Wystawa "Droga do niepodległej..."

Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś zaprasza na wystawę „Droga do niepodległej. Listopad 1918 w Zagłębiu Dąbrowskim”, która powstała z okazji obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na poszczególnych planszach obrazuje ona przebieg wydarzeń z jesieni 1918 w miastach Zagłębia Dąbrowskiego: Będzinie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Siewierzu, Sławkowie, Sosnowcu i Zawierciu. Na planszach obok informacji tekstowych opisujące fakty historyczne, umieszczono także archiwalne fotografie ważnych postaci oraz dokumentów.
Przygotowanie wystawy o wydarzeniach listopada 1918 r. w Zagłębiu Dąbrowskim zrealizował Instytut Zagłębia Dąbrowskiego razem z Pałacem Schoena Muzeum w Sosnowcu, Miejsko-Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu, Muzeum „Saturn” w Czeladzi, Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Zawierciu, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Sławkowie, Archiwum Państwowym w Katowicach, Książnicą Cieszyńską w Cieszynie, Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach, Wydziałem Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Sejmikiem Województwa Śląskiego i Muzeum Zagłębia w Będzinie.
Wystawa jest integralną częścią uroczystości, która odbędzie się 11 listopada w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki, gdzie będziemy mieli możliwość uczestniczenia w spektaklu słowno-muzycznym „Moja Polska Niepodległa 1918-2018” przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu.

Wystawę będzie można oglądać w:
•    Miejsko-Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu: 11 listopada - 30 listopada 2018 r.
•    Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu: 1 grudnia – 31 grudnia 2018 r.