55. Dni Ziemi Siewierskiej

W pierwszy weekend czerwca świętowaliśmy 55. Dni Ziemi Siewierskiej. Mieszkańcy gminy oraz goście z sąsiednich miejscowości bawili się podczas dwudniowej imprezy zorganizowanej przy Siewierskim Zamku.

Pierwszego dnia, w sobotę 3 czerwca, tradycyjnie wydarzenie rozpoczęła „Żakinada” ulicami miasta. W barwnym korowodzie, poprowadzonym przez Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą  Gminy Siewierz, uczestniczyli: władze samorządowe Miasta i Gminy Siewierz, przedszkolaki i uczniowie ze szkół z terenu gminy Siewierz, żacy oraz mieszkańcy miasta.

Podczas uroczystego otwarcia 55. Dni Ziemi Siewierskiej, Burmistrz Zdzisław Banaś przywitał przybyłych gości oraz przekazał żakom klucz do miasta. Na scenie dla mieszkańców zatańczyli i zaśpiewali: podopieczni placówek oświatowych gminy Siewierz, ATIGRAMKI  z MGCKSiT oraz dwie solistki:  Natalia Cieślakowska i Kamila Dróżdż.

Następnie na siewierskiej estradzie wystąpił z zespołem ANTEK SMYKIEWICZ - jeden z najciekawszych, funkcjonujących obecnie na polskiej scenie głosów młodego pokolenia. Laureat drugiego miejsca w pierwszej edycji programu The Voice of Poland oraz półfinalista 7 edycji programu Must Be The Music. Jego debiutancki singiel „Pomimo Burz” na trzy miesiące po premierze uplasował się na pierwszym miejscu na oficjalnej liście najczęściej granych utworów w polskich rozgłośniach radiowych (BMAT)! Otrzymał status DIAMENTOWEJ PŁYTY w kategorii „Muzyka Rozrywkowa”! Teledysk do singla odnotował oszałamiająca liczbę ponad 30 MILIONÓW wyświetleń!

Kolejną gwiazdą wieczornego był SŁAWOMIR – aktor, który w 2015 roku został wokalistą muzyki rock-polo i wykreował swój pseudonim sceniczny „Sławomir”. 5 marca 2015 na kanale YouTube udostępniony został jego debiutancki singel – „Megiera”. W teledysku do piosenki wystąpili aktorzy, tacy jak m.in.: Ewa Kasprzyk, Krzysztof Kiersznowski, i Lech Dyblik. Klip osiągnął w serwisie ponad 10 milionów wyświetleń. 24 czerwca ukazał się drugi singel – „Ni mom hektara”, 18 marca 2016 trzeci – „Aneta”, nagrany przy współpracy z zespołem Vox. 10 kwietnia 2017 roku ukazała się jego debiutancka płyta studyjna zatytułowana The Greatest Hits. 23 kwietnia, na kanale YouTube, opublikowany został singel z płyty – „Miłość w Zakopanem”.

Zespoły nawiązały świetny kontakt z publicznością, chętnie pozując do zdjęć i rozdając autografy.

Tradycyjnie po zmroku odbył się pokaz ogni sztucznych, który był jednocześnie wstępem do równie „wystrzałowego” i barwnego występu pięknych i utalentowanych dziewczyn z ELECTRIC GIRLS. Ich show tworzą energetyczne klubowe utwory znanych ze stacji muzycznych, miksowane przez DJ-kę oraz wsparte brzmieniem wokalu, saksofonu i skrzypiec elektrycznych na żywo.

Pierwszy dzień 55. Dni Ziemi Siewierskiej zakończyła DYSKOTEKA POD GWIAZDAMI.

Drugi dzień świętowania w Siewierzu rozpoczął się atrakcjami dla najmłodszych. O godz. 16.00 odbyło się przedstawienie interaktywne pt. Środowisko ponad wszystko”. Dla dzieci przygotowano ponadto: animacje, konkurencje sportowe malowanie twarzy oraz pokazy ogromnych baniek mydlanych.

Następnie „scenę przekazano” Telewizji TVS, która poprowadziła SZLAGIEROWĄ BIESIADĘ.  

Wśród artystów bawiących publiczność znaleźli się: Grupa Wokalna „Sonitus”, Krzysztof Koniarek, Zespół „Metrum”, Kola&Jula, Michalina Starosta, Robert i Brygida Łukowscy, Mariusz Kalaga. Biesiadę poprowadził Sebastian Mierzwa z Radia Silesia.

Tegoroczne dni miasta zakończył występ Kabaretu  SMILE. Jak mówią o sobie artyści:

„Napisane przez nas teksty są tylko gliną, z której podczas występów, wraz publicznością, lepimy rzeźby zwane skeczami. Każdy nasz spektakl jest jedyny i niepowtarzalny”. I tak też było w Siewierzu, kto nie był niech żałuje – ubaw był po pachy !!!

Obchodom 55. Dni Ziemi Siewierskiej towarzyszyło wiele imprez.

W sobotę odbył się XX Wojewódzki Przegląd Zespołów Artystycznych Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Katowicach. Na scenie przy zamkowych błoniach wystąpiło 20 zespołów z całego województwa śląskiego prezentujących najrozmaitszy repertuar, począwszy od piosenki ludowej i biesiadnej po muzykę popularną, a nawet operetkową.

Przy stawach hodowlanych w Kuźnicy Sulikowskiej z okazji Dnia Dziecka odbyły się, wędkarskie zawody spławikowe dla dzieci i młodzieży do lat 16 o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz z okazji Dnia Dziecka. Miały miejsce również  drużynowe zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz dla Kół PZW  nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim, VI Otwarty Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz – w kompleksie rekreacyjno-sportowym  przy Zamku w Siewierzu,

W niedzielę natomiast można było wziąć udział w zawodach wędkarskiego Koła PZW Nr 104 Siewierz o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz  nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim (nabrzeże Tuliszów) oraz kibicować podczas finałów VI Otwartego Turnieju Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz  na kortach kompleksu  rekreacyjno-sportowego przy Zamku w Siewierzu.

Organizatorzy 55. Dni Ziemi Siewierskiej składają serdeczne podziękowania za udzieloną pomoc finansową sponsorom i darczyńcom, którymi w tym roku byli:

Electrolux Poland Sp. z o. o. Oddział w Siewierzu, Mechanic System Sp. z o. o. w Siewierzu, PPUH DOLOMT Kopalnia Ząbkowice S.A. w Dąbrowie Górniczej, Górnicze Zakłady Dolomitowe S.A. w Siewierzu, Zakłady Rzeźniczo-Wędliniarskie Bara Jacek w Boguchwałowicach, DABI Adam Kowalik w Sosnowcu, TRIBAG S.A. w Siewierzu, PPUH FABET Adam Flak w Siewierzu, Przedsiębiorstwo

wielobranżowe PROMAG Kopalnia dolomitu "Podleśna", Bank Polski PKO, Air Products, Radny Powiatu Będzińskiego Jan Mucha

Partner wydarzenie: TAURON Dystrybucja

Patronat medialny: TVS, Radio Silesia, iTV Region