Wakacje 2018

W Miejsko-Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu w lipcu przeprowadzone zostały zajęcia dla najmłodszych mieszkańców Gminy Siewierz. Tak jak w poprzednich latach zajęcia odbywały się w ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.

Dzieci swoją wakacyjną przygodę rozpoczęły od zajęć plastyczno-technicznych. Instruktorka zajęć przygotowała interesujące zadania dla małych plastyków, pokazując krok po kroku sposób ich wykonania. Dzieci tworzyły różnorodne prace przestrzenne i płaskie.

W dniach 9 i 16 lipca zostały przeprowadzone warsztaty ceramiczne. Podczas pierwszego spotkania dzieci lepiły z gliny różne formy, m.in. zwierzaki, aniołki czy małe naczynia. W drugim dniu, wypalone formy gliniane, dzieci malowały i ozdabiały wg własnych pomysłów.

W drugim tygodniu, na przygotowanych zajęciach wokalnych, nasi milusińscy mogli dać upust swojej wrażliwości i możliwościom wokalnym. Na zajęciach można było doskonalić swoje umiejętności głosowe. Dzięki ciekawym i rytmicznym piosenkom przygotowanym przez prowadzącego, zajęcia dostarczyły wiele radości zarówno tym najmłodszym, jak i starszym uczestnikom.

19 lipca odbyły się warsztaty mozaiki szklanej, podczas których uczestnicy uczyli się projektować mozaikę w formie szkiców z uwzględnieniem kolorystyki i użytych materiałów. Finałem warsztatów było wykonanie obrazu z kolorowych, różnokształtnych elementów gotowej mozaiki. Uczestnicy bardzo szybko przyswoili techniki montażu. Powstałe „obrazki” będą bez wątpienia pamiątką minionych wakacji.

20 i 31 lipca odbyły się warsztaty LEGO. Mali konstruktorzy budowali proste konstrukcje z klocków, a następnie poznawali czujniki wykorzystywane w robotyce. Nauczyli się podstaw programowania, aby w rezultacie ożywić zbudowane konstrukcje wykorzystując prosty język programowania graficznego.

Ostatni tydzień lipca dzieci mogły spędzić aktywnie, uczestnicząc w zajęciach sportowo-ruchowych. Instruktor zajęć przygotował wiele zabaw i zadań sportowych, jak: gra w boule, unihokeja, piłkę nożną i inne. Ponadto uczestnicy brali udział w „leśnych podchodach”, podczas których musieli wykonać wiele ciekawych zadań. Poprzez zajęcia sportowe uczyli się gry zespołowej, zdyscyplinowania, rywalizacji, a także zasad fair-play. Wspólna zabawa stanowiła okazję do zawarcia nowych znajomości, które być może przerodzą się w przyszłości w trwałe przyjaźnie.

Podczas  tegorocznych wakacji Świetlica Wiejska i Kafejka Internetowa w Leśniakach przygotowała w sierpniu różnorodne zajęcia dla dzieci w ramach ogólnokrajowej kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.

            Na zajęciach plastyczno–technicznych dzieci wykonywały różnorodne prace płaskie i przestrzenne. Przeprowadzono również warsztaty ceramiczne, które  odbywały się w dwóch etapach. Pierwszego dnia dzieci lepiły prace z gliny, które później zostały zabrane przez instruktora i poddane procesowi wypalania. W drugim dniu warsztatów odbywało się malowanie szkliwem już utwardzonych prac. Dzieci wykazały się bardzo dużą kreatywnością. Przy pomocy różnorodnych foremek powstawały medaliony z postaciami bajkowymi oraz zwierzątkami, zawieszki i miseczki. Wykorzystując własne pomysły dzieci lepiły również figurki zwierząt, dzbanuszki a nawet kapelusze.

Podczas wakacji w Leśniakach można było skorzystać z gier planszowych i wziąć udział w zabawach i grach ruchowych.