Zawody w brazylijskim jiu-jitsu w Siewierzu

23 listopada br. w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego odbył się I Superpuchar Polski BJJ – GI pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Zdzisława Banasia.
Brazylijskie Jiu-Jitsu (BJJ) to sztuka walki wywodzącą się z japońskiego ju-jutsu, zapasów „wszechstylowych” i judo. BJJ obejmuje walkę w stójce i zwarciu, jednak największy nacisk kładzie na walkę w parterze.  Taktyka walki w BJJ polega na dążeniu w pierwszym etapie do obalenia przeciwnika przez rzut lub ściągnięcia go do parteru w inny sposób, a w drugim etapie na zdominowaniu go w parterze i wykonaniu techniki kończącej, zmuszającej go do poddania się. BJJ opiera się przede wszystkim na chwytach. W treningu i walce sportowej nie stosuje się żadnych uderzeń. Brazylijskie Jiu-Jitsu można trenować w kimonie (klasyczne BJJ - Gi) lub w spodenkach i koszulce (Submission Fighting - No Gi).
Podczas siewierskich zawodów w zmaganiach na macie udział wzięło ok. 170 zawodników i zawodniczek z całej Polski, którzy rywalizowali w ponad 30 kategoriach (z podziałem na wiek, wagę i stopień zaawansowania – pas). Wszystkich obowiązywał system pucharowy. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i nagrody rzeczowe. Najlepsza drużyna dostała nagrodę pieniężną.
Podczas sportowej imprezy, której organizatorami byli Klub Sportowy AniMMAls, Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu oraz Rio Grappling Club Polska, na trybunach zgromadzili się kibice, którzy z uwagą śledzili emocjonujące zmagania na matach. Wszyscy zawodnicy pokazali bowiem wspaniały kunszt walki. Bardzo ważnym celem zawodów było zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Zapraszamy na bezpłatne zajęcia Brazylijskiego Jiu-Jitsu dla Dzieci, które odbywają się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu we wtorki i czwartki w godzinach: 17.00 - 17.45 (grupa 7-9 lat), 18.00 - 19.00 (grupa 10-14 lat). Zajęcia prowadzi Krystian Kwiecień, który posiada czarny pas BJJ.