Sukces na Festiwalu Folkloru Polskiego

Stanisława Myrta i Karina Sornik - mieszkanki miejscowości Leśniaki gm. Siewierz, reprezentowały woj. śląskie na jednym z najważniejszych konkursów w dziedzinie kultury ludowej w Polsce. W dniach 14-16 sierpnia uczestniczyły w Festiwalu Folkloru Polskiego 54. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. W Konkursie Śpiewaków Ludowych w kategorii dorosłej obie Panie odniosły ogromny sukces. Stanisława Myrta zdobyła I miejsce i Duże Spinki Góralskie, a Karina Sornik wyśpiewała III miejsce. Podczas Festiwalu zaprezentowały pieśni i przyśpiewki ziemi siewierskiej oraz siewierski strój ludowy, czym niewątpliwie przyczyniły się do promocji naszej małej ojczyzny.

Do udziału w Festiwalu Panie zostały rekomendowane przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Natomiast na co dzień współpracują z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu.

Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej to Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych, który odbywa się nieprzerwanie od 1967 r.  Festiwal ten, to prawdziwe święto polskiej kultury ludowej i jeden z najważniejszych konkursów w Polsce. Do Bukowiny Tatrzańskiej zjeżdżają się gawędziarze, muzykanci, drużbowie, starości weselni i śpiewacy z całej Polski, prezentując folklor wszystkich regionów. Ocenia ich jury złożone z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i znawców folkloru, którzy zwracają uwagę na każdy szczegół – od stroju, po czystość gwary i interpretację wykonawczą.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.