Nagroda Starosty Będzińskiego

22 maja br., podczas poniedziałkowej gali w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie wręczone zostały Nagrody Starosty Będzińskiego za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury. Nagroda ta od 2001 roku przyznawana jest za całokształt działalności lub za osiągnięcia i dokonania regionalne mające na celu prezentację i utrwalenie wartości lokalnych w dziedzinie kultury. W tym roku spośród 11 zgłoszonych kandydatów wybrano czterech laureatów, wśród których znalazła się Stanisława Myrta  - przewodnicząca KGW Leśniaki.

Nagrodę wręczył Starosta Będziński Arkadiusz Watoła oraz Wicestarosta Będziński Sebastian Szaleniec. Po części oficjalnej i pamiątkowych zdjęciach nastąpiła część artystyczna. Pani Stanisława podczas występu postarała się przybliżyć swoją działalność. Były pieśni, przyśpiewki i krótkie anegdoty. Na scenie towarzyszyli jej Aneta Sornik, Karina Sornik i Grzegorz Piłka.

Pani Stanisława Myrta jest mieszkanką sołectwa Leśniaki. Od 1969 r. związana z Kołem Gospodyń Wiejskich w tej miejscowości. Jako 14-letnia dziewczyna po raz pierwszy wystąpiła z Zespołem Śpiewaczym KGW Leśniaki. Od samego początku przejawiała bardzo duże zdolności wokalne i dlatego już wtedy zajęła się przygotowywaniem programów artystycznych, co z resztą bardzo lubiła. W 1984 r. została wybrana na przewodniczącą Koła Gospodyń i do dzisiaj prowadzi tę organizację najlepiej jak potrafi.

Stanisława Myrta kultywuje stare tradycje, pieśni z terenów Ziemi Siewierskiej
o tematyce rodzinnej, weselnej, miłosnej, itp. Jest jednocześnie autorką większości tekstów do występów i piosenek. Nawiązuje w nich niezwykle celnie do aktualnych problemów i zjawisk charakterystycznych dla wsi, w pełen humoru sposób relacjonuje aktualne wydarzenia.

Od samego początku swojej artystycznej działalności wyróżniała się niesamowitą charyzmą i skutecznością przekazu wartości tradycji ludowych. Wysoki poziom artystyczny który reprezentuje, potwierdza fakt zdobycia wielu nagród w przeglądach i festiwalach regionalnych i ogólnopolskich.

Wśród osiągnięć, z ostatnich lat należy wymienić:

·         I miejsce w I Będzińskim Turnieju Przyśpiewki i Instrumentalistów w Będzinie (2012 r.)

·         Wyróżnienie w Konkursie Śpiewu Solowego podczas Festiwalu Folkloru Polskiego,
46. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej (2012 r.)

·         Nagroda Specjalna w 47. Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej (2014 r.)

·         Nagroda Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz „MAGNUM MERITUM PRO REGIONIS ET URBIS SEVIORIS” (2016 r.)

Stanisława Myrta jest osobą otwartą, wszędzie tam gdzie się pojawia zaraża swoim optymizmem, radością życia i serdecznym uśmiechem.

 

Pani Stanisławie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na niwie kultury ludowej.