Z Siewierza do Kazimierza

W dniach 27-30 czerwca 2019 r. po raz 53. w Kazimierzu Dolnym odbył się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Festiwal zawsze przyciąga szeroką publiczność, która z przyjemnością słucha jak i o czym śpiewali nasi przodkowie. Podczas tegorocznej edycji wystąpiło ponad 120 wykonawców - razem około 800 artystów ludowych z 16 województw.
Z województwa śląskiego do Kazimierza pojechało pięciu reprezentantów w różnych kategoriach. W kategorii solista śpiewak Regionalny Instytut Kultury w Katowicach rekomendował mieszkankę gminy Siewierz - Stanisławę Myrta, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach, która kultywuje zapomniane tradycje, pieśni z terenów ziemi siewierskiej i która posiada bardzo bogaty i cenny repertuar, zapamiętany z przekazów rodzinnych oraz nabyty od starszego pokolenia. Na Festiwalu wykonała dwie pieśni o tematyce miłosnej i rodzinnej, które doskonale wpisały się w charakter konkursu.
Festiwal Kapel i Śpiewaków jest najważniejszym i najbardziej prestiżowym spotkaniem ludowych muzykantów i śpiewaków w Polsce. Jego celem jest przegląd, popularyzacja oraz dokumentacja tradycji autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. Impreza ma charakter konkursu. Biorą w niej udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, śpiewacy i zespoły śpiewacze, których repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu kraju. Konkurs oceniają najwybitniejsi polscy etnografowie i folkloryści.
Tradycja ludowa jest cenną i istotną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego, która nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych. Stanowi ona bowiem o naszej tożsamości na mapie Europy. Udział artystów w tym Festiwalu jest bardzo istotny ze względu na to, że dzięki przeglądowi tradycja autentycznego repertuaru, stylu muzykowania oraz śpiewu ludowego podlega ochronie i dokumentacji, a dodatkowo także popularyzacji w szerokich kręgach społecznych.
Pieśni, które na Festiwalu wykonała pani Stasia można było usłyszeć w Jedynce Polskiego Radia w audycji „Kiermasz pod kogutkiem”. W rozmowie z Piotrem Doroszem opowiadała o muzyce tradycyjnej ziemi siewierskiej oraz w jaki sposób kultywuje siewierską kulturę ludową. Emisja audycji odbyła się 7 lipca br.
Bardzo cieszymy się z udziału pani Stasi w tym ważnym wydarzeniu dla polskiej kultury ludowej.