57. Dni Ziemi Siewierskiej

W dniach 1-2 czerwca na błoniach przy zamku siewierskim świętowaliśmy 57. Dni Ziemi Siewierskiej. Z tej okazji dla mieszkańców oraz odwiedzających nasze miasto turystów zostało przygotowanych wiele atrakcji. Licznie zgromadzoną publiczność przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, który przekazał "żakom" z siewierskiego liceum i technikum symboliczny klucz do miasta. Na uroczystości przybyła też delegacja z partnerskiego miasta Edeleny na czele z Burmistrzem Oszkarem Molnarem.

Dwudniową imprezę rozpoczęła zorganizowana po raz pierwszy w naszej gminie Eksplozja Kolorów - popularna w całym kraju zabawa polegająca na wyrzucaniu w górę Kolorów Holi, które tworzą wielką barwną chmurę. Całe wydarzenie wypełniła atmosfera wesołości. Zarówno młodsi, jak i starsi, wszyscy wspólnie tańczyli, śpiewali i bawili się, rzucając kolorowy, sypki puder w powietrze. Podczas tego barwnego festiwalu swoje talenty muzyczne i taneczne zaprezentowały dzieci i młodzież szkolna w ramach Artystycznej Sceny Młodych.

Gwiazdą sobotniego wieczoru była Natalia Szroeder - uznawana za jedną z najzdolniejszych i najbardziej popularnych wokalistek młodego pokolenia. Jej piosenki „Lustra”, „Zamienię cię”, “Domek z kart”, “Powietrze” czy „Teraz ty” w duecie z Liberem, podbiły serca wielu fanów. Przed występem gwiazdy wystąpił zespół Sugarfree, który zagrał na żywo popularne przeboje polskie i zagraniczne. Na scenie wystąpił również finalista 8. edycji The Voice of Poland - Michał Szczygieł – młody polski piosenkarz i autor tekstów, znany z utworów „Nic tu po mnie” czy „Since You Left Me”.

W tym roku, również po raz pierwszy, zamiast pokazu sztucznych ogni zorganizowany został pokaz laserów przestrzennych i animacje laserowe. Zwieńczeniem dnia była dyskoteka pod gwiazdami, którą poprowadził DJ Danny Rush.

Drugi dzień świętowania rozpoczął koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Siewierz oraz „Parada gwiazd telewizji TVS”. Na scenie pojawili się: Sonitus, Duo Fenix, Grupa Fest, Duet Caro, Metrum oraz zespól taneczny Sukces.

Na zakończenie dwudniowego święta wystąpił Kabaret Jurki - czwórka scenicznych indywidualności, doskonale potrafiących nawiązać kontakt z publicznością – dynamiczni, śmieszni, z treścią i dużą dawką improwizacji - czyli: Agnieszka Litwin „Marylka”, Przemek Sasza Żejmo, znany Wojtek Kamiński, Marek Litwin.

Ponadto zorganizowano szereg imprez towarzyszących m.in. zawody wędkarskie, turniej tenisa ziemnego, pokazy Extreme City oraz liczne atrakcje dla dzieci z okazji Dnia Dziecka.
 
Organizatorzy 57. Dni Ziemi Siewierskiej składają serdeczne podziękowania za udzieloną pomoc finansową sponsorom i darczyńcom, którymi w tym roku byli: Mechanic System Sp. z o.o., TRIBAG S.A., Górnicze Zakłady Dolomitowe S.A., Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe „DOLOMIT" Kopalnia „Ząbkowice" S.A., Topcon Polska Sp. z o.o. Siewierz, Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów „Motyl" w Siewierzu, Electrolux Poland Sp. z o.o. Oddział w Siewierzu, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „FABET" Adam Flak w Siewierzu, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe PROMAG Kopalnia Dolomitu „Podleśna", Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski Bara Jacek – Boguchwałowice, Bank Spółdzielczy w Siewierzu, DG-Net S.A. Dąbrowa Górnicza, Radny Powiatu Będzińskiego Jan Mucha.