Działalność Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Maju

24 maja 2013 r. w Twardowicach odbyła się V Jubileuszowa Biesiada Plenerowa Gminnych Zespołów Śpiewaczych i Folklorystycznych. Podczas Biesiady zaprezentowały się: Twardowianki, Dobieszowianki, Bobrowczanie, Rogozanki, Wymyslowianki, Siemonianki, Sączowianki, Myszkowianki oraz Orkiestra Dęta z Twardowic. Gościem specjalnym był nasz rodzimy Chór Męski z Żelisławic, który wystąpił wraz z Zespołem Śpiewaczym KGW Żelisławice. Po prezentacji zespołów wystąpiła grupa „Mixer Band”. Dodatkową atrakcją i miłą niespodzianką było pojawienie się na Jubileuszu Maryli Rodowicz i Andrzeja Rosiewicza. Niestety…. nie autentyczni, ale równie dobrzy, co oryginał. Świetne przebranie oraz największe hity, tj. „Kolorowe jarmarki” czy „Chłopcy radarowcy” sprawiły, że impreza była przednia i wszyscy na pewno będą miło wspominać ten dzień.W dniu 25 maja w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej odbył się XVI Przegląd Zespołów Artystycznych przy PZERiI. Swój program zaprezentowały zespoły artystyczne PZERiI Oddział Okręgowy Katowice oraz dzieci z zespołu Pieśni i Tańca ,,Rudzianie’’. Naszą gminę reprezentował Zespół Śpiewaczy ,,Podwarpianki’’.25 maja w Ogrodzieńcu odbył się Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych. W przeglądzie wzięło udział dziewięć Orkiestr Dętych OSP z: Giebła, Irządz, Mazańcowic, Milówki, miejscowości Przychody, Ryczowa, Zajączek Pierwszych, a także reprezentanci naszej gminy: Orkiestra Dęta OSP Brudzowice i Siewierz. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać utworów muzyki biesiadnej, a także standardów muzyki jazzowej. Poza konkursem, podczas przeglądu orkiestr w Ogrodzieńcu zaprezentowały się miejscowa Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz zespół mażoretek Fantazja działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ogrodzieńcu.28 maja w Kawiarence Domu Kultury w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowice odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Wiersze z otwartej szuflady” zorganizowanego przez Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej. W konkursie brały udział dwie członkinie Klubu Poezji, Prozy i Malarstwa „Severiana” działającego przy naszym Ośrodku. Obie nasze reprezentantki został nagrodzone. Pani Janina Domańska otrzymała II miejsce, a Pani Jadwiga Kubiczek wyróżnienie. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera, a twórcy mieli okazję zaprezentować swoje utwory przy akompaniamencie gitar.