębia w Będzinie. Osobom, które brały udział w projekcie składamy serdeczne podziękowania, nie tylko za miłe przyjęcie, ale za ogromną wiedzę i zaangażowanie. Oprac. Robert Garstka/Olga Myrta

„Sprzątanie Świata – Polska 2014” - Leśniaki

19 września 2014 r. członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Leśniaki wzięli czynny udział w akcji ekologicznej „SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2014”. Celem tej kampanii było zwrócenie uwagi na osobisty wpływ każdego człowieka na środowisko przyrodnicze poprzez unikanie tworzenia odpadów i selektywną zbiórkę odpadów. Osoby biorące udział w akcji zaopatrzyły się w worki do selektywnej zbiórki. Zebrane śmieci zostały wsypane do pojemników selektywnej zbiórki śmieci znajdujących się przy bazie sportowej w Leśniakach. Oprac. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Leśniaki

Dożynki Parafialne w Żelisławicach 2014

Zebrane już plony, wymłócone zboża Idzie, więc przed ołtarz strudzony gospodarz, Oddać Bogu pokłon, złożyć dziękczynienie, By swe błogosławieństwo Bóg zesłał na ziemię. I dziękuje Panu za owoce pracy, Prosi by nie brakło dla dzieci kołaczy. I my, zebraliśmy się w tym naszym kościele 31 sierpnia w niedzielę. W korowodzie dożynkowym szliśmy do świątyni, Państwo Krystyna i Gabriel Żurek starostami byli. Ksiądz Franciszek z księdzem Markiem mszę nam odprawili, Przyniesione do kościoła plony poświęcili. Po sumie starości cukierkami częstowali I na kwadrans rolniczy wszystkich zapraszali. Opracowała: Aneta Sornik

Dożynki Gminne 2014

Tegoroczne Święto Plonów odbyło się 24 sierpnia w Siewierzu. Uroczystości rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele pw. św. Macieja Apostoła, którą celebrował proboszcz parafii ks. Jan Lubieniecki. Następnie barwny korowód przemaszerował na błonia siewierskiego zamku. Tam Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś podziękował rolnikom za ich ciężką pracę, a Zespół Śpiewaczy KGW Gołuchowice wykonał obrzęd dożynkowy. W części artystycznej zaprezentowali się: Chór Męski z Żelisławic oraz Zespoły Śpiewacze KGW Żelisławice i Podwarpie. Nie mogło zabraknąć naszego zespołu KGW Leśniaki, który takim tekstem rozpoczął swój występ: „DZIŚ ROLNIK ŚWIĘTUJE, BO CIĘŻKO PRACUJE WIĘC TEŻ MU SIĘ COŚ NALEŻY. BO W POLU JAK WIECIE ROBOTY JEST PRZECIE, ZA PŁUGIEM SIĘ NIE POLEŻY…”. Panie z KGW ponadto wykonały piękny wieniec dożynkowy, który „rozświetlał” gminne święto dziękczynienia. Wieniec wykonany z niesamowitą pieczołowitością powstawał przez dwa tygodnie, ale przygotowania do jego wykonania rozpoczęły się o wiele wcześniej. Samo wybranie odpowiednich kłosów zboża i ich zbiór rozpoczął się w lipcu. Do wicia wieńca wykorzystano sześć rodzajów zboża, przyozdobiono go kwiatami i płodami rolnymi. Dużym zainteresowaniem cieszyła się rywalizacja w Dożynkowym Turnieju Sołectw. Drużyny miały za zadanie pokonać w jak najkrótszym czasie tor przeszkód, składający się z trzech konkurencji o nazwach: „siewierski kat”, „sadzenie ziemniaków” i „powróz na byka”. O kolejności startu decydowało losowanie, a o rozstrzygnięciu konkursu zadecydował najkrótszy łączny czas wszystkich zawodników. Wystartowało 8 sołectw. Nasze sołectwo kolejno reprezentowali: Mateusz Makieła (strażak), Ilona Piekarczyk (członkini KGW) i Zofia Machura (sołtys). Podczas Dożynek Gminnych w Siewierzu dobrą zabawę zapewnili również: Zespół Śpiewaczy „Mierzęcanki”, Kapela Regionalna „Mierzęcice”, Kapela Góralska „Jaworowe Skrzypce”, Kabaret Młodych Panów oraz Zespół „Biały Miś”.

Nasze tradycje…

Dzięki współpracy mieszkańców sołectwa Leśniaki z Robertem Garstką – fotografem, animatorem kultury i dokumentalistą regionalnej historii – w czerwcu, br. na łamach ogólnopolskiego miesięcznika krajoznawczo-turystycznego „Poznaj swój kraj” ukazała się informacja nt. tradycji naszej miejscowości związanej ze świętem Zesłania Ducha Świętego, tzw. Zielone Świątki. Domy i obejścia ozdabia się wówczas młodymi drzewkami (gałęziami) brzozy, które zatyka się przy gankach i drzwiach. Z bukietów tataraku i kwiatów po mieszkaniach rozchodzi się majowy zapach zieleni. Wszystkie zwyczaje i obrzędy praktykowane w okresie tych świąt wiążą się z radością, przypadają bowiem na najpiękniejszy czas wiosny, gdy aura jest już słoneczna, a natura w bujnym rozkwicie. Kiedyś nasi dziadkowie wkładali gałązki brzozy i tataraku za obrazki i do okien - przystrajanie domostw zielonymi gałęziami miało zapewnić urodzaj, a także ochronić przed urokami.

Wakacje w Kafejce Internetowej

Kafejka Internetowa w Leśniakach w czasie wakacji tętni życiem. Codziennie odwiedzają ją dzieci, które jeszcze nie wyjechały na wypoczynek lub już z niego wróciły. Kafejka jest miejscem spotkań integracyjnych dla dzieci i młodzieży. Korzystają w niej z komputerów, grają w gry planszowe, organizują turnieje piłkarzykowe. Bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach plastyczno-technicznych organizowanych przez instruktora. Prace plastyczne wykonują różnymi technikami, z zastosowaniem różnorodnych materiałów: plasteliny, farb, patyczków kosmetycznych, muszelek a nawet kaszy manny. Z zapałem tworzą prace, które można zobaczyć na „świetlicowej wystawce”. Do dyspozycji podopiecznych przygotowany jest również sprzęt sportowy, który można wypożyczyć aby pograć na boisku w piłkę nożną, siatkową lub w tenisa ziemnego. Godziny otwarcia są dostosowane do potrzeb podopiecznych. Tygodniowo Kafejkę odwiedza około 50 osób.

Kultura ludowa…

8 czerwca 2014 r. w Szczekocinach odbył się Regionalny Przegląd Zespołów Ludowych, Kapel i Śpiewaków. Szesnasta edycja tej imprezy odbyła się w ramach tegorocznych Dni Szczekocin. Jak co roku na scenie zaprezentowali się specjaliści od muzyki ludowej, dlatego też nie mogło zabraknąć reprezentantów Gminy Siewierz. W kategorii zespoły śpiewacze z akompaniamentem wystąpił Zespół Śpiewaczy „Żelisławice”, a w kategorii soliści śpiewacy wystąpiła mieszkanka naszego sołectwa Stanisława Myrta - Przewodnicząca Zespołu Śpiewaczego KGW Leśniaki. W przeglądzie wzięło udział ponad 500 wykonawców. Wszystkie zaproszone zespoły oraz soliści zaprezentowali wysoki poziom swojego dorobku artystycznego. Pani Stanisława za swój występ otrzymała wyróżnienie. W dniach 5 i 6 lipca po raz 47 w Brennej odbył się Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych. Zjechały tam wiejskie zespoły artystyczne z całego województwa. Na scenie można było podziwiać pełną różnorodność regionalnych prezentacji. Zaprezentowały się kapele, grupy śpiewacze i niezwykle widowiskowe zespoły regionalne. Jury w składzie: Małgorzata Kiereś - etnograf, Muzeum Beskidzkie w Wiśle, Magdalena Banach-Makaruk - dziennikarz muzyczny, autorka telewizyjnych programów folklorystycznych, Leon Majkut – muzyk, Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko - etnograf, Muzeum Śląskie w Katowicach, oceniło 63 prezentacje, w tym: 9 zespołów regionalnych, 8 kapel, 5 duetów śpiewaczych, 14 zespołów śpiewaczych występujących a cappella oraz 27 zespołów śpiewaczych z akompaniamentem. Gminę Siewierz w Brennej reprezentowały Zespoły Śpiewacze KGW Kuźnica Sulikowska, Nowa Wioska i Dziewki, w części konkursowej udział wzięły Zespół Śpiewaczy KGW Brudzowice i Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki. Nasz zespół w ludowych strojach prezentował się na scenie niezwykle barwnie i efektownie. Wyborny występ niezmiernie przypadł do gustu publiczności. Za przygotowanie zespołu i sposób wykonania pieśni Jury przyznało dyplom uznania dla Pani Stanisławy Myrta. Słoneczna pogoda oraz wspólne muzykowanie sprawiły, że czas pobytu upłynął w radosnej atmosferze. Gratulujemy!!!

Sportowy Dzień Dziecka w Leśniakach

7 czerwca 2014r. w Leśniakach na obiekcie rekreacyjno – sportowym przy remizie OSP odbył się „Sportowy Dzień Dziecka” pod hasłami: „ Zachowaj trzeźwy umysł” oraz „Pożytecznie, zdrowo, bez używek spędzam czas”. W czasie przedsięwzięcia dorośli mieszkańcy dali przykład integracji z młodymi. Propagowano zdrowy tryb życia, zachęcano dzieci i młodzież do zachowań społecznych oraz nie sięgania po używki. Podczas imprezy odbył się turniej siatkowy o puchar Sołtysa Leśniaków oraz wiele konkursów i konkurencji (rzuty do kosza, rzuty do koszyka, ścieżka zdrowia, celny strzał do bramki, noszenie jajka na łyżeczce, konkurs plastyczno-literacki pt. „Pożytecznie, zdrowo, bez używek spędzam czas”, konkurs ulotkowy pt. ”Hop na narty”). Wszystkie konkursy były nagradzane. W czasie przerwy pomiędzy konkursami aspirant Komendy Policji w Siewierzu Kazimierz Adamczyk wygłosił dla dzieci pogadankę na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji. W imprezie wzięło udział około 120 osób. Dużą atrakcją dla maluchów była dmuchana zjeżdżalnia i trampolina oraz malowanie twarzy. Podsumowaniem konkurencji sportowych były integracyjne pieczonki dla wszystkich zgromadzonych. Imprezę zaszczycili swoją obecnością goście: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, Zastępca Burmistrza Dariusz Waluszczyk, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Mucha, Gminny Koordynator Sportu Jacek Gruszczyński, który poprowadził Turniej Piłki Siatkowej o „Puchar Sołtysa Leśniaków”. Zwycięzcą Turnieju została drużyna „SUCHARY” i do niej powędrował puchar. Podobnie jak w latach ubiegłych impreza była zorganizowana przez sołtysa Leśniaków, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Leśniaki, z pomocą opiekuna Kafejki Internetowej Agnieszki Ożóg oraz ze środków otrzymanych od Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii a także sponsorów: Jana Muchy, Mirosławy Minge, Darii Nowak.

I nagroda w konkursie literackim pt. „Pożytecznie, zdrowo bez używek spędzam czas.”

„Pożytecznie, zdrowo bez używek żyję.

Spędzam czas aktywnie, zdrowe mleko piję.

Jeżdżę na rowerze, gram w piłkę z kumplami,

Gram na instrumentach i nie muszę palić.

Zamiast alkoholu jest źródlana woda,

No, bo na alkohol to pieniędzy szkoda!

Alkohol zabija, papierosy trują

Głupi są ci ludzie co tego próbują!

Idźcie więc na spacer, na zielone łąki

Zobaczyć jak piękne mogą być biedronki.

Jak pięknie nad wami, złote słońce świeci

Jakie macie mądre i kochane dzieci.

Wszystkie te używki do kosza wyrzućcie,

A swoje pociechy bez nich żyć nauczcie!

Niechaj pożyteczne, zdrowe życie górą będzie

A zgoda i miłość zapanują wszędzie!”

Autor: Karina Sornik lat 12

II nagroda w konkursie literackim pt. ”Pożytecznie, zdrowo, bez używek spędzam czas.”

„Jeśli zdrowo chcesz się czuć

Wychodź z domu i to już,

Wsiądź na rower, hulajnogę

I wyruszaj szybko w drogę.

Jak nie sprawi Ci to frajdy

No to pojedź na gokarty.

To jest relaks odlotowy,

Który sprawi zawrót głowy.

Nie używki i lenistwo

Tylko ruch Ci daje wszystko.

Zdrowie, humor i uciecha

To jest znak człowieka.”

Autor: Łukasz Ziętek lat 14

Zagłębiowskie Palmy Wielkanocne

W marcu br. Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie ogłosił XIV edycję konkursu „Zagłębiowskie Palmy Wielkanocne”. Do konkursu przystąpiło 13 placówek oświatowych i instytucji z terenu powiatu będzińskiego, Sosnowca, Czeladzi. Zgłoszono 37 prac konkursowych wykonanych przez 53 uczestników (w kategorii dzieci do lat 12 zgłoszono 31 prac, w kategorii szkół gimnazjalnych zgłoszono 2 prace, w kategorii szkół średnich i dorosłych zgłoszono 4 prace). Do konkursu przystąpił podopieczny Świetlicy i Kafejki Internetowej w Leśniakach 11-letni Artur Jeziorski. Palma, którą wykonał była upleciona z gałązek wierzby, sosny, tui, oraz kwiatów zrobionych z bibuły i liści klonu, przyozdobiona kokardkami ze wstążek. W dniu 28.03.2014 r komisja w składzie: Wioletta Mikuła – Dyrektor Muzeum Zagłębia w Będzinie, Roman Goczoł - Naczelnik Wydziału Oświaty UM w Będzinie, Dobrawa Skonieczna - Gawlik etnograf w Muzeum Zagłębia w Będzinie, Bartosz Gawlik - plastyk Muzeum Zagłębia w Będzinie, Agnieszka Milka - Dział Edukacyjno–Promocyjny Muzeum Zagłębia w Będzinie, przyznała nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii dzieci do lat 12–stu, palma wykonana przez Artura otrzymała wyróżnienie a laureat dyplom i nagrodę książkową. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy wszystkie dzieci do udziału w konkursach!

Leśniaki - Kronika

„Dzień Pań”

Stało się już niejako tradycją, że w naszych Leśniakach jest organizowane spotkanie pod nazwą „Dzień Pań”. Z tej to właśnie okazji w sobotnie popołudnie 22 marca do Świetlicy, przybyły Panie z całego sołectwa. Najmłodsi mieszkańcy sołectwa, podopieczni Świetlicy, chętnie uczestniczą w tego typu uroczystościach, więc i tym razem nie zawiedli. Wraz z opiekunem Świetlicy przygotowali ciekawy program artystyczny - recytowali wiersze oraz opowiadali humorystyczne anegdoty o kobietach, śpiewali piosenki, a także prezentowali taneczne umiejętności. Na zakończenie wesołego występu chłopaki wręczyli wszystkim Paniom ręcznie wykonane laurki, po czym zaprosili na słodki poczęstunek. Organizatorami uroczystości byli Sołtys Zofia Machura oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Leśniaki.

Ferie Zimowe 2014 w Leśniakach

W ramach ferii zimowych 2014 Świetlica Wiejska oraz Kafejka Internetowa w Leśniakach przygotowała ciekawą ofertę programową dla dzieci i młodzieży. Zajęcia miały charakter otwarty. Dzieci brały udział w zajęciach plastyczno–technicznych, warsztatach kulinarnych, korzystały z Internetu, gier komputerowych, planszowych oraz piłkarzyków. Organizacja zajęć uwzględniała zainteresowania, predyspozycje oraz wiek podopiecznych. Przeprowadzane zajęcia plastyczne i techniczne miały na celu rozwijać wyobraźnię, inwencję twórczą a także sprawności manualne. Rezultatem starań dzieciaków powstały m.in. śliczne maski karnawałowe. Dzieci samodzielnie wycinały je z przygotowanych szablonów, przyozdabiały brokatem, cekinami oraz tasiemkami. Z okazji Dnia Babci i Dziadka najmłodsi wykonali prezenty w postaci pachnących, kawowych świeczników. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z użyciem masy solnej. Niektóre z dzieci po raz pierwszy miały do czynienia z tym plastycznym materiałem, a przede wszystkim z jego przygotowaniem. Podczas modelowania, z masy powstały piękne jeżyki, kotki oraz sowy. Wykonywanie „solnych prac” prac sprawiało dzieciom wiele radości. Twórczość podopiecznych służy do dekoracji Świetlicy. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kulinarne, które były okazją do poznawania nowych smaków oraz potraw. Podczas tych zajęć wypiekano kruche ciasteczka. Dzieciaki brały aktywny udział podczas robienia wypieków. Wyrabiały oraz wałkowały ciasto, wyciskały foremkami różnorodne kształty. Po upieczeniu z zapałem przyozdabiały ciasteczka lukrem i kolorowymi cukiereczkami. Na zakończenie odbyła się słodka konsumpcja. Podczas ferii podopieczni spędzali również czas na swobodnej, wspólnej zabawie, zgodnie z ich zainteresowaniami. Na zakończenie ferii dzieciaki otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Z zajęć w Leśniakach skorzystało ok. 70 dzieci.

„Występy Zespołu Śpiewaczego KGW Leśniaki”

4 listopada 2013 r. Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki uczestniczył w XVIII Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Myszkowie organizowanym przez Miejski Dom Kultury. Impreza, która jest organizowana już od kilkunastu lat ma na celu kultywowanie tradycji narodowej oraz popularyzowanie pieśni patriotycznej. Zespół podczas przesłuchań wykonał „O mój rozmarynie” oraz „Wiązankę pieśni piechoty”. 11 grudnia Zespół brał udział w eliminacjach rejonowych XX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Szwarlika w Będzinie. Na tę okazję Panie przygotowały piękne pastorałki: „Anieli w niebie”, „Jam jest Dudka”, „Jezusa Narodzonego”. Będziński Festiwal jest największym festiwalem kolędowym w Polsce. Dwudziesta edycja zgromadziła 1750 podmiotów wykonawczych

„Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim”

14 listopada 2013 roku w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” odbyła się promocja albumu fotograficznego Roberta Garstki. Najnowsza publikacja Roberta Garstki pt. „Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim” jest efektem jego kilkuletniej fotograficznej i etnograficznej pracy badawczej. Na swoich fotografiach uwiecznia zwyczaje i obrzędy, zwane dorocznymi, a także te związane z obrzędami rodzinnymi oraz rytuałami różnych wyznań i religii. Dzięki swej różnorodności publikacja odkrywa to, co znajduje się blisko nas, ale nie zawsze i nie do końca jest nam znane. W pracy Roberta Garstki znalazły się również zwyczaje i święta występujące na naszym terenie m.in. pękanie skał, Zielone Świątki, Nabożeństwo Majowe, Poświęcenie Pól, Święto Matki Boskiej Zielnej. To właśnie dzięki wiedzy i uprzejmości mieszkańców sołectwa Leśniaki, którzy pomogli w realizacji projektu mogliśmy chociaż w części ukazać dziedzictwo naszej „małej ojczyzny”. Robert Garstka - fotograf, animator kultury, dokumentalista regionalnej historii. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Śląskiego. Uhonorowany nagrodą oraz wyróżnieniem Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Wyróżniony przez Związek Kombatantów Odznaką Zasłużony dla Związku Kombatantów RP i BWP, za dokumentację zdjęciową do publikacji Miejsca pamięci w Będzinie. Autor książki „Będziński pejzaż frasobliwy”, oraz albumów fotograficznych „Dom wieczności”, „Przydrożni świadkowie wiary”, „Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim”. Współautor zdjęć w publikacjach książkowych m.in. „Istebna zespół regionalny”, „Kolędnicy”, „Dziedzictwo diaspory”, „Katalog zabytków techniki regionu zagłębiowskiego”. Współzałożyciel grupy fotograficznej Koń Trojański i Stowarzyszenia Via Arte. Laureat licznych konkursów fotograficznych.

„Wrześniowe zajęcia w Kafejce oraz akcja „Sprzątanie Świata””

Podczas wrześniowych zajęć w Kafejce najmłodsi użytkownicy mieli „duże pole do popisu”. Z wykorzystaniem kartonu wykonali domek. Służy on teraz maluchom do zabawy oraz jako kolorowanka. Spędzając czas w Kafejce dzieci malują zamieszczone na domku rysunki i dzięki temu mają swój wkład w jego dekorację. Odbyły się również zajęcia plastyczne pt."Zaczarowana kartka". Zabawa ta wymagała wcześniejszego przygotowania rysunków wykonanych białą świecą na białej kartce z bloku technicznego. Każde dziecko otrzymało taką "zaczarowaną kartkę" z niewidzialnym rysunkiem, którą miało w całości pomalować farbą plakatową w jednym kolorze. Zabawy było co nie miara gdyż wzbudzała motywację maluchów do pomalowania całej kartki, aby w końcu odgadnąć jaki wzór się na niej znajduje. W związku z nastaniem jesiennej aury uczestnicy wrześniowych zajęć wykonywali ludziki z kasztanów. Jako dodatkowych materiałów użyli żołędzi, listki, korale jarzębin, plastelinę, wykałaczki i zapałki. W kasztanach i żołędziach zostały zrobione dziurki, następnie dzieci łączyły głowę i tułów za pomocą wykałaczek, zdobiły listkami oraz plasteliną. W efekcie ich pracy powstały śliczne kasztanowe ludziki oraz zwierzątka. 20 września najmłodsi uczestniczący w zajęciach prowadzonych w Świetlicy przyłączyli się do corocznej akcji "Sprzątania Świata". W akcji wzięło udział 7 osób - dzieci w wieku od 4 do 14 lat oraz opiekun. Został uporządkowany i posprzątany teren przy budynku remizy, plac zabaw oraz boisko sportowe. Zostały pozbierane i posegregowane śmieci, pozamiatane ścieżki oraz teren placu zabaw, wypielona trawa między kostką brukową. Po zakończeniu pracy dzieci otrzymały słodycze oraz napoje.

„Wakacje 2013”

W okresie wakacji Świetlica oraz Kafejka Internetowa w Leśniakach codziennie była do dyspozycji dzieci i młodzieży oraz mieszkańców sołectwa. Odwiedzający korzystali w tym czasie z komputerów oraz. Odbywały się również zajęcia plastyczne dla najmłodszych, na których główną atrakcją było malowanie opuszkami palców, kolorowanie malowanek za pomocą kredek oraz farb plakatowych. Temat zajęć był dowolny jednak dzieci wykazały się dużą inwencją twórczą w wykonywaniu prac a przy tym miały dobrą zabawę. Na kolejnych zajęciach wycinali ozdobne zawieszki - "papierowe baletnice". Z przygotowanego szablonu dzieci wycinały postać tańczącej panienki a następnie według własnego upodobania robiły dla niej sukienki, które następnie zakładały na postać. Zawieszki świetnie służyły do zabawy dla najmłodszych dziewczynek. 12 lipca odbyły się warsztaty kulinarne, na których została przygotowana pizza. Dzieci brały czynny udział w wyrabianiu ciasta, krojeniu produktów oraz samemu przyrządzaniu pizzy. Po upieczeniu odbyła się satysfakcjonująca konsumpcja. Ze względu na duże zainteresowanie, niemal codziennie odbywały się zajęcia origami. Z jednej kartki papieru składano zwierzątka oraz kwiatki, następnie wszyscy zajęli się jedną z gałęzi sztuki składania papieru tzw. origami modułowym. W przeciwieństwie do tradycyjnego origami, w którym figurki powstają z jednej kartki papieru, modułowe modele zbudowane są z wielu zwykle identycznych modułów. Aby wykonać jedną figurę trzeba było poświęcić kilka dni na złożenie kilkudziesięciu modułów.

„Dożynki Gminne - I miejsce w Turnieju Sołectw”

Tegoroczne święto plonów odbyło się 25.08.2013 r. w Żelisławicach. Dożynki rozpoczęły się mszą św. polową celebrowaną przez ks. Proboszcza Marka Majchrzaka z parafii św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach i ks. Franciszka Błasika. Podczas mszy św. starości dożynek Bogusława Czapla i Leszek Nowak rolnicy z Żelisławic złożyli w ofierze chleb i dary, dziękując za pomyślne ukończenie żniw. Część oficjalną Gminnych Dożynek otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś. Podziękował rolnikom za ich całoroczną, ciężką i wytrwałą pracę, za kultywowanie tradycji i wartości ludowych. Następnie Zespół Śpiewaczy KGW Żelisławice wykonał obrzęd dożynkowy, podczas którego gospodarzom gminy wręczono wieniec dożynkowy oraz chleb z tegorocznych plonów. Jubileuszowy koncert zagrała Orkiestra Dęta OSP Żelisławice, która obchodziła w tym dniu 85-lecie działalności. Kolejnym punktem części artystycznej był występ Zespołu Śpiewaczego „Twardowianki” z gminy Bobrowniki oraz Chóru Męskiego z Żelisławic Dużą atrakcją dożynek był Turniej Sołectw. Drużyna zgłoszona do turnieju miała do pokonania tor przeszkód, na który składały się następujące konkurencje: „ostra jazda” „bicie piany” i „kasa sołtysa”. O kolejności startu decydowało losowanie, a o rozstrzygnięciu konkursu zadecydował najkrótszy łączny czas wszystkich zawodników. Wystartowało 8 sołectw. Pierwsze miejsce i puchar zawodów zdobyło nasze sołectwo Leśniaki z czasem 02:45:66. Reprezentowali nas: Mateusz Makieła (strażak), Stanisława Myrta (przewodnicząca KGW) i Zofia Machura (sołtys). Podczas dożynek odbył się również konkurs wieńca dożynkowego. Jury przyznało pierwsze miejsce dla wieńca, który został wykonany przez Zespół Śpiewaczy z Żelisławic. Dożynki to czas świętowania. Nie mogło więc zabraknąć artystów, którzy zapewnili dobrą zabawę. Z tej to właśnie okazji wystąpili: kapela podwórkowa „To i Owo” z Myszkowa, Robert Łukowski & Gryfon, zespół D-BOMB oraz zespół COVER-DANCE.

„Występy Zespołu Śpiewaczego KGW Leśniaki”

6 lipca 2013 r. Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki uczestniczył w 46. Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej organizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej i Ośrodek Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna. Przegląd był imprezą mającą na celu zaprezentowanie dorobku artystycznego kapel i zespołów regionalnych działających na wsiach w województwie śląskim. Wzięło w nim udział aż 61 zespołów artystycznych. Gminę Siewierz razem z naszym zespołem reprezentowały zespoły śpiewacze z Gołuchowic i Brudzowic. Wspólne śpiewanie i muzykowanie oraz słoneczna pogoda sprawiały, że czas pobytu w Brennej upłynął w radosnej atmosferze, a do powrotu nikt się zbytnio nie śpieszył. Kultura i tradycja Ziemi Siewierskiej rozbrzmiewała wśród górskich miejscowości Beskidu. W dniach od 10 do 11 sierpnia w amfiteatrze w Żarkach Letnisku po raz siódmy została zorganizowana Folkloriada Jurajska oraz V Przegląd Folklorystyczny „STARODAWNE I BLISKIE CZASY”. Pierwszego dnia swój kunszt śpiewaczy, taneczny i muzyczny zaprezentowali wykonawcy z kilkudziesięciu zespołów folklorystycznych, obrzędowych i śpiewaczych. Gminę Siewierz reprezentowało 6 zespołów śpiewaczych, a pośród nich Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki. Zespoły zachwyciły widownię, która nagrodziła wykonawców gromkimi brawami. W drugim dniu Folkloriady królowały kapele podwórkowe. Tego dnia odbył się również konkurs kulinarny na Jurajski Produkt Kulinarny. Muzyka ludowa zespołów śpiewaczych i obrzędowych, muzyka kapel podwórkowych, liczne konkursy, prezentacje sztuki ludowej, wyrobów rzemiosła i produktów rolniczych, tłumy na widowni oraz niepowtarzalny klimat sprawiły, że Folkloriadę Jurajską w Poraju można zaliczyć do bardzo udanych imprez.

„Sportowy Dzień Dziecka”

   29 czerwca odbył się coroczny "Sportowy Dzień Dziecka", zorganizowany z inicjatywy sołtysa oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Leśniaki. Do tego lokalnego przedsięwzięcia przyłączyła się również Świetlica. Wśród zaproszonych gości byli: zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Dariusz Waluszczyk, radny powiatu będzińskiego Jan Mucha oraz dwóch przedstawicieli Posterunku Policji w Siewierzu. Policjanci przekazali informacje na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Przeprowadzane były zawody sprawnościowe dla dzieci i młodzieży (rzuty do kosza i do koszyka, strzelanie piłką nożną do bramki, skakanie na piłce rehabilitacyjnej, przeciąganie liny, rzut kapustą). Rozwiązywano tematyczne łamigłówki oraz wykreślanki. Najmłodsi mogli wykazać się zdolnościami plastycznymi, malując kolorowanki. Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. "Bliżej sportu - dalej od używek". Laureatom konkursów zostały wręczone nagrody, a wszystkie dzieci będące uczestnikami "Sportowego Dnia Dziecka" otrzymały symboliczne upominki. Sportowy piknik zakończył się pysznymi pieczonkami.

Szkolenia w sołectwie

   14 marca odbyło się szkolenie na temat: "Urządzanie i pielęgnacja ogrodów przydomowych". Szkolenie przeprowadzili specjaliści Śląskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Oddział w Mikołowie. Wykłady dotyczyły iglastych oraz liściastych krzewów ozdobnych, ich sadzenia, pielęgnacji oraz ochrony roślin. Drugim zagadnieniem było sadzenie oraz ochrona drzew i krzewów owocowych w przydomowym ogrodzie. 18 kwietnia odbyło się szkolenie na temat "Podstawy prawidłowej agrotechniki warzyw gruntowych". Wykład prowadziła specjalistka ŚODR w Częstochowie pani Janina Klimek. Uczestnicy mieli możliwość uzyskania fachowych odpowiedzi dotyczących uprawy warzyw, otrzymali również tematyczne broszurki informacyjne.

Zebranie sołeckie nt. gospodarowania odpadami

27 marca w Świetlicy odbyło się zebranie sołeckie na temat "Gospodarowania odpadami w gminie Siewierz oraz segregacji śmieci". Na spotkaniu obecny był Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, pracownicy Urzędu, sołtys Zofia Machura, prezes OSP Łukasz Rudy oraz mieszkańcy. W spotkaniu uczestniczyło 26 osób.

SENIORADA 2013 – III miejsce KGW Leśniaki

   17 marca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Siewierzu odbył się Festiwal Twórczości Seniorów – Seniorada 2013. Wzięło w nim udział 8 zespołów, 4 solistów wokalistów, 3 solistów instrumentalistów, razem 149 wykonawców z powiatów: będzińskiego, myszkowskiego i zawierciańskiego. Seniorzy zaprezentowali niezwykle ciekawy i różnorodny repertuar, a publiczność bawiła się wyśmienicie. Po wysłuchaniu prezentacji artystycznych i dokonaniu oceny pod względem doboru repertuaru, interpretacji, czystości i poprawności wykonania, aranżacji i pomysłowości, Jury w składzie: Anna Waluga (Przewodnicząca), Bernard Sołtysik, Barbara Gryczka, Janusz Gocyła i Przemysław Paszowski ustaliło następujący werdykt: • w kategorii ZESPOŁY WOKALNE/CHÓRY:
I miejsce: Zespół Wokalny „Ale Babki” (Siewierz),
II miejsce: Zespół Wokalny „Echo” (Ogrodzieniec),
III miejsce: Zespół Śpiewaczy Leśniaki (gm. Siewierz),
• w kategorii SOLIŚCI WOKALIŚCI:
I miejsce: Elżbieta Jatulewicz (gm. Poraj),
II miejsce: Wiesława Iwińska (gm. Łazy),
III miejsce: Urszula Olszewska (Siewierz),
• w kategorii SOLIŚCI INSTRUMENTALIŚCI:
I miejsce: Zbigniew Wójcik (Siewierz),
II miejsce: Rajmund Kubiczek (Siewierz),
III miejsce: Krzysztof Kwoczała (Ogrodzieniec).
Grand Prix Festiwalu otrzymał Zespół Wokalny „Szalona Piątka +” z Poraja.

"„Dzień Pań”"

   16 marca, z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Leśniaki, w Świetlicy odbyło spotkanie pod nazwą "Dzień Pań" - w nawiązaniu do Dnia Kobiet. Przyłączając się do tego sołeckiego przedsięwzięcia dzieci wraz z opiekunem Agnieszką Ożóg przygotowały inscenizację połączoną ze śpiewem, tańcem oraz recytacją wierszy. Po zaprezentowaniu swoich wokalnych, tanecznych oraz aktorskich umiejętności, chłopcy wręczyli każdej z Pań, ręcznie robione papierowe kwiaty. Na zakończenie odbył się słodki poczęstunek.

Ferie 2013 r. w Kafejce Internetowej w Leśniakach

W ramach Ferii Zimowych 2013 Świetlica Wiejska oraz Kafejka Internetowa w Leśniakach przygotowała bogatą ofertę programową dla dzieci i młodzieży. Aby urozmaicić czas spędzany w Świetlicy na każdy dzień tygodnia zostały zaplanowane wyjątkowe zajęcia. Miały one charakter otwarty. Tygodniowo uczestniczyło w nich ok. 60 dzieci, które brały udział w turniejach, konkursach edukacyjnych, warsztatach plastycznych i kulinarnych, a także mogły korzystać z Internetu, gier komputerowych oraz planszowych. Odbywały się zajęcia plastyczne, podczas których dzieci mogły się wykazać kreatywnością oraz zdolnościami manualnymi. Za pomocą profesjonalnych farb malowały kolorowe witraże, które wyeksponowane zostały na szklanej ścianie w pomieszczeniu Świetlicy. W związku z obchodami Dnia Zakochanych robiono kartki okolicznościowe tzw. Walentynki oraz ozdoby w kształcie serduszek. Organizowane były również zajęcia orgiami, turniej piłkarzyków oraz rozgrywki w szachy i w warcaby. Rozgrywającym nieodłącznie towarzyszył duch rywalizacji oraz dużo emocji. Laureaci otrzymali nagrody w postaci koszulek oraz słodkich batonów. Podczas zajęć feryjnych znaleźli coś dla siebie również intelektualiści, którzy zmagali się w turnieju pt. „ Zachowaj trzeźwy umysł”. Otrzymali oni wykreślanki, w których ukrytych było 12 słów, a które na czas trzeba było odnaleźć. Dzięki współpracy z ZSP w Żelisławicach odbyły się również w czasie ferii „Warsztaty Decoupage” prowadzone przez Panią Małgorzatę Miłoch - dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nie tylko dzieci i młodzieży, ale również dużym gronem dorosłych. Uczestnicy wykonywali prace techniką serwetkową oraz metodą spękań. W efekcie starań osób biorących udział w warsztatach powstały piękne prace na szkle oraz drewnie. Odbyły się również warsztaty kulinarne. Dzieci brały aktywny udział podczas robienia wypieków. Zajęcia feryjne zakończone zostały 22 lutego wręczeniem pamiątkowych dyplomów.

Warsztaty Twórczego Myślenia - podsumowanie

W okresie od listopada 2012 do stycznia bieżącego roku w Świetlicy Wiejskiej w Leśniakach odbył się cykl Warsztatów Twórczego Myślenia Pawła Podsiadło. Z uwagi na fakt, że na warsztaty zapisały się same kobiety, program został przygotowany specjalnie dla nich. Tematem spotkań było budowanie postawy asertywnej. Uczestniczki dowiedziały się, jak wyrażać swoje opinie, pragnienia i uczucia, w jaki sposób przyjmować komplementy oraz jak reagować na krytykę, jak konstruktywnie krytykować i komplementować, skutecznie odmówić i nie mieć poczucia winy, panować nad emocjami, słuchać ze zrozumieniem i poszanowaniem rozmówcy. Uczestniczki warsztatów nauczyły się rozwijać potencjał twórczy za pomocą odpowiednich ćwiczeń i technik. Twórcze myślenie zapewnia, bowiem możliwość pokonywania każdej nowej, niestandardowej sytuacji, gdy zwyczajowe sposoby postępowania okazują się niewystarczające. Myślenie takie pozwala na osiągnięcie większej samodzielności i efektywności działania, a także na radzenie sobie z dowolną sytuacją problemową. W trakcie szkolenia uczestniczki ćwiczyły różne sposoby myślenia leżące u podstaw twórczości (np. analogie, metafory, skojarzenia), odpowiednie podejście do problemów (np. wykrywanie ich i redefiniowanie). Wszystko to ułatwia kreatywne podejście do problemów i właściwe organizowanie swojego życia w przyszłości, a także nabieranie korzystnych nawyków. Warsztaty umożliwiły przede wszystkim zmianę postaw względem rozwiązywania problemów na postawy bardziej otwarte i kreatywne, osłabienie osobistych blokad i przeszkód, które dotychczas utrudniały efektywne myślenie oraz zapoznanie się z podstawowymi technikami twórczego myślenia. Podczas warsztatów burzliwie dyskutowano na temat poznanych teorii i wdrażania ich w życie codzienne.

Kolędowanie w Łazach"

24 stycznia 2013 r. w Łazach rozbrzmiewały najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Na specjalnym koncercie zorganizowanym przez Urząd Miejski w Łazach, Miejski Ośrodek Kultury Łazy oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku z Łaz wspólnie kolędowały zaprzyjaźnione chóry i zespoły. Na łazowskiej scenie wystąpili: Chór Klubu Seniora „Semafor” z Łaz, Zespół Estradowy „Eskadra” z Myszkowa, Chór „Echo” z Ogrodzieńca, Zespół Wokalny „Złota Jesień” z Poręby, Chór Męski z Żelisławic. W tym znakomitym gronie były również Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki.

VI Koncert Charytatywny - "Zawitały anioły"

4 stycznia 2013 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach odbył się VI Koncert Charytatywny pod nazwą „Zawitały anioły”. Koncert od dwunastu lat odbywa się cyklicznie, co dwa lata. Biorą w nim udział uczniowie, absolwenci szkoły oraz zaproszeni goście. Wśród wielu znamienitych gości były panie z naszego rodzimego Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach, które od samego początku wspierają szczytny cel, dla którego organizowany jest Koncert. Podczas Koncertu zbierane są pieniążki na pomoc niepełnosprawnym uczniom i absolwentom szkoły. Panie wystąpiły w składzie troszkę okrojonym, ale za to pełne pozytywnej energii, która udzieliła się wszystkim uczestnikom Koncertu. Przy akompaniamencie p. Grzegorza Piłki zaśpiewały pastorałki: „Anieli w niebie śpiewają”, „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy”, „Ja jest dudka”. Wspólne kolędowanie, zakończyło się składaniem życzeń noworocznych.

Makaronowe szaleństwo!.

W Świetlicy Wiejskiej w Leśniakach odbyły się zajęcia pod nazwą „Makaronowe szaleństwo!”. I bynajmniej nie było to przyrządzanie lasagne ani jedzenie spaghetti. Ku zaskoczeniu - z tego popularnego produktu używanego w kuchni robione były ozdoby choinkowe. Okazuje się, że mamy ogromnie dużo rodzajów makaronów od zwyczajnych nitek po różnej wielkości muszelki, gwiazdki, świderki, rurki, literki i wiele, wiele innych. Dlatego pole do popisu było tutaj niezmierzone. Wystarczyło tylko trochę fantazji, aby powstały przepiękne dekoracje i co więcej jedyne w swoim rodzaju, niespotykane. Na początku (według własnej weny twórczej) trzeba było zaprojektować motywy, czyli na sucho ułożyć gwiazdki, aniołki itp. Po zaprojektowaniu wzorów należało je posklejać. Ponieważ makarony klei się za pomocą pistoletu klejącego na gorąco, dlatego też przedszkolakom pomagał opiekun a także mama dziecka uczestniczącego w zajęciach. Oprócz tego maluchy mogły już całkiem bezpiecznie nawlekać makaroniki na nitkę tworząc łańcuchy choinkowe. Jeden z uczestników pokusił się nawet o zrobienie szopki bożonarodzeniowej. Wymagało to sporo pracy i precyzji. Na zakończenie wszystkie ozdoby pomalowano złotym sprayem - efekt był zadziwiający. Wykonane makaronowe aniołki w większości przystroiły świetlicową choinkę. Część ozdób dzieciaki zabrały ze sobą do domów.

Ozdoby świąteczne z masy solnej.

W Świetlicy Wiejskiej oraz Kafejce Internetowej w Leśniakach odbyły się zajęcia plastyczne z zastosowaniem masy solnej. Klejenie modeli z masy solnej ma już bardzo długa tradycję, robili to już starożytni Egipcjanie, Rzymianie i Grecy. Ale czy wszyscy wiedzą, czym jest masa solna? Jest popularnym tworzywem plastycznym świetnie nadające się do modelowania małych i większych dekoracji na różne święta i okazje a tym samym narzędziem do twórczego wykorzystania dłoni. Podstawowymi składnikami masy solnej jest mąka, sól i woda. Oto proporcje do jej przygotowania:
• 1 szklanka mąki pszennej
• 1 szklanka drobnej soli
• ½ szklanki wody
Mąkę należy wymieszać z solą i stopniowo dodawać wodę (tyle, aby masa była plastyczna, ale nie zbyt rzadka) a następnie wyrabiać 5-10 minut. Inspiracją tematu zajęć były grudniowe święta - czyli mikołajki oraz tak przez nas uwielbiane i wyczekiwane Boże Narodzenie. Dlatego też wylepiane były głównie ozdoby choinkowe a także zawieszki okolicznościowe. Nie ponosząc wielkich kosztów – mogą one być świetnym prezentem pod choinkę. Ponieważ w zajęciach brały udział dzieci w wieku szkolno-przedszkolnym masę przygotowywał opiekun natomiast dzieci miały pole do popisu przy wałkowaniu oraz wycinaniu z foremek różnych ciekawych postaci. Aby ozdoby nadawały się do powieszenia i uzyskały stałą, twardą konsystencję, po zakończeniu modelowania trafiły one do piekarnika, w którym zostały suszone. Po dwóch godzinach pieczenia i wystudzeniu zawieszek można było przystąpić do ich malowania i dekorowania. Zrobione przez siebie ozdoby „dumni twórcy” zabrali do domów. A oto kilka rad dla zainteresowanych, których zainspirowały dokonania podopiecznych Świetlicy w Leśniakach:
• do wypełnienie grubych elementów (np. głowa aniołka) najlepiej jest użyć zmiętej folii aluminiowej
• masę solną podczas ugniatania można zabarwić na dowolny kolor dodając naturalnych produktów takich jak: kakao, cynamon, kurkuma, papryka
• do modelowania należy przygotować deseczkę wyłożoną folią aluminiową (dzięki temu unikniemy niekontrolowanego klejenia się masy solnej do podłoża)
• podczas wykonywania modeli można używać przeróżnych narzędzi do ozdabiania (nożyczki, wykałaczki, grzebień, nożyki, wyciskacz do czosnku – znakomity do wyrobu włosów)
• można suszyć modele w piecach elektrycznych (zalecana temperatura około 75 stopni C – ok. 2 godz.), suszenie na powietrzu jest bezpieczne dla modeli ale niestety trwa bardzo długo
• wysuszone modele można pomalować farbami (plakatowe, akrylowe) i polakierować bezbarwnym lakierem
Życzymy udanego modelowania!!! ;-)

Warsztaty Twórczego Myślenia

Dnia 6 listopada 2012 r. w Świetlicy Wiejskiej odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Warsztatów Twórczego Myślenia Pawła Podsiadło. Spotkanie było wstępem do cyklu spotkań nt. komunikacji interpersonalnej i asertywności. Uczestniczki (bo na warsztaty zgłosiły się same kobiety) już dowiedziały się, w jaki sposób wyrażać swoje pragnienia, opinie, uczucia. Miały okazję poznać zasady warunkujące skuteczne porozumiewanie się, metody aktywnego słuchania, funkcje różnych rodzajów komunikacji, aby mieć świadomość jakości własnych umiejętności komunikacyjnych oraz umieć interpretować komunikaty rozmówcy, rozpoznawać bariery komunikacyjne. Poznały postawę uległą, agresywną i asertywną oraz sposoby asertywnej odmowy. Zazwyczaj chcemy być dobrze postrzegani przez drugą osobę - czy to sąsiada, panią w urzędzie, banku, szkole - i właśnie na takich warsztatach można się dowiedzieć, co zrobić aby to pierwsze wrażenie było piorunujące - jakie czynniki składają się na pierwsze wrażenie. Zajęcia są prowadzone przy użyciu technik takich jak praca w grupach i podgrupach, burza mózgów, dyskusje, scenki, case study itp. Wszystkich zainteresowanych udziałem w warsztatach zapraszamy do Świetlicy Wiejskiej w Leśniakach. O terminie kolejnego spotkania poinformujemy wkrótce.

Zabawa z origami

W październiku w Świetlicy Wiejskiej w Leśniakach odbyły się zajęcia warsztatowe z origami. Nieustraszeni ochotnicy składania papieru ćwiczyli swoją wyobraźnię, cierpliwość i dokładność. Przyniosło im to wiele radości, bo mogli obserwować jak krok po kroku w ich dłoniach powstają nowe figurki. Wykonanie kwiecistej kuli, składającej się z kilkudziesięciu kwiatów wymagało wielodniowej pracy. Uczestnicy, którzy nie mieli aż tyle cierpliwości lub po prostu predyspozycji do składania origami, ozdabiali wazoniki plasteliną oraz mogli zobaczyć jak robi się kwiaty z liści klonu. Zaangażowanie uczestników zajęć było ogromne a widząc efekt końcowy swojej pracy - dawało im dużo satysfakcji.

Dożynki Parafialne 2012

Dożynki Parafialne 2012

obchodziliśmy we wrześniową niedzielę właśnie.

Mszę zamówił pan Jan Mucha

- radny powiatowy,

który w każdej sytuacji

wesprzeć nas gotowy.

Był pan burmistrz i starości,

straże, koła, mnóstwo gości.

Był też wieniec zbożem wity,

bochen chleba smakowity.

Pani Teresa Lachór z Leśniaków

starościną była,

z panem Jackiem Syrkiem z Żelisławic

piękną parę tworzyła.

Był chór męski, organista

i msza była uroczysta.

Piękne kazanie ksiądz proboszcz wygłosił,

na unijne rozmowy pod altanę zaprosił.

Stoły od jedzenia się uginały,

panie z KGW 100 lat odśpiewały.

Każdy mówił o tym, co przyszło do głowy

a pomagał w tym sok żurawinowy.

Wszystkim humory dopisywały,

a rozmowy unijne trwały, trwały i trwały.

Oprac. Aneta Sornik

Sprzątanie Świata 2012

W dniu 14 września 2012 r. dzieci z Leśniaków wraz z opiekunem Świetlicy Wiejskiej wzięły udział w sprzątaniu terenu wokół remizy OSP oraz placu zabaw i boiska sportowego, przyłączając się w ten sposób do akcji „Sprzątanie Świata”. W porządkowaniu „świata” wzięło udział 15 osób, dzieci w wieku 4-14 lat oraz dwie osoby dorosłe. Każdy sprzątający otrzymał parę rękawiczek oraz worek foliowy i miał za zadanie zbierać różne rodzaje odpadów: szkło, papier, puszki aluminiowe itp. Młodsi uczestnicy porządkowali teren przy scenie, plac zabaw i boisko szkolne – zamiatali, wyrywali chwasty, zbierali śmieci. Natomiast starsi chłopcy wyznaczyli sobie po kawałku terenu i kosili za zmianę trawnik. Po zakończeniu sprzątania, odpowiednio zabezpieczone odpady, zgromadzono przy śmietniku i pozostawiono do odbioru przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. W nagrodę za ciężką i wyczerpującą, ale dającą satysfakcję pracę dzieci czekała niespodzianka – ognisko z pysznymi pieczonkami oraz napoje.

 Oprac. Agnieszka Ożóg

Dożynki Gminne 2012

2 września 2012 roku w Wojkowicach Kościelnych odbyły się Dożynki Gminne. Dożynki tradycyjnie rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. z udziałem przedstawicieli naszej Gminy, Powiatu, rolników i mieszkańców, aby podziękować Bogu za obfite plony naszej ziemi i prosić o łaski na cały rok. Po części oficjalnej, starostowie przekazali chleb dożynkowy władzom samorządowym i rozpoczęła się część „mniej oficjalna”. W części tej wystąpiły zespoły śpiewacze z terenu gminy Siewierz a także Zespół Wokalny „Clipsy” działający przy MGOK pod kierunkiem p. Bernarda Sołtysika. Jedną z wokalistek zespołu jest mieszkanka naszego sołectwa Anna Czekaj, która już od najmłodszych lat rozsławia Leśniaki śpiewem. Następnie odbył się wyczekiwany przez wszystkich turniej sołectw. W turnieju wzięło udział 11 trzyosobowych drużyn (przedstawiciel OSP, członkini KGW oraz sołtys lub osoba z Rady Sołeckiej). W tym roku turniej rozpoczął quiz wiedzy rolniczej, w którym reprezentowała nas p. Zofia Machura, następnie odbyły się konkurencje sprawnościowe. Na początku odbyło się losowanie. Nasza drużyna startowała z nr 8. Pierwszy był slalom między snopkami siana skacząc na piłce (OSP), następnie rzut mopem na odległość (KGW) i na zakończenie rzut ziemniakiem do wiadra pełnego wody(sołtys). Na pierwszej linii ognia z piłką obok snopka stał druh Michał Machura – przedstawiciel OSP, następnie z mopem Beata Borówka – reprezentantka KGW oraz z ziemniakiem Zofia Machura – sołtys. Szło nam całkiem nieźle, uzyskiwaliśmy jedne z lepszych wyników. W efekcie za wiedzę rolniczą i postawę sportową zostaliśmy nagrodzeni II miejscem otrzymując dyplom z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Zdzisława Banasia. Nie było to jedyne wyróżnienie na dożynkach. W czasie trwania dożynek odbył się konkurs wieńca dożynkowego. Jury w składzie: Łukasz Konarski – kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Będzinie, Radosław Sroka – kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Będzinie, oraz Agnieszka Gorący przedstawiciel Nadleśnictwa w Siewierzu wybrało zwycięski wieniec nr 4. Jak się okazało taki numer został nadany wieńcowi, który należał do KGW Leśniaki. Tym samym przywieźliśmy I miejsce w tym konkursie. Zatem można uznać, że tegoroczne święto plonów było bardzo udane dla naszego sołectwa.

Z folklorem na festiwale…

Kilkuset twórców ludowych w dniach 4-5.08.2012 r. w Żarkach Letnisko wzięło udział w IV Folkloriadzie Jurajskiej „Starodawne i bliskie czasy” organizowanej przez GOK Poraj. Na imprezę przyjechało ponad czterdzieści zespołów. W tym gronie znalazł się także nasz rodzimy Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki. Pośród wielu wykonawców nasz prezentował się śpiewająco i to nie tylko na scenie, otrzymując w zamian dyplom i pamiątkową statuetkę. Ponadto w Bukowinie Tatrzańskiej (woj. małopolskie) w dniach 8-12.08.2012 r. po raz kolejny odbył się Festiwal Folkloru Polskiego - 46 „Sabałowe Bajania” - konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych. Jedna z najstarszych i największych imprez folklorystycznych w Polsce. W tym roku w festiwalu wzięło udział 42 gawędziarzy, 56 instrumentalistów, 49 śpiewaków solistów, 47 grup śpiewaczych oraz 5 starostów weselnych, pytacy i drużbów weselnych z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Po raz pierwszy w „Sabałowych Bajaniach” udział wzięła Pani Stanisława Myrta (przewodnicząca KGW), która na występ przygotowała pieśni i przyśpiewki ziemi siewierskiej. Pani Stanisława nie przestraszyła się ogromnej konkurencji i swoją prezentacją od razu wywarła ogromne wrażenie na jury i publiczności, za co została nagrodzona ogromnymi brawami. Jury po przesłuchaniu i gruntownej ocenie wszystkich uczestników festiwalu przyznało wyróżnienie w kategorii śpiewu solowego właśnie Pani Stanisławie. Jest to ogromne osiągnięcie dla naszej solistki. Należy podkreślić, że „Sabałowe Bajania” są imprezą ogólnopolską, uczestnicy poszczególnych konkursów reprezentują wysoki poziom artystyczny, stosowny do rangi imprezy. Uczestnicy muszą być delegowani przez Wojewódzkie lub Regionalne Ośrodki Kultury.

Dzień Sportu i Profilaktyki

W ostatnią sobotę lipca br. na obiekcie rekreacyjno - sportowym przy remizie OSP w Leśniakach odbył się Wakacyjny Dzień Sportu pod hasłem "Trzeźwi i aktywni". Impreza miała charakter sportowo - profilaktyczny, została zorganizowana w ramach ogóólnopolskiej akcji "Zachowaj Trzeźwy Umysł", a swym oddziaływaniem objęła wszystkich chętnych do zabawy mieszkańców sołectwa, bez względu na wiek, cho ć szczególna uwaga organizatorów została skierowana na najmłodszych członków społeczności lokalnej. W czasie trwania plenerowej imprezy uczestniczące w niej dzieci i młodzież, ubrani w koszulki z napisem "Wakacyjny Dzień Sportu Leśniaki", wzięli udział w wielu zaplanowanych na ten dzień konkurencjach plastycznych, sportowych i literackich, które miały za zadanie promowanie zdrowego stylu życia, zachęcanie do czynnego spędzania wolnego czasu i uprawiania sportu. Odbyły się m.in. rozgrywki w tenisa ziemnego, konkurs na celne gole do bramki, noszenie jajka na łyżce, przeciąganie liny, rzut kapustą na odległoś ć i konkurs literacki pt.: "Trzeźwi i Aktywni". Najmłodsze dzieci rzucały piłeczkami do kosza, malowały kolorowanki, pomyślano również o dodatkowej dla nich atrakcji - uzdolnione plastycznie starsze koleżanki malowały buzie maluchów kolorowymi kredkami. Natomiast najstarsi - dorośli uczestnicy festynu rozegrali mecz piłki nożnej z młodzieżą Wszystkie konkurencje były pilnie obserwowane przez sędziów, po czym rywalizacja w duchu fair - play została nagrodzona cennymi nagrodami rzeczowymi. Zwycięzcy otrzymali rakiety do tenisa, piłki do gry, karty pamięci, długopisy, klocki, kolorowe gadżety promujące sport i trzeźwoś ć. Najcenniejsze nagrody, w tym np. stół do gry zespołowej - "piłkarzyki", dywanik do zabaw edukacyjnych dla najmłodszych mieszkańców Leśniaków, rakiety do tenisa i piłki, zwycięzcy zawodnicy przekazali na wyposażenie kafejki internetowej działającej przy remizie. Oprawę muzyczną imprezy zapewnił młody, uzdolniony muzycznie gimnazjalista, mieszkaniec Leśniaków - Maciek Machura. Sprawił, że było głośno i wesoło, dzięki czemu uczestników zabawy przybywało wraz z rozpoczynaniem kolejnych rozgrywek. Podczas trwania Wakacyjnego Dnia Sportu uczestnicy festynu gościli Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz - Zdzisława Banasia, który odwiedził Leśniaki wraz z Senatorem RP - Zbigniewem Meresem i Posłem na Sejm RP Waldemarem Andzelem. W festynie uczestniczyła również Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii Urszula Radziwołek. Komisja, którą reprezentowała, była sponsorem wiodącym imprezy, którą wsparło również Kółko Rolnicze z Żelisławic i Bank Spółdzielczy w Myszkowie. Koordynatorem przedsięwzięcia była Pani Zofia Machura - Sołtys Leśniaków, która zrealizowała przedsięwzięcie dzięki czynnej pomocy członków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Leśniaki i druhów strażaków.

Rozśpiewane Leśniaki

3 czerwca w Szczekocinach w powiecie zawierciańskim odbył się XIV Regionalny Przegląd Zespołów Ludowych, Kapel i Śpiewaków. Zespół Śpiewaczy Leśniaki po raz pierwszy reprezentował nasze sołectwo w Szczekocinach zdobywając od razu wyróżnienie w kategorii zespołów śpiewaczych a capella. Do przeglądu zespół przygotował stare pieśni archaiczne z terenów ziemi siewierskiej o tematyce rodzinnej, weselnej i miłosnej. Jest to duży sukces dla zespołu, gdyż w przeglądzie wzięło udział około pięciuset artystów ludowych grających i śpiewających w przedpałacowym parku w Szczekocinach. Przegląd stanowił okazję do ponadregionalnego współzawodnictwa i wymiany doświadczeń przez twórców ludowych, muzyków, śpiewaków i tancerzy ludowych oraz twórców rękodzieła artystycznego. Imprezie towarzyszyły Jarmark Twórców Ludowych i Rękodzielnictwa oraz Festiwal Potraw Regionalnych. Nie zważając na upały w Preczowie w dniu 23 czerwca odbył się IX Świętojańskim Festiwal Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych organizowany przez GOK Psary, a na którym Przewodnicząca Zespołu Śpiewaczego Stanisława Myrta zdobyła wyróżnienie w kategorii solistów. Ponadto głośno zrobiło się o Leśniakach w Będzinie gdzie 24 czerwca w Parku przy Muzeum Zagłębia odbył się I Będziski Turniej Przyśpiewki i Instrumentalistów organizowany w ramach „IV Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła”. W kategorii solistów Jury przyznało I miejsce Pani Stanisławie Myrta, która swoim występem a capella przypomniała najstarsze przyśpiewki weselne i podjęła się tej trudnej konkurencji prześpiewywania. Celem Turnieju był przegląd i ochrona najcenniejszych tradycji autentycznego repertuaru muzycznego, śpiewaczego z prezentacją tekstów przyśpiewkowych w wykonaniu byłych druhen, starościn, kucharek czy gości weselnych starszego pokolenia – także z udziałem ich „uczniów”, pozostałości lokalnego stroju ludowego oraz rodzimych zwyczajów dorocznych.

Międzynarodowe spotkanie młodzieży w Leśniakach

10 maja 2012 roku przy bazie rekreacyjno-sportowej w Leśniakach miało miejsce spotkanie młodzieży z LO im. mjr. H. Sucharskiego w Myszkowie oraz ich niemieckich rówieśników przebywających w Polsce w ramach wymiany szkolnej. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Pauliny Jeziorskiej, mieszkanki Leśniaków i jednocześnie uczennicy wspomnianej szkoły. Około 30-osobowa grupa uczestników wspólnie przygotowywała tradycyjne, polskie pieczonki. Atrakcjami były także zabawy taneczne i śpiewanie. Niemieckiej młodzieży przypadła do gustu zwłaszcza piosenka „Kaczuszki” i wykonywane do niej, specyfi czne ruchy. Do świetnej zabawy włączyli się również młodzi mieszkańcy Leśniaków. Niemieccy przyjaciele byli bardzo zadowoleni – czuli się u nas bardzo dobrze, wręcz swojsko. Na pytanie, jak smakowały im prażonki odpowiadali jednogłośnie: „delicious”. Spotkanie trwało do późnych godzin wieczornych. Wzięła w nim również udział grupa kilku dziewcząt z Hiszpanii przebywających w Leśniakach w ramach projektu edukacyjnego Comenius realizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach. Wszystko to dowodzi, że Leśniaki tętnią życiem. Sołectwo jest przyjazne nie tylko dorosłym, ale też i młodzieży, która liczy na więcej takich okazji do wspólnego spędzania czasu. Spotkanie pokazało również, że wieś ma się czym pochwalić, nawet wobec zagranicznych gości

Zapraszamy do Świetlicy Wiejskiej i Kafejki Internetowej w Leśniakach

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców miejscowości, samorząd gminny korzystając z funduszy UE w pomieszczeniach budynku remizy OSP Leśniaki utworzył świetlicę wiejską, która z początkiem roku (2012 r.) rozpoczęła swą działalność. Świetlica pełni rolę integracyjną i oświatowo-kulturalną. Oferuje w pełni wyposażoną salę informatyczną i bezpłatny dostęp do Internetu. Jest wyposażona w 5 stanowisk komputerowych, meble biurowe i kuchenne, posiada zaplecze sanitarne.
Poza korzystaniem z kafejki internetowej dzieci mogą tutaj odrobić lekcje, czytać książki, oglądać filmy, słuchać muzyki, rysować. Spędzić czas wolny grając w gry planszowe i układając puzle. W godzinach otwarcia można również zorganizować zabawę okolicznościową czy też zebranie. Oczywiście wszystko odbywa się pod czujnym okiem pracownika.
Świetlica jest udostępniona do użytku organizacji społecznych i stowarzyszeń działających na terenie sołectwa. Przy budynku remizy znajduje się boisko wielofunkcyjne oraz plac zabaw dla dzieci, dlatego w świetlicy można bezpłatnie wypożyczyć sprzęt sportowy: piłki do nogi, kosza i siatkówki oraz rakiety do tenisa.

Świetlica jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach: od 15.30 do 18.30.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Święto Kobiet

Człowiek od samego początku wzrasta w obecności kobiet, dlatego w dniu 10 marca 2012 r. w świetlicy wiejskiej w Leśniakach odbyło się uroczyste spotkanie z okazji DNIA KOBIET - święta obchodzonego, jako wyrazy szacunku dla płci pięknej.
Dzieci i młodzież przygotowały dla wszystkich kobiet - swoich mam, sióstr, babć - specjalny występ artystyczny. Nie zabrakło wierszyków, anegdot i piosenek. Dzieci były wspaniale przygotowane i sprawiły, że na każdej twarzy pojawił się uśmiech.  Na koniec młodzi dżentelmeni  wręczyli własnoręcznie wykonane kartki okolicznościowe, składając przy tym życzenia: wszystkiego najlepszego, uśmiechu na twarzy, pogody ducha, radości i zdrowia. Uroczystość przebiegała w sympatycznej, życzliwej atmosferze, przy słodkim poczęstunku i małej czarnej. Wspólnemu świętowaniu towarzyszyła też niespodzianka przygotowana dla pani sołtys Zofii Machura, która otrzymała podwójne życzenia, z okazji Dnia Kobiet (8 marca) oraz z okazji Dnia Sołtysa (11 marca). 

Wszystkim tym, którzy brali udział w przygotowaniach tej pięknej uroczystości serdecznie dziękujemy.


Dziękczynienie za ukończenie żniw i prac polowych

1 Dożynki Parafialne 18 IX 2011 R. W Żelisławicach się odbyły. W korowodzie dozynkowym koła gospodyń, chór męski, straże wraz z burmistrzem za wieńcami do kościoła kroczyły. Wiesław Szczypa był starostą. Starościną pani Ewa Nowak. Ksiądz nam pieknie mszę odprawił, organista z chórem śpiewał. Było pieknie, uroczyscie i pogoda dopisała. Para starostów po wyjściu z kościoła cukierkami częstowała. Na rozmowy o rolnictwie ksiądz zaprosił pod altanę, przy wspaniałym poczęstunku sto lat było zaśpiewane. Tak mineła nam niedziela przy kościelnych murach i wróciliśmy do domów z głową trochę w chmurach.
Opracowała: Aneta Sornik

Dożynki Gminne - Nasze sołectwo znowu najlepsze!!!

11 września w Siewierzu odbyły się Dożynki Gminne. Tradycyjne w święcie plonów nie mogło zabraknąć naszych lokalnych organizacji tj. KGW oraz OSP. Tegoroczne dożynki były niezwykle widowiskowe i kolorowe. Rozpoczęły się od Mszy świętej w Kościele św. Macieja i pięknego korowodu dożynkowego składającego się z Orkiestry Dętej Siewierz, pocztów sztandarowych, pododdziałów OSP, Kół Gospodyń Wiejskich, bryczek wiozących gospodarzy, oraz mieszkańców gminy. Po obrzędzie dożynkowym przygotowanym przez KGW Nowa Wioska, oraz całej części oficjalnej zakończonej dzieleniem się chlebem, przyszedł czas na część artystyczną. Zabawę rozpoczęły występy Zespołu Sygnalistów Myśliwskich działającego przy Zespole Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego oraz 6 Zespołów Ludowych KGW i Chór Męski z Żelisławic. Wśród KGW wystąpił nasz Zespół śpiewaczy pod przewodnictwem p. Stasi Myrta. Był to jeden z najbardziej barwnych, zabawnych i tematycznych występów, gdyż poruszał problematykę dzisiejszej wsi choć troszkę z nutą żartu. Po za tym KGW przygotowało piękny wieniec dożynkowy. Niezapomnianych emocji dostarczył Dożynkowy Turniej Sołectw, w którym udział wzięły wszystkie sołectwa z terenu Gminy. Drużyna składająca się z sołtysa bądź członka Rady Sołeckiej, członkini KGW oraz strażaka-ochotnika OSP, musiała w jak najkrótszym czasie pokonać przygotowany tor przeszkód. Tor składał się z trzech odcinków. Na pierwszym odcinku strażacy, skakali mając nogi w worku, następnie gospodynie miały do pokonania slalom między snopkami siana i słomy trzymając w dłoni łyżkę na której znajdowała się piłeczka. Ostatni odcinek to konkurencja dla sołtysa, która polegała na jak najszybszym napełnieniu zbożem plastikowej butelki. Konkurencja ta byłła dość trudna, gdyż zboże nabierało się bardzo malutką łyżeczką. Wszystkie drużyny włożyły w turniej wiele wysiłku, chociaż nie zabrakło humorystycznych momentów - im lepiej i szybciej się chciało tym gorzej wychodziło. I oto, już po raz trzeci zwyciężyło nasze sołectwo - Leśniaki. Drużyna pokonała tor przeszkód w czasie 1 minuty i 16 sekund, za co otrzymała pamiątkowy puchar i dyplom. Drugie miejsce zajęło sołectwo Wojkowice Kościelne, a trzecie sołectwo Warężyn. Drużynę z naszego sołectwa reprezentowali: Michał Machura - druh OSP, Aneta Sornik - członkini KGW oraz Zofia Machura - sołtys. Należy tutaj nadmienić, że Pani Zofia Machura w tym roku otrzymała tytuł Sołtysa Roku 2010 nadany przez Marszałka Senatu RP Bogdana Borusiewicza. Po Turnieju rozpoczęło się widowisko "Wpadnij do Kopydłowa", a następnie koncert zespołu FAN-TASTIC i zabawa taneczna, trwająca do późnych godzin wieczornych.

Sportowy Dzień Dziecka w Leśniakach

3 czerwca kompleks rekreacyjno-sportowy przy remizie OSP w Leśniakach był miejscem znakomitej zabawy dla dzieci i młodzieży – świętowano bowiem Sportowy Dzień Dziecka. Całemu wydarzeniu przyświecało hasło ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „Zachowaj trzeźwy umysł”

Organizatorem happeningu była sołtys Zofia Machura oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Leśniaki.

W czasie imprezy promowano zdrowy styl życia, zachęcano dzieci i młodzież do uprawiania sportu i poszukiwania alternatyw dla alkoholu, dopalaczy i narkotyków. W tym celu zorganizowano mecze siatkówki i koszykówki, które prowadził p. Jacek Gruszczyński. Ponadto, czas uatrakcyjniały dzieciom także inne konkursy przygotowane przez członków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Leśniaki, m.in.:
- Konkurs plastyczno-literacki pt. „Stop przemocy” – I miejsce Paulina Jeziorska, II miejsce Sandra Skorczyńska, III Natalia Minge i IV Patrycji Piekarczyk oraz Moniki Katryniak. Wszystkie prace były godne uwagi.
- Konkurs celnych strzałów „trzeźwym okiem”, na który składały się rzuty do kosza – dla starszych dzieci, rzuty do koszyka – dla maluchów oraz strzały do bramki.
- Konkursy pod hasłem „Razem zdrowo na sportowo”, tj. przeciąganie liny oraz noszenie piłeczki na łyżeczce.

Po wyłonieniu zwycięzców poszczególnych dyscyplin, nastąpiło uroczyste wręczenie nagród z rąk Burmistrza Zdzisława Banasia i sołtys Zofii Machury. Każdy uczestnik otrzymał ponadto okolicznościową koszulkę, soki i owoce. W czasie przerwy między konkurencjami, Komendant siewierskiej policji p. Arkadiusz Miśta, przeprowadził pogadankę z młodzieżą na temat zagrożeń używkami i sposobów ich unikania. Nie małą atrakcją dla nich było również malowanie twarzy i ciała oraz wspólne śpiewanie na scenie przy akompaniamencie gitary i głosu p. Magdy Nowackiej. Na zakończenie, odbyło się wspólne ognisko z kiełbaskami.

W imprezie udział wzięło około 80 dzieci i młodzieży i, co najmniej, tyle samo dorosłych, którzy dopingowali swoje latorośle w czasie rozgrywek, ale i często sami ulegali możliwościom wspólnej z nimi zabawy. Przy organizacji happeningu pomogli również sponsorzy: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii, Kółko Rolnicze w Żelisławicach oraz p. Mirosława Minge, mieszkanka Leśniaków. W tym dniu odbyło się także uroczyste otwarcie kafejki internetowej w Leśniakach z poświęceniem przez Ks. Proboszcza Marka Majchrzaka.

Wiersze stworzone przez dzieci i młodzież w trakcie wydarzenia:

Trzeźwy umysł – dobra rzecz!
Jeśli go nie masz, to się lecz.
Wino, marycha, alko, joint…
Używanie ich to błąd.
Błogostany, zjazd i rausz
Lubisz to? – więc problem masz!
Wszystkie używki w kąt wyrzućmy!
Bądźmy rozsądni! Bądźmy ludźmi!
Głowa trzeźwa musi być,
Żeby dobrze sobie żyć.
Czy widziałeś mój kolego?
Bawić się można na trzeźwego.
I na wiersza zakończenie…
Głupi jest ten, który bierze.
Teraz powiem to bez żartu,
Trzeźwość to nasz wielki atut!

Paulina Jeziorska

Pókiś młody rześki zdolny,
ciesz się zdrowiem i humorem.
Nie pij nie pal, baw się zdrowo
żyj majowo, kolorowo.
Jednym słowem kochaj życie,
a alkohol schowaj skrycie.
Interesuj się więc sportem,
graj w siatkówkę, kosza, nogę.
Masz talenty – zrób co mówię
rozwijaj je, ja to lubię

Sandra Skorczyńska, 13 lat

Życie bez alkoholu szczęśliwe jest
i człowiek dobry ma gest.
Gdy wódy się nie czuje
to obiad bardziej smakuje.
życie spokojnie płynie
gdy ojciec nie pije.
Człowiek trzeźwy
nie jest gniewny.
Rodzinę szanuje
i plany na przyszłość snuje

Patrycja Piekarczyk

Każdy chce być lubiany,
doceniany, szanowany
Każdy o swe zdrowie dba,
więc alkoholu nie pije!

Monika Katryniak, lat 14

Alkohol to trucizna
po nim na całe życie
zostaje blizna.
Więc nie pal, nie pij
żyj zdrowo.
Służ nienaganną mową.

Natalia Minge, 13 lat

 

Sukces naszych druhów na zawodach sportowo-pożarniczych

W dniu 05.06.2011 r na stadionie LKS "Ostoja" w Żelisławicach jedenaście jednostek OSP działających na terenie gminy Siewierz zmierzyło się, aby sprawdzić swoje umiejętności pożarnicze. Druhowie rywalizowali w dwóch konkurencjach: sztafeta pożarnicza oraz zawody bojowe.

W kategorii MDP Chłopcy, druhowie OSP Leśniaki zajęli II miejsce otrzymując nagrodę pieniężną, puchar, srebrne medale i dyplom. Drużyna MDP wystąpiła w składzie: dowódca - Marcin Jeziorski, łącznik - Adrian Jeziorski, rozdzielaczowy - Adrian Nowak, pomocnik roty 1 - Adrian Noczyński, przodownik roty 1 - Karol Szydłowski, pomocnik roty 2 - Patryk Machelski, przodownik roty 2 - Mateusz Makieła, motopompista - Krzysztof Kułach, pomocnik motopompisty - Krzysztof Jaszka.
W kategorii Seniorzy - Grupa A, nasi druhowie zajęli VI miejsce.

Wszystkim druhom strażakom i ich rodzinom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


przewiń w górę przewiń w doł

Strona powstała w ramach programu "Z komputerem za pan brat - warsztaty edukacyjno-informatyczne"
zrealizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013,
Działanie 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju"
przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Siewierzu
strona główna Oficjalna strona Miasta i Gminy Siewierz Turystyka w Siewierzu Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Siewierzu Galeria sołectwa Leśniaki