Siewierski Jarmark Wielkanocny

Tradycją stało się już, że w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową, na siewierskim Rynku odbywa się jarmark wielkanocny. Przedsięwzięcie to nawiązuje do bogatych tradycji handlowych, jarmarcznych i rzemieślniczych, z jakich przez dziesiątki lat słynęło nasze miasto. Siewierski jarmark to nie tylko wydarzenie handlowe, ale i kulturalne, któremu corocznie towarzyszy szereg atrakcji: występów artystycznych, warsztatów plastycznych oraz degustacji kulinarnych.

Szczególną atrakcję stanowił w tym roku „Siewierski Ekspres”, którym można było podróżować na trasie: Rynek – Zamek siewierski – Rynek. Pojazd cieszył się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko wśród najmłodszych uczestników imprezy.

Podczas pokazu kulinarnego popularny telewizyjny kucharz Jan Kuroń przygotował dla publiczności do degustacji trzy potrawy: zupę fasolową na ostro, rybę w kaponacie i na deser pudding z kaszy jaglanej. Po pokazie szef kuchni chętnie pozował do zdjęć, dzielił się przepisami na przyrządzone potrawy, a także zrobił świąteczne zakupy na jarmarku. Miał z czego wybierać, bowiem na Rynku zagościło prawie 40 wystawców, prezentujących na stoiskach wyjątkowe produkty spożywcze oraz oryginalne rękodzieło.

Obok sprawdzonych już producentów wędlin, pieczywa, wyrobów cukierniczych czy pszczelarskich, po raz pierwszy w tym roku zagościli w Siewierzu m.in. producent ekologicznych serów kozich z jury krakowsko-częstochowskiej, regionalny browar EDI, aż z województwa lubuskiego, czy kawiarnia Taulan Cafe, czyli food truck, prowadzony przez albańsko-polskie małżeństwo.

Na scenie zaprezentowali się lokalni artyści, prezentujący folklor naszego regionu: Zespół Śpiewaczy KGW Leśniaki, Zespół Śpiewaczy KGW Żelisławice, Zespół Siewierzanie, Zespół Niezapominajki, Zespół Śpiewaczy Gołuchowianki, Zespół Śpiewaczy Wojkowianki, Zespół Śpiewaczy Podwarpianki, a także akordeonista Zbigniew Wójcik oraz dzieci i młodzież z Zespołów Szkolno-Przedszkolnych w Żelisławicach i Wojkowicach Kościelnych.

Podczas jarmarku można było również wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych. Najmłodsi uczestnicy jarmarku mieli możliwość zdobienia jaj oraz innych elementów drewnianych, dorośli natomiast mogli poznać podstawowe techniki wykonywania kwiatów z bibuły i krepiny.

Przedsięwzięciu towarzyszyła kamera patrona medialnego wydarzenia - Telewizji Katowice. Relacja z imprezy wyemitowana zostanie na antenie TVP Katowice w Wielką Sobotę 31 marca około godz. 21:30 (zaraz po programie „Zgadnij, napisz, wygraj”). Zachęcamy do oglądania!

źródło: www.siewierz.pl