56. Dni Ziemi Siewierskiej

W dniach 2-3 czerwca w Siewierzu po raz 56. świętowaliśmy Dni Ziemi Siewierskiej. Podczas tego święta przygotowanych zostało wiele wspaniałych atrakcji. Na scenie przy błoniach siewierskiego zamku wystąpiły m.in. legendy polskiej muzyki rozrywkowej Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk oraz Kabaret pod Wyrwigroszem.
Dwudniową imprezę rozpoczęła tradycyjna „Żakinada” ulicami miasta, gdzie w barwnym korowodzie zaprezentowali się uczniowie ze szkół z Gminy Siewierz. Korowód poprowadziła Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Siewierz. W Żakinadzie wzięli udział podopieczni Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach, Przedszkola Publicznego w Siewierzu, Szkoły Podstawowej nr 1 w Siewierzu, Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu, Szkoły Podstawowej w Brudzowicach oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych. Dzieci i młodzież szkolna w fantazyjnych przebraniach, z transparentami w rękach i wesołymi okrzykami na ustach dotarła na błonia zamkowe, aby oficjalnie rozpocząć obchody 56. Dni Ziemi Siewierskiej.
Zebranych przywitał Burmistrz Zdzisław Banaś, który przekazał życzenia dobrej zabawy podczas licznych atrakcji przygotowanych z okazji święta gminy. Pośród przybyłych na uroczystości gości znaleźli się m.in. Burmistrz partnerskiego miasta Edeleny Oskar Molnar, Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec Andrzej Mikulski, Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski, Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń oraz radni Rady Miejskiej w Siewierzu na czele z Przewodniczącą Barbarą Bochenek. Burmistrz przekazał również klucze do miasta młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Siewierzu, czym rozpoczęły się symboliczne dwudniowe rządy żaków w Gminie Siewierz.
Program imprezy rozpoczęły występy dzieci i młodzieży na Artystycznej Scenie Młodych. Każda placówka szkolna przygotowała kilkunastominutową artystyczną prezentację. Żacy mieli niezwykłą możliwość zaprezentowania swoich rozmaitych pasji na wielkiej scenie przed szeroką publicznością. Dla wielu z nich był to debiut, który z pewnością pomoże rozwijać ich uzdolnienia. Występy były również doskonałą okazją do zobaczenia jak wiele talentów drzemie w najmłodszych mieszkańcach Gminy Siewierz oraz do poznania ich licznych zainteresowań i hobby, które mogą realizować w szkołach jak i w swoim czasie wolnym. Na scenie zaprezentowały się również dwie wokalistki z siewierskiego liceum: Natalia Cieślakowska oraz Kamila Dróżdż.
Wczesnym wieczorem na scenie wystąpiła rozpoczynająca swoją karierę wokalistka Monika Lewczuk – znana z telewizyjnego talent show The Voice of Poland, w którym znalazła się w drużynie Marka Piekarczyka. W 2017 roku Monika została zaproszona do współpracy z międzynarodową gwiazdą latin popu Alvaro Soler i nagrała z nim singel „Libre”.
Prawdziwą gwiazdą 56. Dni Ziemi Siewierskiej był zespół KOMBII. Licznie zgromadzona na zamkowych błoniach publiczność bawiła się przy dźwiękach największych przebojów, znajdujących się w kanonie polskiej muzyki rozrywkowej, takich jak: „Nasze randez vous”, „Black & white”, „Królowie życia”, „Pokolenie” czy „Awinion”, które od lat są na ustach kilku pokoleń Polaków. Muzycy potwierdzili, że zespół KOMBII, którego hity nieustannie królują w rozgłośniach radiowych, wciąż imponuje doskonałą formą podczas koncertów na scenie. Sobotni wieczór zwieńczył pokaz sztucznych ogni oraz dyskoteka pod gwiazdami.
Niedzielne atrakcje rozpoczęło rowerowe widowisko akrobatyczne w wykonaniu Piotra Bielaka, na które złożyły się popisy takie jak skakanka na rowerze, taniec nad leżącym człowiekiem, próba bicia rekordu w skoku wzwyż, żonglerka zawodnika siedzącego na kierownicy, a także precyzyjne skoki i piruety. Widowisko było niepowtarzalną okazją do tego, aby zobaczyć wyjątkowe umiejętności rowerowego akrobaty Piotra Bielaka – znanego m.in. z telewizyjnego programu Mam Talent! oraz prowadzącego najpopularniejszy w Polsce kanał YouTube związany z trialem rowerowym. Widownia z zapartych tchem obserwowała coraz to bardziej skomplikowane popisy sportowca, a część z nich również została zaangażowana w pokaz z wykorzystaniem licznych rekwizytów. Piotr Bielak zafundował zgromadzonym wielkie emocje, ale i dobrą zabawę, gdyż na bieżąco i nierzadko w dowcipny sposób komentował swoje akrobacje i wchodził w interakcję z publicznością.
Część estradową rozpoczął zespół Sweet Voices, a następnie odbyła się Parada Gwiazd Telewizji TVS. Na scenie pojawili się wspaniali artyści śląskiej sceny muzycznej tj.: siewierski Sonitus, Bernadeta Kowalska, Karpowicz Family, New For You oraz Teresa Walerjańska.
Na zakończenie dwudniowego święta publiczność rozbawił występ Kabaretu pod Wyrwigroszem, w składzie: Beata Rybarska, Łukasz Rybarski, Maurycy Polaski i Andrzej Kozłowski. Twórcy m.in. parodystycznych piosenek tj. „Donald marzy”, „Ona nie tańczy dla mnie” czy „Jesteś spalona”, stali bywalcy kabaretonów w Opolu, Mrągowie, Koszalinie i Płocku, zaprezentowali w Siewierzu nowy program zatytułowany „500+”.
Dniom Ziemi Siewierskiej towarzyszyły również liczne imprezy towarzyszące. Na zamkowym dziedzińcu można było posłuchać prelekcji historycznych w wykonaniu członków stowarzyszenia Chorągiew Rycerska Księstwa Siewierskiego, Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki zorganizowało VII Otwarty Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz, a Koło PZW Nr 104 w Siewierzu zorganizowało zawody wędkarskie.
Ponadto w dniu 1 czerwca na kompleksie sportowo-rekreacyjnym przy zamku odbył się Piknik Rodzinny współorganizowany przez Gminę Siewierz, Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki oraz Radę Rodziców Publicznego Przedszkola w Siewierzu. Wśród atrakcji przygotowanych dla najmłodszych mieszkańców gminy z okazji Dnia Dziecka znalazły się: występy artystyczne, konkursy i zabawy, malowanie twarzy, przygotowywanie zwierząt z baloników, pokazy baniek mydlanych, wyplatanie warkoczyków, malowanie wzorów, turniej łuczniczy, dmuchańce, grill, ciasto, darmowa wata cukrowa i popcorn. Również w niedzielę (w godzinach od 15:00 do 17:00) dzieci mogły korzystać z umiejscowionych na zamkowych błoniach atrakcji w postaci dmuchanych zjeżdżalni, zamków i placu zabaw.
Organizatorzy 56. Dni Ziemi Siewierskiej składają serdeczne podziękowania za udzieloną pomoc finansową sponsorom i darczyńcom, którymi w tym roku byli: TRIBAG S.A. z Siewierza, Mechanic System Sp. z o. o. w Siewierzu, Przedsiębiorstwo-Produkcyjno-Usługowo-Handlowe DOLOMT Kopalnia Ząbkowice S.A. w Dąbrowie Górniczej, Górnicze Zakłady Dolomitowe S.A. w Siewierzu, Zakłady Rzeźniczo-Wędliniarskie Bara Jacek w Boguchwałowicach, Electrolux Poland Sp. z o. o. Oddział w Siewierzu, Topcon Polska Sp. z.o.o. w Siewierzu, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „FABET" Adam Flak w Siewierzu, Przedsiębiorstwo wielobranżowe PROMAG Kopalnia dolomitu „Podleśna" z Żelisławic, Air Products Sp. z o.o. Oddział w Siewierzu, Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów „Motyl" w Siewierzu, Przedsiębiorstwo „Dabi" Adam KOWALIK z Czarnej Góry, Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Handlowe „Pro-Pak" w Siewierzu, Bank Spółdzielczy w Siewierzu, DG-Net S.A. z Dąbrowy Górniczej oraz Radny Powiatu Będzińskiego Jan Mucha.
Źródło: www.siewierz.pl