Orszak Trzech Króli w Siewierzu

W dniu 6 stycznia 2019 r. ulicami Osiedla Zachód w Siewierzu przeszedł Orszak Trzech Króli. Wydarzenie to przypomina o bogatej polskiej tradycji jasełkowej i ma zachęcić do radosnego przeżywania święta Objawienia Pańskiego i rodzinnego kolędowania.
Orszak poprowadzili trzej mędrcy symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę, podążający w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowiły dzieci ubrane w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z orszaków. Za nimi podążali parafianie – w kolorowych koronach na głowach, śpiewający kolędy. Wśród nich znaleźli się również przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, Zastępca Burmistrza Damian Dawczyński oraz Wicestarosta Będziński Dariusz Waluszczyk. Kulminacyjnym momentem było pokłonienie się Małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu. Podczas przemarszu jego uczestnicy śpiewali najpiękniejsze polskie kolędy. O oprawę muzyczną zadbali: Orkiestra Dęta OSP Siewierz pod kierunkiem kapelmistrza Grzegorza Zawodniaka oraz chór parafialny „Barka” z organistą Grzegorzem Kolasą.
Na całej trasie przemarszu uczestnicy orszaku mogli zobaczyć barwne jasełkowe przedstawienia, m.in.: „Aniołowie budzą pasterzy” czy „W pałacu Heroda". W tych scenach wystąpiła społeczność parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do przemarszu dołączyli również członkowie Chorągwi Rycerskiej Księstwa Siewierskiego, którzy swoimi XVII-wiecznymi strojami wzbogacili kolorowy orszak. Należy podkreślić, że wszystkie sceny były przygotowane w odpowiedniej scenografii, z wykorzystaniem pięknych strojów oraz rekwizytów.
Był to piąty z kolei siewierski orszak, którego organizatorem byli ksiądz proboszcz Marek Cuda wraz z organizacją Rycerzy Kolumba działającą przy parafii. Autorką scenariusza i reżyserem przedstawień jasełkowym na trasie orszaku była pani Irena Kmiecik.
Źródło: www.siewierz.pl